První máj jako svátek alegorických vozů a demonstrací. Proč se slaví a kde vznikl?

Praha – První máj. Pro jedny je tento den příjemnou oslavou začátku jara a svátkem zamilovaných. Jiní jej chápou jako svátek práce a důstojnou připomínku často těžký podmínek, v nichž někteří lidé vykonávají svoji práci. A další jej mají neodmyslitelně spojený s alegorickými vozy, mávátky a povinnou účastí v komunistických průvodech.

Impuls k tomu, aby byl 1. květen mezinárodně významným dnem, ale daly události v USA. V roce 1886 zmítali město Chicago sociální nepokoje. Dělníci byli nespokojeni se svým postavením a na začátek května svolali na náměstí Haymarket velkou demonstraci. Policie se ale rozhodla proti davu dělníků zakročit a manifestace se zvrhla v masakr. Někdo totiž na zasahující policisty hodil bombu a 7 z nich bylo v důsledku výbuchu zabito.

Policie reagovala ostře a do davu manifestujících lidí zahájila střelbu. Výsledný masakr otřásal veřejností nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. O dva roky později, 1. května 1888, se Američané sešli na chicagském náměstí znovu, aby si neslavnou událost připomněli.

V Paříži v té době zasedali činitelé tzv. Druhé internacionály, což bylo mezinárodní levicové hnutí socialistických sil. Šéf amerického dělnického hnutí napsal do Paříže dopis, v němž události na náměstí Haymarket popisoval. Uvedl též, že američtí dělníci demonstrovali za prosazení osmihodinové pracovní doby.

Internacionála se rozhodla snahu amerických dělníků podpořit a použila svůj vliv k tomu, aby byl 1. květen prohlášen svátkem práce ve většině zemí tehdejší Evropy. Popularita nového svátku se rychle šířila a brzy se k němu přihlašovaly i jiné režimy. Dělnický svátek tak oslavovali například nacisté, i když původně tvrdili, že je to závadný komunistický výmysl. Pro katolickou církev je 1. květen od roku 1955 dnem "Sv. Josefa dělníka".

Největší slávy se pochopitelně první máj dočkal v socialistických zemích. Díky dělnickému kultu v nich patřil k nejvýznamnějším svátkům. Jeho oslavy probíhaly v typických kulisách průvodů, budovatelských hesel a projevů komunistických funkcionářů. Událost na akcích bývala povinná a kdo neuposlechl, mohl si způsobit značné potíže v zaměstnání nebo ve škole.

V někdejším Československu spadaly oslavy prvního máje do jakéhosi květnového slavnostního bloku. Byly totiž blízko 5. a 9. květnu, čili datům, kdy se slavila výročí Pražského povstání, respektive konce druhé světové války v Evropě. Oslavy se tak často spojovaly a jejich společným jmenovatelem bylo utužování československo-sovětského přátelství, adorace SSSR a oslava socialistického zřízení.

Související

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Více souvisejících

1. máj historie socialismus Demonstrace Jaro

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 minutami

před 30 minutami

před 54 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy