Bankovky, jak je známe dnes, vznikly ve Francii v 17. století. Od té doby procházejí neustálou změnou. Jistě si vzpomenete na papírové padesátikoruny nebo halířové mince. Dnešním trendem jsou bezhotovostní platby a ke slovu se dostávají i virtuální měny. Opravdu směřujeme k budoucnosti, kdy se budeme na papírové peníze a kovové mince chodit dívat do muzeí?
Bankovní analytici říkají ano. Jejich statistická data ukazují, že někteří Češi už na hmotné peníze téměř nesáhnou. Trend je především mezi mladými - výplatu dostanou na bankovní účet, daně se dají zaplatit online, k bankomatům chodit nemusí, protože většina služeb, obchodů a nákupů se dá zaplatit přes platební kartu. Zdaleka se přitom nemůžeme poměřovat se skandinávskými zeměmi, kde obliba bezhotovostních transakcí dosáhla takové dimenze, že s kartou můžete zaplatit i příspěvek v kostele.
Přesto však budoucnost neleží právě v plastových kartičkách. Technologie jde dopředu a například společnost Visa zaznamenává spíše pokles v používání platebních karet. Rozmáhá se platba přes aplikace v chytrých mobilních telefonech a ekonomové se shodují, že právě technologie budou mít v budoucnosti největší vliv na platební návyky lidí.
Mnozí však varují, že pokud lidstvo směřuje k bezhotovostní společnosti, pořád je to vyhlídka do daleké budoucnosti. A fyzické peníze nám poskytují něco, o co mnoho lidí přijít nechce - soukromí.
V dnešní době se ukazuje, že osobní data představují pro korporace skutečně zlatý důl. Všichni se snaží o vás zjistit co nejvíce, protože tyto údaje hrají stěžejní roli v marketingu firmy. A teď si představte svět, kde veškeré transakce probíhají skrz banky - budou o vás vědět úplně vše. Kde nakupujete, co jíte, kam chodíte za zábavu, budou vás mít přečtené skrz naskrz.
Stát se peněz taky hned nevzdá, i když to pro něj může znamenat vyřešení problému se šedou ekonomikou. Vždyť právě pomocí kontroly tisku peněz reguluje inflaci. Ekonom Jiří Rusnok například již dříve uvedl, že bezhotovostní budoucnost není reálná alternativa. Stát by podle něj o hodně přišel a tato teoretická možnost by měla za důsledek mimo jiné to, že centrální banka by přišla o část příjmů.
Experti se domnívají, že peníze není možné odstranit jednoduchým rozhodnutím, ale pokud k tomu dojde, pak se bude jednat o dlouhý a pomalý proces. Podívejte se třeba na páskové kazety - nikdo je nezakázal, přesto ze světa postupně zmizely. Technologický pokrok lidem jednoduše ukázal, že není třeba používat zastaralé věci, když to jde jednodušeji a líp.
Bankovky by tak v budoucnu mohly postupně nahradit různé lokální měny, jako jsou kupóny nebo bonusové body, za které nakupujete. Jenže i když to vypadá jinak, ve své podstatě se pořád jedná o peníze. Vždyť i státy mají svoje zlaté rezervy, nemusí jít vždy jen vytištěný balík peněz.
Rozšíří se masově bitcoin?
Hotovost může zaniknout, teprve až budou běžné anonymní elektronické peněženky, tvrdí Ivan Bartoš, vedoucí mediálního odboru Pirátů. A zastánci bitcoinu i dalších digitálních měn svorně tvrdí, že se jedná o první skutečně svobodnou měnu, kterou žádný stát ani korporace nemůže mít pod kontrolou. Jedná se tak nejen o ekonomickou, ale také technologickou a sociální revoluci, která zcela mění přístup lidí k penězům.
Podle ekonomické analytičky Neha Naruly už mnohé restaurace v jejím okolí akceptují platbu bitcoinem. V březnu 2016 došlo k přesunu až 100 tisíc bitcoinu, což se rovná obchodu za 40 milionů dolarů. Bitcoin tak už dávno není jenom měnou pár vyvolených, získat ho a obchodovat s ním může už každý.
Zatím nám digitální měny ukazují samé výhody, přesto by se nemělo zapomínat ani na negativa. Činí lidi totiž nesmírně závislé na elektrice a internetu. Dnes tyto věci považujeme za samozřejmost, ale stačí jeden výpadek a virtuální bitcoin je vám v tu chvíli k ničemu.
Je sice pravda, že stát ani korporace nemůžou bitcoin ovlivnit. Kdo však na něj má nesmírný vliv jsou právě lidé. Přílišný zájem o bitcoin vyhnal jeho hodnotu v minulosti až na 1000 dolarů. Vytvořila se tak bublina a po jejím splasknutí se měna propadla na 400 dolarů za bitcoin.
Bezhotovostní budoucnost je tak ještě daleko, ale čeká nás teda v blízké budoucnosti nějaká významná změna? Podle grafického návrháře Jade Dalloula ano. Přišel totiž s nápadem, že velké společnosti by mohly začít tisknout vlastní měnu a rovnou jim i navrhl bankovky.
Mnohé společnosti mají vyšší HDP, více peněz i zaměstnanců než některé státní útvary na Zemi. Dávalo by smysl, aby si sami (firmy) tiskly svoje peníze. Podle umělce bankovky odrazují kulturu a historii národa. Peníze pro společnosti proto navrhl podle jejích zakladatelů. Na jeho tvorbu se můžete podívat zde.
Související
Bohatství v Evropě není rozdělené rovnoměrně. Průzkumy dopadly špatně i pro Švýcary
Neplatné bankovky ještě stále vyměníte ve všech bankách. Zbývají poslední dny
peníze , Bitcoin , platební karty
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek