Fed zvýšil úrokové sazby. Ekonomika USA vstoupí do neklidných vod, naznačují prognózy

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Signalizovala ale, že v příštím roce tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalí a že s ohledem na výkyvy na finančních trzích a zpomalování globálního hospodářského růstu se období zpřísňování měnové politiky chýlí ke konci.

Fed dnes zvýšil sazby počtvrté v letošním roce a podeváté od prosince 2015, kdy začal téměř z nuly sazby zvyšovat.

Centrální banka uvedla, že ekonomika USA stoupá solidním tempem a trh práce se nadále zlepšuje. "Nějaké" další postupné zvýšení sazeb podle ní bude ještě zapotřebí. Podle agentury Reuters tím naznačila, že je připravena růst výpůjčních nákladů ukončit.

Zatímco ještě v září Fed předpokládal, že v příštím roce zvýší úrokové sazby třikrát, dnes počítá s dvojím zvýšením. V roce 2020 by pak mělo dojít k jedinému a poslednímu růstu, a to na 3,1 procenta. Podle dřívějšího plánu měla horní hranice činit 3,4 procenta.

#FOMC Chairman Powell answers a reporter's question at the press conference: https://t.co/nSio2iL5Fw pic.twitter.com/E6CUQn6Vzk

— Federal Reserve (@federalreserve) 19. prosince 2018

V prohlášení po letošním posledním zasedání měnového výboru Fed napsal, že rizika pro ekonomiku jsou "zhruba vyvážená", ale že bude "nadále sledovat globální hospodářský a finanční vývoj a posuzovat jejich důsledky pro ekonomický výhled".

Kvůli zvyšování úroků je centrální banka terčem kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož přísná měnová politika poškozuje ekonomiku. Fed sazby zvyšuje, aby zpomalil hospodářský růst, jehož tempo je rychlejší než to, které banka považuje za udržitelné.

Nicméně existují obavy, že ekonomika USA by v příštím roce mohla vstoupit do neklidných vod, protože stimuly Trumpovy daňové reformy slábnou a růst světové ekonomiky se zpomaluje. Růst úrokových sazeb sice pomáhá udržovat pod kontrolou inflační tlaky, zvyšuje však náklady na úvěry a má negativní dopady na ekonomiku i akciový trh.

Fed snížil předpověď hospodářského růstu v příštím roce na 2,3 procenta z dříve předpovídaných 2,5 procenta, v roce 2020 se tempo ekonomiky má dále snížit na dvě procenta. Tyto předpovědi jsou hluboko pod prognózou Trumpovy administrativy, která trvá na tom, že díky daňovým škrtům bude roční tempo americké ekonomiky v příštích letech činit tři procenta.

Míra nezaměstnanosti, která je nyní s 3,7 procenta na nejnižší úrovni za 49 let, se má v roce 2019 dále snížit na 3,5 procenta, v roce 2020 by měla mírně vzrůst na 3,6 procenta a v roce 2021 na 3,8 procenta. Inflace, která letos dospěla na dvouprocentní cíl centrální banky, se má v příštím roce snížit na 1,9 procenta z prosincových 2,2 procenta.

Americké akcie na výsledky jednání Fed zareagovaly poklesem, který po krátkém zpevnění prohloubily. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, před závěrem odepisoval 1,6 procenta, indexy S&P 500 a Nasdaq pak přes dvě procenta.

Související

Credit Suisse Group AG

Fed schválil spojení švýcarských bank Credit Suisse a UBS v USA

Rada guvernérů americké centrální banky (Fed) v pátek schválila největší švýcarské bance UBS záměr převzít dceřiné společnosti, které má ve Spojených státech švýcarská banka Credit Suisse. Schválení znamená, že zmizela další významná překážka na cestě k dokončení záchranné transakce, kterou zprostředkovala švýcarská vláda.

Více souvisejících

Fed (Americká centrální banka) USA (Spojené státy americké) Ekonomika Jerome Powell (Fed) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy