Může se ekonomika zhroutit? MMF bije na poplach

Rizika ohrožující globální finanční systém se v uplynulých šesti měsících zvýšila a mohou se ještě přiostřit. Nastalo by to, pokud vzroste tlak na rozvíjející se trhy a dále se zhorší globální obchodní vztahy. Ve své zprávě o stabilitě finančních trhů to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Bankovní systém je sice podle Fondu mnohem bezpečnější než v roce 2008, ale objevila se nová rizika jako narůstající nerovnost.

MMF již v úterý zhoršil odhad růstu globální ekonomiky. Její tempo růstu už podle něj dále nezrychlí, Fond jej odhaduje pro letošek i příští rok stejně jako loni na 3,7 procenta. Ve srovnání s jarní prognózou z dubna tak výhled na letošní i příští rok snížil o 0,2 procentního bodu.

Šéf oddělení kapitálových trhů MMF Tobias Adrian varoval před uvolněním regulace finančních trhů, takové snahy se objevují například ve Spojených státech. Zmínil i riziko, které představuje extrémní nárůst cen nemovitostí ve velkoměstech jako je Londýn nebo New York. "Krátkodobá rizika narostla a střednědobá rizika zůstávají zvýšená," shrnul situaci.

Před nárůstem nerovností mezi chudými a bohatými, kterou mají na svědomí současné tendence v globální ekonomice, varoval ekonomický poradce a ředitel výzkumu MMF Maurice Obstfeld. "Musíme se zasadit o efektivnější organizaci obchodu tak, aby tu byl pro lidi," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová.

Adrian vyzval rozvojové a rozvíjející se ekonomiky, aby si pro případná rizika vytvořily finanční polštář. Největší nebezpečí podle něj představuje silný dolar a rychle rostoucí úroky v USA, které by mohly vést k odlivu kapitálu z rozvíjejících se zemí. Americká centrální banka (Fed) by letos mohla základní úrokovou sazbu zvednout již počtvrté. Velký problém představuje i pro průmyslové země vysoké zadlužení, a to především mimo bankovní sektor.

MMF rovněž varoval před odchodem Británie z Evropské unie bez dohody a vyjádřil i obavy z daňové politiky v některých silně zadlužených zemích eurozóny.

Podzimní zasedání MMF se tento týden koná na indonéském ostrově Bali. Na stejném místě se ve čtvrtek a v pátek mají setkat i i ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny 20 největších ekonomik světa (G20). Před jejich setkáním dnes americký ministr financí Steven Mnuchin varoval Peking, aby nedevalvoval svou měnu ve snaze zajistit si konkurenční obchodní výhodu.

Čínská ekonomika je silně proexportně orientovaná a nižší kurz jüanu vůči americkému dolaru zlevňuje zahraničním zákazníkům čínské zboží. Umělé znehodnocení jüanu by tak mohlo představovat prostředek, jak čelit americkým obchodním omezením. Jüan v uplynulých měsících ztratil k dolaru zhruba deset procent, připomněla agentura DPA.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF IMF)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy