Fed letos úroky nezvedne, příští rok jen jednou

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změn v rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. Letos se úrokovou sazbu nechystá zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Na rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby neplánuje.

V prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání Fed uvedl, že v květnu zpomalí program snižování svého dluhopisového portfolia na hodnotu 15 miliard dolarů měsíčně z 30 miliard měsíčně a koncem září jej zcela ukončí. To je krok, který by měl pomoci udržet úrokové sazby dlouhodobě nízko. Jak připomněla agentura DPA, Fed tak ponechá mnohem více peněz na trhu. Fed se dluhopisů nakoupených v období krize začal zbavovat, když se ekonomice začalo znovu dařit.

Podle některých analytiků by centrální banka letos mohla dokonce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, pokud by americká ekonomika výrazně zpomalila. Fed loni zvýšil základní úrokovou sazbu čtyřikrát, naposledy na svém prosincovém zasedání.

Vyjádření Fedu o úrokových sazbách je podle agentury AP dramatickým přitvrzením jeho plánu být ohledně dalšího zvyšování sazby "trpělivý". Ještě koncem loňského roku totiž banka ve výhledu pro letošek počítala se dvěma zvýšeními základní úrokové sazby.

Pauza ve zvyšování úrokové sazby je reakcí na zpomalení americké a globální ekonomiky. Trh práce v USA zůstává podle vyjádření Fedu stále silný, ve čtvrtém čtvrtletí ale zpomalil růst ekonomické aktivity, uvedla banka. "Nedávné statistiky ukazují na pomalejší růst výdajů domácností a fixních investic podniků v prvním čtvrtletí," dodala.

Šéf Fedu Jerome Powell nicméně zůstává k hospodářskému vývoji optimistický a současné zpomalení považuje za přechodný jev. "Výhled je pozitivní," řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci. Kromě stále nízké nezaměstnanosti připomněl i růst mezd a platů a podle průzkumů přetrvávající důvěru spotřebitelů a investorů v ekonomiku. Na dotaz, zda Fed na letošek neplánuje snížení základní úrokové sazby, uvedl, že takový krok nebude podle současných ukazatelů zapotřebí. "Nyní je čas na to být trpělivý, sledovat a čekat," vysvětlil Powell.

Americké akcie po zveřejnění výsledku zasedání měnového výboru částečně vyrovnaly dřívější ztráty, dolů zamířil dolar a klesat začaly výnosy dluhopisů americké vlády. Asi hodinu před koncem obchodování ztrácel Dow Jonesův index pouze 0,03 procenta na 25.878,47 bodu, zatímco širší index S&P 500 a index technologického trhu Nasdaq byly oba dokonce v zisku. Dolar ke koši šesti hlavních světových měn oslaboval o 0,6 procenta na 95,81 bodu.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Americký prezident Donald Trump centrální banku v minulosti několikrát vyzýval, aby úroky nezvedala a nesnižovala tak hospodářský růst.

Související

Credit Suisse Group AG

Fed schválil spojení švýcarských bank Credit Suisse a UBS v USA

Rada guvernérů americké centrální banky (Fed) v pátek schválila největší švýcarské bance UBS záměr převzít dceřiné společnosti, které má ve Spojených státech švýcarská banka Credit Suisse. Schválení znamená, že zmizela další významná překážka na cestě k dokončení záchranné transakce, kterou zprostředkovala švýcarská vláda.

Více souvisejících

Fed (Americká centrální banka) Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy