ČR je pro investory nejatraktivnější ve východní Evropě, ukázala analýza

Praha - Mezinárodní ekonomický žebříček ukázal, že je Česko pro investory nejatraktivnější ze zemí někdejšího východního bloku. Proti minulému roku si ČR polepšila o tři místa na 23. pozici za Tchaj-wanem a před Izrael.

Žebříček sestavuje poradenská firma BDO ve spolupráci s Hamburským institutem mezinárodní ekonomiky od roku 2012.

Hlavní index je založený na kombinaci ekonomických ukazatelů, jako je průměr HDP na osobu, dosažená inflace nebo míra zdanění, dále politických ukazatelů typu stabilita, možnost dovolání se práva nebo podnikatelská svoboda, a sociokulturních prvků.

Česko předběhl třeba Katar na 21. místě a přímo před ČR se na 22. příčce umístil Tchaj-wan. "Naopak Česku se povedlo v žebříčku předběhnout země jako je Izrael, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty nebo Malta," uvedl Lukáš Hendrych z BDO. Z pohledu ekonomického srovnání skončilo Česko na 29. místě, na základě politických faktorů obsadilo 24. místo a z hlediska sociokulturních vlivů je na 26. příčce.

Mezi sousedními zeměmi se nejlépe daří osmému Německu, které si meziročně polepšilo o čtyři příčky. Na 16. místě skončilo Rakousko, jehož umístění se proti loňsku nezměnilo. Polsku patří rovněž beze změny 34. míst. Nejhůře se tak mezi sousedy vedlo Slovensku, které obsadilo 43. příčku a propadlo se o tři místa. Hlavní příčinou nízkého skóre Slovenska jsou špatné sociokulturní podmínky, v nichž mu patří až 61. místo. To je horší výsledek, než vykazuje třeba Rumunsko.

Ve srovnání s minulým rokem se na první místo žebříčku vrátil Singapur, druhé místo patří Hongkongu, Švýcarsko poskočilo na třetí místo. Za nimi následují Nizozemsko a Dánsko. Nově se mezi první desítku dostalo Německo a Nový Zéland. Nejvíce se situace zhoršila v afrických zemích jako jsou Rwanda, Mali a Benin, ale také v Bosně a Hercegovině a v Kosovu.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Česká republika investoři Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy