Washington/Peking - Ambiciózní čínský projekt Jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road) – přezdívaný též Nová hedvábná stezka – si klade za cíl přepsání ekonomické mapy světa. Čína by ráda jeho prostřednictvím se stala dominantním hráčem v Asii i v Evropě. To samozřejmě je v přímém rozporu s záměry USA, které připravují vlastní ekonomický plán v Indo-Pacifiku.
USA ohlásily spolu s Japonskem a Austrálií společné partnerství za účelem investic do projektů v Indo-Pacifiku (Termín USA pro Asijský Pacifik, zahrnující oblasti v Jižní a Jihovýchodní Asii a Oceánii). Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na Indo-Pacific Business Forum ve Washingtonu sdělil, že USA věnují na vytvoření infrastruktury a budování rozvoje a ekonomického rozvoje 113 miliónů dolarů prostřednictvím zvláštní sloučené agentury US International Development Finance Corporation (USIDFC).
Tento plán je obecně vnímán jako americká odpověď na čínský projekt Jeden pás, jedna cesta, pro který je Indo-Pacifik klíčovým regionem. Pompeo se nicméně takovému dojmu snaží vyhýbat. V rozhovoru pro stanici CBNC řekl, že USA „nikdy neusilovali a nikdy nebudou usilovat o dominanci v Indo-Pacifiku, a my budeme proti jakékoliv zemi, která tak učiní.“ Takovou zemí by mohla být Čína, Pompeo však sdělil, že „ naše vize Indo-Pacifiku nevylučuje žádný národ.“
Podobnou diplomatickou notou zaujala i Čína. V komentáři na ohlášené partnerství mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang sdělil, že se jedná o „dobrou věc“ a že Čína vítá regionální spolupráci na základě vzájemné prospěšnosti. „Všechny země se stejnými názory jsou vítány, aby se zapojily do iniciativy Jeden pás, jedna cesta,“ řekl Shuang. Australský ministr obchodu Steve Ciobo oznámil, že společný plán USA, Austrálie a Japonsko není třeba vnímat jako opozici Číně. „Faktem je, že se můžeme účastnit a být součástí všech iniciativ v regionu," řekl.
Hongkongské noviny South China Morning Post nicméně poukazují na to, že americká iniciativa přichází v době, kdy Čína a USA vedou tvrdé obchodní války. Za Trumpova vedení se Čína stala hlavním (nejenom) obchodním protivníkem USA. Americká Národní bezpečností strategie zmiňuje Čínu jako hlavní strategickou hrozbu pro USA. Amerikou představená vize dle Pang Zhongyinga, analytika mezinárodních vztahů, zcela jasně míří na Čínu a její iniciativu a dále zkomplikuje už tak napjaté vztahy mezi Čínou a USA.
Jsou USA schopná konkurovat Číně?
Zpravodajský web Asia Sentinel zmiňuje odhad Asijské rozvojové banky, podle které rozvojové země v indicko-pacifickém regionu budou potřebovat 26 biliónů dolarů na infrastrukturu od tohoto roku až do roku 2030. Podle Asia Sentinel ve světle těchto údajů navrhovaný příspěvek USA vypadá „směšně“ ve srovnání s 1,3 biliónů dolarů, která hodlá rámci projektu Jeden pás, jedna cesta investovat Čína.
Čína má větší kapacity nejen ve finanční oblasti. Pět největších svatebních firem patří čínskému státu podle Engineering News Rekord. Americká největší stavební firma Bechtel je na tomto seznamu až 12, největší australská stavební firma CIMIC Group se umístila na 14. místě a největší japonská stavební firma Obayashi Corporation obsadila 16. místo.
Kvůli tomuto silnému postavení Číny v regionu bude podle Asia Sentinel pro USA, Austrálii a Japonsko i v jejich spojenectví obtížné vybudovat infrastrukturu v Asijském Pacifiku bez zapojení Číny. Americké, japonské a australské banky zřejmě nebudou příliš ochotné financovat nákladné a riskantní investice, pokud nebudou mít jistotu, že se vynaložené prostředky v dlouhodobějším horizontu vrátí. Pokud by však se projektů účastnila i Čína, jejich stanovisko by se mohlo změnit.
Podle Bonnie Lasenové, ředitelky China Power Project z Centre for Strategic and International Studies, USA skutečně nemůžou v regionu konkurovat Číně, co se týče peněz. Mohou však přijít s „jinou“ strategií zahrnující lepší dohody o půjčkách, školení pracovníků a ochranu životního prostředí. Ani v jednom není Čína hodnocená příliš dobře. Byla např. kritizována za mizivé využívání lokálních sil a materiálů.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Čína , Hedvábná stezka , Asie
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 1 hodinou
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Po princi Harrym a jeho ženě Meghan se rozhodli odhalit podobu letošní vánoční pohlednice i princ William a jeho manželka Kate. Budoucí královský pár volbou fotky reflektuje, že si letos prošel náročným a možná nejtěžším životním obdobím, když princezna z Walesu zápasila s rakovinou.
Zdroj: Lucie Podzimková