Summit G20 v Turecku skončil. Jaké jsou závěry?

Antalya - Země skupiny G20 dnes vydaly závěrečné komuniké ze summitu, který se konal v Turecku. Mimo jiné v něm stojí, že jsou v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky odhodlány podpořit hospodářský růst. Politici ale hovořili i hrozbě terorismu.

Skupina G20, která zahrnuje USA, Čínu či Brazílii, v něm potvrdila závazek zvýšit společný hrubý domácí produkt do roku 2018 o další dvě procenta, a to i přesto, že růst zůstává nestejnoměrný a slabší, než se po celém světě čekalo.

Šéfové států a vlád zemí G20 také definitivně přijali plán pro boj proti daňovým únikům ze strany nadnárodních firem, citovala z komuniké agentura AFP. Plán vypracovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a G20 vybídla další rozvíjející se ekonomiky, aby se k hnutí připojily.

Lídři G20 v závěru dvoudenního summmitu také oznámili, že budou "pečlivě kalibrovat" a "jasně sdělovat" rozhodnutí v měnové politice. Dotkli se tak nervozity na finančních trzích, které kvůli předpokládanému zvýšení úrokových sazeb v USA zaznamenaly v tomto roce výraznou nestálost.

G20 proti terorismu

Země G20 chtějí zastavit příliv financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, posílit kontroly na hranicích i leteckou bezpečnost a sdílet zpravodajské informace. Žádný výrazný posun ohledně postupu vůči syrskému režimu a IS v Sýrii ale během jednání G20 nenastal, všímají si světové agentury.

Podle tureckého ministra zahraničí Feriduna Sinirlioglua světoví vůdci na summitu nenadnesli možnost pozemní operace vůči IS v Sýrii a sama Ankara takovou akci neplánuje. Americký prezident Barack Obama v této souvislosti naopak na tiskové konferenci řekl, že během summitu zazněly požadavky na americkou pozemní ofenzivu v Sýrii, ale že podle něj "by to byla chyba".

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko je připraveno podpořit leteckými údery syrskou opozici v jejím boji proti Islámskému státu. Moskvu přitom Západ obviňuje, že ruské nálety nemíří na pozice IS, ale s cílem podpořit režim prezidenta Bašára Asada jsou vedeny právě na bašty opozice.

Obama v souvislosti se Sýrií prohlásil, že "na diplomatické frontě" vidí "skromný pokrok". Mírně optimisticky se po bilaterálním jednání s Putinem vyjádřil také britský premiér David Cameron. "Existovala ohromná názorová propast mezi těmi, kteří si jako my myslí, že Asad by měl ihned odejít, a těmi, kteří jako prezident Putin (Asada) podporovali a podporují," uvedl Cameron.

Zdroj: YouTube

Představitelé 20 států v prohlášení dále uvedli, že terorismus nesmí být spojován s žádným náboženstvím, národností, etnickou skupinou nebo dáván do souvislosti s migrační krizí. "Je strašně jednoduché říct, že uprchlíci rovná se terorismus. Přitom skoro všichni běženci prchají před (stejnými) teroristy, jací útočili v našich městech," řekl italský premiér Matteo Renzi.

Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse Islámský stát "na nás neútočí kvůli tomu, co děláme, ale kvůli tomu, co jsme".

"Shodli jsme se na tom, že (proti terorismu) nelze bojovat jen vojenskými prostředky, ale že je zapotřebí celé řady opatření," řekla podle agentury AP německá kancléřka Angela Merkelová.

Související

Více souvisejících

G20 Terorismus Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy