Čína expanduje: Si Ťin-pching v Egyptě podepsal investiční dohody za miliardy

Káhira - Čínský prezident Si Ťin-pching včera přijel na návštěvu Egypta a dnes v Káhiře podepsal 21 investičních dohod. Například egyptský bankovní sektor dostane půjčku 1,7 miliardy dolarů (42 miliard korun).

Další se pak týkají hlavně investic do infrastruktury, energetiky a zemědělství. Celková hodnota kontraktů činí téměř 14 miliard dolarů. Na podporu průmyslové výroby v regionu Peking uvolní 15 miliard dolarů ve formě zvláštních půjček. Dalších deset miliard dolarů v obchodních úvěrech poskytne na společné projekty v energetice. Kromě toho Čína poskytne bezúročné půjčky za deset miliard dolarů.

Čínský prezident je v Egyptě od středy v rámci své blízkovýchodní cesty. V Káhiře ho přijal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a Si Ťin-pching promluvil k Lize arabských států.

Prezident druhé největší ekonomiky světa je v Egyptě krátce před pátým výročím revoluce, která svrhla režim bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Sísí je u moci díky zásahu armády proti Mubarakově nástupci Muhammadovi Mursím zvolenému za islamistické Muslimské bratrstvo, které se po revoluci dostalo k moci.

Před výročím revoluce, jež připadá na 25. leden, policie preventivně zatýká aktivisty a oponenty nynějšího režimu.

Související

Více souvisejících

Si Ťin-pching Egypt Abd Fattáh Sísí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy