Šéf Světové banky chce být ve funkci i v dalším období, získal podporu USA

Washington - Prezident Světové banky (SB) v úterý oficiálně oznámil, že chce ve funkci zůstat dalších pět let. Jim Yong Kim už má podporu největšího akcionáře SB, tedy Spojených států. Žádní další kandidáti se zatím neobjevili.

Kim je považován za předního odborníka na veřejné zdraví, v minulosti ale také například řídil soukromou vzdělávací instituci Dartmouth College. Nynější pětiletý mandát mu skončí 30. června 2017.

Oznámením obvykle začíná nové výběrové řízení. Banka uvedla, že bude postupovat podle kritérií přijatých pro výběr nového šéfa v roce 2012, kdy byl jmenován prezidentem právě Kim. Nominace kandidátů na nejvyšší funkci v bance prostřednictvím výkonných ředitelů SB začnou ve čtvrtek a uzavřou se 14. září.

Za možného nástupce Kima byla považována bývalá výkonná ředitelka SB Sri Mulyani Indrawatiová, ta se ale v červenci vrátila do Jakarty a stala se ministryní financí Indonésie.

Od založení SB v roce 1945 stojí v čele instituce vždy občan Spojených států. Naopak v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF), který je sesterskou organizací SB, je zástupce Evropy. Tuto tradici ale v roce 2011, kdy se vybíral nový šéf MMF, napadly některé rozvíjející se země. Ty podpořily mexického bankéře Agustína Carstense, místo ale nakonec získala Francouzska Christine Lagardeová.

Související

Ilustrační fotografie.

Světová banka zlepšila výhled globálního růstu pro letošní rok

Světová banka upravila výhled globálního růstu pro rok 2023 na dvě procenta z lednových 1,7 procenta. Dnes, kdy začíná každoroční jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), to podle agentury Reuters uvedl prezident SB David Malpasse. Varoval ale, že zpomalení ze silnějšího růstu v roce 2022 zvýší dluhové problémy rozvojových zemí.

Více souvisejících

světová banka Jim Yong Kim (šéf SB) Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy