Konec izolace: Na ostrově Svatá Helena poprvé přistálo dopravní letadlo

Jamestown - Na ostrově Svatá Helena v Atlantském oceánu dnes poprvé přistálo dopravní letadlo. Zahájilo tím pravidelné letecké spojení ostrova se zbytkem světa, dosud zajišťovaly spojení výhradně lodě.

Od nynějška bude na ostrov, vzdálený od nejbližší pevniny 1930 kilometrů, létat každou sobotu letadlo z Jihoafrické republiky.

Členitý ostrov o ploše 122 kilometrů čtverečních je britským zámořským územím a leží zhruba na půli cesty mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Jeho dokonalá izolace z něj v minulosti činila bezpečné místo pro nepohodlné vězně - právě na Svaté Heleně skončil roku 1821 svou životní pouť Napoleon Bonaparte. Na začátku 20. století tam byly převezeny i tisíce Búrů z jižní Afriky.

Svatá Helena byla jedním z posledních míst planety dostupných jen po moři - lodě vyplouvající z Kapského Města rychlostí 28 kilometrů za hodinu potřebují na cestu pět dní. Zásobování každé tři týdny zjišťuje plavidlo královské pošty - převáží kromě lidí i potraviny, poštu či auta - zkrátka vše kromě pohonných hmot, které přepravují tankery.

Letiště, které ostrov přiblíží světu, se budovalo pět let a stálo 285 milionů liber (8,3 miliardy Kč). Výstavba trvala proti předpokladům déle, příčinou byly kromě jiného i potíže s vyhledáním dostatečně dlouhé a rovné plochy pro dráhu o délce 1950 metrů. Musela se kvůli ní snížit jedna hora a zasypat jedno údolí. Terén byl s pomocí sedmi milionů krychlových metrů zeminy vyvýšen o 100 metrů a dráha na severní straně končí na výběžku zvednutém 300 metrů nad oceánem.

Inaugurace se měla konat už loni, ale nakonec z ní sešlo. Zjistilo se totiž, že se nepočítalo s obtížnými klimatickými podmínkami, k nimž patří těžko předvídatelný vítr, který komplikuje přistání a start letadel. Zprovoznění letiště proto bylo odloženo na neurčito. Následoval rok výpočtů a testů a odborníci dospěli k závěru, že se budou muset používat menší letadla. Místo boeingů určených pro 120 pasažérů tak padla volba na embraery s kapacitou 70 lidí.

Dnes na dráze přistál první pravidelný spoj - letadlo z Johannesburgu, které na ostrov dorazilo po mezipřistání v namibijské metropoli Windhoeku. Pětidenní cesta se tak zredukovala na šest hodin.

I když zhruba 4000 obyvatel Svaté Heleny zprovoznění letiště vítá jako možnost k rozvoji cestovního ruchu, cena letenky se jim příliš nezamlouvá. Za cestu do Jihoafrické republiky je nutné zaplatit minimálně 804 liber (23.000 Kč), přičemž průměrná roční mzda na ostrově činí 7280 liber (211.000 Kč).Loni ostrov Svatá Helena vyhledalo 595 turistů.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví Svatá Helena (ostrov) Velká Británie jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy