USA mají v rukou světové ekonomiky: Co stojí za nízkými cenami za barel?

Washington – Cena ropy je velmi důležitým ekonomickým faktorem. Ačkoliv její důsledky cítí každý člověk sám například na ceně pohonných hmot, cena ropy může výrazně ovlivnit například vývoj světových ekonomik, včetně té ruské, terá na dlouhodobě nízké ceny ropy doplácí. Více informací o vývoji ceny ropy přinesl server Time.

Ceny ropy regulují Spojené státy, jelikož největší úložiště ropy na světě leží právě v USA – konkrétně v Oklahomě ve městě Cushing. Množství ropy uložené na tomto místě tak hýbe se světovou cenou ropy.

Ceny ropy padají již od druhé poloviny roku 2014 a nepřestávající produkce a následně se zvyšující zásoby v Cushingu tlačí ceny stále dolů.

Závislost cen na Cushingu přitom bylo možné několikrát pozorovat – například v období od dubna do června roku 2015, kdy zásoby poklesly a ceny ropy vyletěly vzhůru. Ceny ropy ovšem reagují i na situaci ve světě a kvůli obavám z ekonomického růstu Číny a po zrušení sankcí na Írán ceny i přes nižší zásoby opět klesly.

I tak ale podle serveru zůstávají zásoby v Cushingu hlavním faktorem. „Světové ekonomické a politické události mohou ceny ropy ovlivnit, ale bez možnosti opřít se o zásoby v Cushingu jsou tyto změny relativně krátkodobé."

Podle serveru je také nepravděpodobné, že se ceny ropy zvednou dříve, než klesnou zásoby v Cushingu. K tomu by bylo potřeba, aby USA i Kanada snížily svou produkci.

Související

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

Více souvisejících

ropa USA (Spojené státy americké) Oklahoma, USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy