Peníze upadají do zapomnění? Online se dnes platí všude, i na bohoslužbách

Drtivá většina z nás používá platební karty. Nakupování online se stává, čím dál jednodušším způsobem, jak se dostat k vytouženému zboží, zvlášť když pochází třeba z daleké ciziny. Elektronické platby jsou kromě nás, spotřebitelů, užitečné také i pro malé a střední podnikatele, a to nejen z hlediska zdokonalování jejich byznysu, nýbrž i ekonomického. I přesto ale zůstává jejich přínos nedoceněn. Informoval o tom server Politico.eu.

Elektronické platby mají pro podniky, neziskové organizace, církve, vlády, spotřebitele a další účastníky finančního trhu nenahraditelnou přidanou hodnotu ve srovnání s klasickým placením hotovostními penězi. Důvod je prostý. Spotřebitel je v případě hotovostních plateb, ať už papírovými bankovkami, nebo šeky, víc závislý na tom, co má zrovna v peněžence. 

Pokud dělá velký nákup, musí okamžitě běžet k nejbližšímu bankomatu, což sebou přináší také větší riziko přepadení, zvlášť když vybírá velkou částku v odlehlé ulici, v nočních hodinách. Naopak když má v ruce platební kartu, může utratit více. Navíc i riziko odcizení většího množství peněz je podstatně nižší, protože i bezkontaktní karty mají nastavený limit, po jehož překročení musí nakupující zadat pin. 

Zatímco si spotřebitelé užívají pohodlného elektronického nakupování, a to ne pouze přes platební terminál u obchodníka, nýbrž i z tepla domova přes internet, maloobchodníci jsou nuceni zefektivňovat svojí dosavadní činnost. Kadeřnice už nemůže nadále počítat s tím, že si bude své tržby evidovat pouze v pokladní knize. Její zákaznice po ní budou dříve, či později požadovat pohodlné placení, ať už kartou, či mobilním telefonem. Dokonce i prodavači vánočních kaprů a provozovatelé farmářských trhů by se měli pomalu a jistě připravovat na to, že jejich zákazníci začnou něco takového brzy chtít. Nemluvě o tlaku ze strany státu na elektronickou evidenci tržeb apod. 

Samotné vlády v poslední době zvažují, jak zredukovat používání hotovostních plateb, které jsou stále snadným způsobem legalizace výnosů z trestné činnosti. Ostatně v takovém Švédsku je používání bankovek považováno za podezřelé, zvlášť když se jedná o velké obnosy. Při koupi takových drahých hodinek byste jistě měli počítat, že si prodavač obdržené bankovky velmi pečlivě prohlédne, zda nejsou falešné. Dokonce i na bohoslužbách není výjimkou, že věřící odesílají své příspěvky církvi přes mobilní telefon. Samozřejmě úplné vytěsňování papírových peněz není momentálně na pořadu dne, protože by v případě výpadku systému hrozilo, že miliony lidí zůstanou bez peněz. O rizicích hackerských útoků ze strany nepřátelských mocností nemluvě.

Jaké jsou přínosy elektronických plateb?

Pokud jde o faktický přínos elektronických plateb, tak například společnost MasterCard si v poslední době objednala rozsáhlou studii, která se zaměřila na údaje z devíti evropských zemí - Itálie, Německa, Spojeného království, Švédska, Francie, Španělska, Nizozemska, Polska a Česka. Posléze se ještě rozšířila o dalších třicet států.

Jejím cílem bylo zjistit, jakou přidanou hodnotu mají pro maloobchodníky elektronické platby ve srovnání s celkovými náklady, včetně poplatků za užívání platebních terminálů, výdajů za zřízení pokladny apod. Výsledek ukázal, že pro samotné podnikatele jsou elektronické platby velmi výhodné, ba dokonce že převyšují nejen samotné celkové náklady, ale tvoří i dvojnásobek zaplacených poplatků příslušným bankám. Veškeré výmluvy obchodníků, jimž se často nechce na elektronické platby přejít, o nevýhodnosti tohoto systému nejsou tak úplně založeny na pravdě.

V závěru je třeba konstatovat, že navzdory veškerým výhodám spojeným s elektronickými platbami existují i určitá rizika, ať už se jedná o hackery, nebo výpadky systému, a že bychom vždy měli mít po ruce patřičnou hotovost, zvlášť pokud cestujeme do zahraničí. Mít u sebe papírové peníze se navíc vyplatí i v případě omezování výběrů z bankomatu, k němuž došlo v souvislosti s finanční krizí například v Řecku, pokud tedy nevezmeme v úvahu případnou inflaci.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.
bankomaty

Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Více souvisejících

platební karty peníze banky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy