Indové vyhlásili bojkot obchodu s Čínou. Důvodem je podpora Pákistánu

Vlivná hinduistická nacionalistická skupina a indický svaz obchodníků dnes vyzvaly k bojkotu čínského zboží. Důvodem je středeční veto Pekingu, jež v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo sankce proti vůdci pákistánské radikální organizace Džajše Mohammad, která před měsícem spáchala atentát na indické policisty v Kašmíru. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína, která je považována za nejspolehlivějšího spojence Pákistánu, opakovaně zmařila snahy zavést sankce OSN proti Masúdu Azharovi, zakladateli hnutí Džajše Muhammad, které se přihlásilo k zodpovědnosti za sebevražedný útok, při němž zahynulo 40 členů polovojenské policie v Indií kontrolované části Kašmíru.

Konfederace indických obchodníků (CAIT), jež má 70 milionů členů, uvedla, že v úterý 19. března uspořádá demonstrativní pálení čínského zboží. Cílem je Pekingu "uštědřit lekci". "Nadešel čas, aby Čína trpěla za svou blízkost s Pákistánem," sdělila organizace v prohlášení. "CAIT zahájila celonárodní kampaň bojkotu čínského zboží v rámci obchodní komunity a vyzvala obchodníky, aby neprodávali čínské zboží."

Spojené státy, Británie a Francie požádaly Radu bezpečnosti, aby Azhara zařadila na seznam teroristů a uvalila na něj sankce zákazu cestování a zmrazení finančních prostředků. Čína však uplatnila své právo veta s odůvodněním, že potřebuje více času na rozmyšlenou.

Vzrůstající nelibost s postojem Pekingu dnes byla evidentní na indických sociálních sítích. Hashtag #BoycottChineseProducts byl na indickém twitteru druhým nejpoužívanějším.

Podle Reuters se většina takovýchto kampaní v minulosti ukázala jako neúčinná. Čína je pro Indii druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Čínské výrobky od mobilních telefonů Xiaomi po hračky jsou v Indii všudypřítomné. Vzájemný obchod vzrostl k březnu 2018 na 90 miliard dolarů (přes dva biliony korun).

K bojkotu se připojilo i hnutí Svadéší, jež má blízko k vládnoucí nacionalistické Indické lidové straně (BJP) premiéra Naréndry Módího. Toho vyzvalo, aby zvážil zvýšení dovozních cel na čínské zboží. "Čína, která už nyní čelí ekonomickým tlakům kvůli obchodní válce s USA a dalšími obchodními partnery, určitě pocítí dopady svého nespravedlivého počínání, které chrání teroristy."

Indické úřady jsou ale zatím zdrženlivé a ministr financí Árún Džajtlej varoval před ukvapenou reakcí. "Je to věc diplomacie a Indie se rozhodne až po důkladném posouzení."

Související

Elon Musk

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda

Zdánlivě nevinná otázka na sociální síti X (dříve Twitter) spustila v Indii nečekanou digitální lavinu. Uživatel s přezdívkou Toka se Groka zeptal, zda by vypsal deset jeho nejlepších „mutuals“, tedy uživatelů, kteří se navzájem sledují a reagují na své příspěvky. Když chatbot odpověď chvíli zdržoval, Toka neudržel nervy a použil několik expresivních slov.

Více souvisejících

Indie Pákistán Kašmír Čína

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 2 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 5 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy