USA vrací úder. Připravují vlastní novou Hedvábnou stezku

Washington/Peking - Ambiciózní čínský projekt Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road) – přezdívaný též Nová hedvábná stezka – si klade za cíl přepsání ekonomické mapy světa. Čína by ráda jeho prostřednictvím se stala dominantním hráčem v Asii i v Evropě. To samozřejmě je v přímém rozporu s záměry USA, které připravují vlastní ekonomický plán v Indo-Pacifiku.

USA ohlásily spolu s Japonskem a Austrálií společné partnerství za účelem investic do projektů v Indo-Pacifiku (Termín USA pro Asijský Pacifik, zahrnující oblasti v Jižní a Jihovýchodní Asii a Oceánii). Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na Indo-Pacific Business Forum ve Washingtonu sdělil, že USA věnují na vytvoření infrastruktury a budování rozvoje a ekonomického rozvoje 113 miliónů dolarů prostřednictvím zvláštní sloučené agentury US International Development Finance Corporation (USIDFC).

Tento plán je obecně vnímán jako americká odpověď na čínský projekt Jeden pás, jedna cesta, pro který je Indo-Pacifik klíčovým regionem. Pompeo se nicméně takovému dojmu snaží vyhýbat. V rozhovoru pro stanici CBNC řekl, že USA „nikdy neusilovali a nikdy nebudou usilovat o dominanci v Indo-Pacifiku, a my budeme proti jakékoliv zemi, která tak učiní.“ Takovou zemí by mohla být Čína, Pompeo však sdělil, že „ naše vize Indo-Pacifiku nevylučuje žádný národ.“

Podobnou diplomatickou notou zaujala i Čína. V komentáři na ohlášené partnerství mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang sdělil, že se jedná o „dobrou věc“ a že Čína vítá regionální spolupráci na základě vzájemné prospěšnosti. „Všechny země se stejnými názory jsou vítány, aby se zapojily do iniciativy Jeden pás, jedna cesta,“ řekl Shuang. Australský ministr obchodu Steve Ciobo oznámil, že společný plán USA, Austrálie a Japonsko není třeba vnímat jako opozici Číně. „Faktem je, že se můžeme účastnit a být součástí všech iniciativ v regionu," řekl.

Hongkongské noviny South China Morning Post nicméně poukazují na to, že americká iniciativa přichází v době, kdy Čína a USA vedou tvrdé obchodní války. Za Trumpova vedení se Čína stala hlavním (nejenom) obchodním protivníkem USA. Americká Národní bezpečností strategie zmiňuje Čínu jako hlavní strategickou hrozbu pro USA. Amerikou představená vize dle Pang Zhongyinga, analytika mezinárodních vztahů, zcela jasně míří na Čínu a její iniciativu a dále zkomplikuje už tak napjaté vztahy mezi Čínou a USA.  

 Jsou USA schopná konkurovat Číně?

Zpravodajský web Asia Sentinel zmiňuje odhad Asijské rozvojové banky, podle které rozvojové země v indicko-pacifickém regionu budou potřebovat 26 biliónů dolarů na infrastrukturu od tohoto roku až do roku 2030. Podle Asia Sentinel ve světle těchto údajů navrhovaný příspěvek USA vypadá „směšně“ ve srovnání s 1,3 biliónů dolarů, která hodlá rámci projektu Jeden pás, jedna cesta investovat Čína.

Čína má větší kapacity nejen ve finanční oblasti. Pět největších svatebních firem patří čínskému státu podle Engineering News Rekord. Americká největší stavební firma Bechtel je na tomto seznamu až 12, největší australská stavební firma CIMIC Group se umístila na 14. místě a největší japonská stavební firma Obayashi Corporation obsadila 16. místo.

Kvůli tomuto silnému postavení Číny v regionu bude podle Asia Sentinel pro USA, Austrálii a Japonsko i v jejich spojenectví obtížné vybudovat infrastrukturu v Asijském Pacifiku bez zapojení Číny. Americké, japonské a australské banky zřejmě nebudou příliš ochotné financovat nákladné a riskantní investice, pokud nebudou mít jistotu, že se vynaložené prostředky v dlouhodobějším horizontu vrátí. Pokud by však se projektů účastnila i Čína, jejich stanovisko by se mohlo změnit.

Podle Bonnie Lasenové, ředitelky China Power Project z Centre for Strategic and International Studies, USA skutečně nemůžou v regionu konkurovat Číně, co se týče peněz. Mohou však přijít s „jinou“ strategií zahrnující lepší dohody o půjčkách, školení pracovníků a ochranu životního prostředí. Ani v jednom není Čína hodnocená příliš dobře. Byla např. kritizována za mizivé využívání lokálních sil a materiálů.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Hedvábná stezka Asie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 5 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 5 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 5 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 10 hodinami

Policejní těžkooděnci vstoupili do Kolumbijské univerzity, rozehnali demonstranty

Policejní těžkooděnci newyorské policie vstoupili v noci na středu na půdu kampusu Kolumbijské univerzity v New Yorku, aby rozehnali demonstranty, kteří v rámci propalestinského protestu obsadili univerzitní budovu Hamilton Hall. Demonstranti se v budově zabarikádovali a vyvěsili vlajky, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy