Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly obvyklým schématům nabídky a poptávky. Podle vědců trh reaguje na dosud nerealizované obchody.

Navzdory prudkému rozvoji alternativních zdrojů energie je lidská společnost stále velmi závislá na ropě. Obchod s touto klíčovou surovinou dlouhodobě ovládalo několik zemí, které měly to štěstí, že se na jejich území "černé zlato" nacházelo. Většina ropných velmocí se sdružuje v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jedním z hlavních cílů spolku, který kontroluje 75% světových zásob, je společný postup při určování cen ropy.

Jenže zásoby se postupně tenčí a ještě před pár lety hrozilo vytěžení známých zásob během nadcházejících desetiletí. Situaci změnila technologie výroby ropy z břidlic. Cena suroviny začala rapidně klesat.

Snižování cen ropy začalo dělat vrásky zemím v OPEC. Trend se pokusili členové společenství zvrátit zlevněním klasické ropy, jelikož výroba z břidlic je nákladnější. Jenže strategie fungovala jen chvíli a následně zpracovatelé břidlice rozšířili svou produkci. Výsledek tak byl přesně opačný.

Vývoj na trhu s ropou ekonomové nedokážou popsat. Možnou příčinu popsal v ekonomické studii německo-americký tým vědců. Cenu ropy podle studie již neurčuje aktuální trh, ale teprve plánované neexistující kontrakty. Poznatky můžou pomoci stabilizovat ropný trh.

Související

Více souvisejících

ropa opec Benzín věda Ekonomika

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy