První máj jako svátek alegorických vozů a demonstrací. Proč se slaví a kde vznikl?

Praha – První máj. Pro jedny je tento den příjemnou oslavou začátku jara a svátkem zamilovaných. Jiní jej chápou jako svátek práce a důstojnou připomínku často těžký podmínek, v nichž někteří lidé vykonávají svoji práci. A další jej mají neodmyslitelně spojený s alegorickými vozy, mávátky a povinnou účastí v komunistických průvodech.

Impuls k tomu, aby byl 1. květen mezinárodně významným dnem, ale daly události v USA. V roce 1886 zmítali město Chicago sociální nepokoje. Dělníci byli nespokojeni se svým postavením a na začátek května svolali na náměstí Haymarket velkou demonstraci. Policie se ale rozhodla proti davu dělníků zakročit a manifestace se zvrhla v masakr. Někdo totiž na zasahující policisty hodil bombu a 7 z nich bylo v důsledku výbuchu zabito.

Policie reagovala ostře a do davu manifestujících lidí zahájila střelbu. Výsledný masakr otřásal veřejností nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. O dva roky později, 1. května 1888, se Američané sešli na chicagském náměstí znovu, aby si neslavnou událost připomněli.

V Paříži v té době zasedali činitelé tzv. Druhé internacionály, což bylo mezinárodní levicové hnutí socialistických sil. Šéf amerického dělnického hnutí napsal do Paříže dopis, v němž události na náměstí Haymarket popisoval. Uvedl též, že američtí dělníci demonstrovali za prosazení osmihodinové pracovní doby.

Internacionála se rozhodla snahu amerických dělníků podpořit a použila svůj vliv k tomu, aby byl 1. květen prohlášen svátkem práce ve většině zemí tehdejší Evropy. Popularita nového svátku se rychle šířila a brzy se k němu přihlašovaly i jiné režimy. Dělnický svátek tak oslavovali například nacisté, i když původně tvrdili, že je to závadný komunistický výmysl. Pro katolickou církev je 1. květen od roku 1955 dnem "Sv. Josefa dělníka".

Největší slávy se pochopitelně první máj dočkal v socialistických zemích. Díky dělnickému kultu v nich patřil k nejvýznamnějším svátkům. Jeho oslavy probíhaly v typických kulisách průvodů, budovatelských hesel a projevů komunistických funkcionářů. Událost na akcích bývala povinná a kdo neuposlechl, mohl si způsobit značné potíže v zaměstnání nebo ve škole.

V někdejším Československu spadaly oslavy prvního máje do jakéhosi květnového slavnostního bloku. Byly totiž blízko 5. a 9. květnu, čili datům, kdy se slavila výročí Pražského povstání, respektive konce druhé světové války v Evropě. Oslavy se tak často spojovaly a jejich společným jmenovatelem bylo utužování československo-sovětského přátelství, adorace SSSR a oslava socialistického zřízení.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj historie socialismus Demonstrace Jaro

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy