Summit G20: Země společně podpoří růst

Čcheng-tu (Čína) - Zástupci největších světových ekonomik sdružených ve skupině G20 se dohodli na společné podpoře hospodářského růstu a na lepším využití obchodních vazeb, aby každá země mohla z mezinárodního obchodu více profitovat.

Představitelé G20 to dnes uvedli po schůzce v čínském Čcheng-tu, kde spolu jednali ministři financí a guvernéři centrálních bank. Zasedání dominovaly dopady nedávného referenda, v němž se Británie rozhodla vystoupit z Evropské unie, a také obavy z rostoucího protekcionismu.

Nový britský ministr financí Philip Hammond řekl, že nejistota kolem takzvaného brexitu podle jeho názoru začne odeznívat, až Británie nastíní vizi budoucích vztahů se zbytkem Evropy. O těch by mohlo být jasněji do konce roku. Ministr ale připouští, že vyjednávání během následujících let může způsobit zvýšenou kolísavost na světových trzích.

"Nejistota se začne zmírňovat, až budeme schopni podrobněji nastínit, jak do budoucna vidíme vztahy s Evropskou unií," řekl novinářům Hammond. "Pokud naši evropští partneři zareagují na takovou vizi příznivě - a to bude pochopitelně předmětem jednání -, pak bychom snad někdy koncem roku mohli říct, že už si víc rozumíme, pokud jde o to, kam hodláme dál směřovat. Já si myslím, že to pak vyšle ujištění podnikatelské komunitě i trhům," citovala jej agentura Reuters.

Komuniké vydané po dvoudenním zasedání G20 uvádí, že brexit zvýšil v globální ekonomice nejistotu. Světová ekonomika se přitom už teď potýká se "slabším růstem, než je žádoucí," stojí v dokumentu.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Summit G20 G20 Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy