Japonsko a Jižní Korea na ostří nože, spor může zdražit smartphony

Eskalace napětí mezi Japonskem a Jižní Koreou přináší obavy z narušení důležitého globálního dodavatelského řetězce ve výrobě polovodičů a zesiluje obavy o další vývoj už zpomalující světové ekonomiky. Sousedící země jsou součástí komplexní a úzce propojené sítě zemí, které přispívají k výrobě elektronických přístrojů jako jsou chytré telefony a laptopy.

Na začátku tohoto měsíce však Tokio nečekaně zavedlo přísnější kontrolu jedné části z této sítě, a to dodávek některých důležitých chemikálií z Japonska do Koreje. To nyní ohrožuje celou výrobu, píše server CNBC.

Japonsko zakázalo vývoz tří důležitých chemikálií, které používají jihokorejské firmy k výrobě polovodičů a obrazovek a které jsou důležité při výrobě některých komponent, jako jsou paměťové čipy, mikroprocesory a integrované obvody. Ty lze nalézt v mnoha moderních elektronických výrobcích. Vzhledem k širokému využití polovodičů jsou firmy, které je testují a vyrábějí, často považovány za ukazatel zdraví globální ekonomiky.

Celosvětový prodej polovodičů se loni podle výzkumné společnosti Gartner zvýšil o 12,5 procenta na 474,6 miliardy USD (téměř 11 bilionů Kč). Dosavadní vývoj naznačuje, že letos prodej klesne a několik velkých polovodičových firem už kvůli slábnoucí poptávce snížilo odhady zisku na letošní rok.

Čína a Spojené státy spolu už rok vedou obchodní válku, která utlumila výhled globálního růstu. Nynější zintenzivnění napětí mezi Japonskem a Jižní Koreou by mohlo věci dál zhoršit.

"Nynější obchodní spor mezi Japonskem a Jižní Koreou může mít vážné dopady na globální polovodičový průmysl, pokud nebude možné v blízké době najít řešení," uvedl hlavní ekonom pro oblast Asie a Tichomoří Rajiv Biswas z konzultační společnosti IHS Markit.

Tokio odůvodnilo omezení vývozu tří důležitých chemikálií do Jižní Koreje nevhodným nakládáním s nimi. Některé zprávy upozorňují, že tyto chemikálie mohou být zneužity k vojenským účelům. Podle nového nařízení musejí japonští vývozci těchto chemikálií žádat o povolení pokaždé, když je chtějí poslat do Koreje. Celý proces může trvat 90 dní. Kromě toho Tokio plánuje zrušit pro Koreu některé výhody v obchodě, například odstranění z takzvaného bílého seznamu zemí, které Japonsko považuje za důvěryhodné. To by znamenalo, že japonští vývozci by potřebovali licenci na dodávky 850 položek do Koreje, které se mohou používat i při výrobě zbraní, upozornila IHS Markit.

Japonsko se na celkových dodávkách tří dotčených chemikálií podílí 70 a 90 procenty. Dominance země u těchto chemikálií tak způsobí, že pro jihokorejské firmy bude obtížné najít jiné zdroje. I kdyby se jim to podařilo, mohou narazit na problémy s kvalitou nebo s dostatkem dodávek pro svoji potřebu, upozornili ekonomové konzultační firmy Oxford Economics Lloyd Chan a Šigeto Nagai.

Korea je domovem polovodičových gigantů Samsung Electronics a SK Hynix, které se loni na celosvětových dodávkách komponent pro výrobu paměťových čipů podílely 61 procenty. Narušení výroby může být špatnou zprávou pro jejich zákazníky, mezi které patří například firmy Apple a Huawei. Podle analytiků banky Citigroup mají obě firmy nyní vysoké zásoby, na které se mohou spolehnout. Pokud se však jejich zásoby sníží a nepodaří se jim najít alternativní dodavatele chemikálií, mohou mít výrobci čipů problémy s dodržením termínů dodávek.

Biswas varoval, že dlouhodobé narušení vývozu důležitých chemikálií z Japonska do Koreje může způsobit celosvětově nedostatek dodávek paměťových čipů. Na dodávkách z Jižní Koreje jsou závislé i Spojené státy a Čína. Výsledkem toho pak bude růst cen. Mohou tak zdražit servery, mobilní telefony, osobní počítače a řada výrobků spotřební elektroniky po celém světě.

Spor mezi Japonskem a Koreou přichází v době, kdy ekonomickou aktivitu po celém světě tlumí obchodní napětí mezi USA a Čínou. Pokles už zasáhl mnoho ekonomik závislých na obchodu, včetně Japonska a Koreje. To je také důvod, proč někteří analytici uvádějí, že neočekávají eskalaci konfliktu, která by hospodářství obou zemí poškodila ještě více. Analytik konzultační firmy The Economist Intelligence Unit Waqas Adenwala navíc upozornil, že obě ekonomiky jsou úzce propojené a případné zásahy Japonska vůči Koreji by vedly k vzájemné destrukci.

Související

Ilustrační foto

Skandál v USA: Proč je plánování útoku přes aplikaci Signal velký problém?

Americká vláda čelí ostré kritice poté, co vyšlo najevo, že detaily o vojenských úderech v Jemenu byly sdíleny v soukromé skupině na šifrované komunikační aplikaci Signal. Šokující odhalení přinesl Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, který se omylem stal členem 18členné skupiny a měl přístup k citlivým informacím.
Ilustrační foto

Kdy dát dětem první mobil? Státy začaly bojovat proti novému trendu

Téma omezení používání mobilních telefonů a sociálních sítí u dětí je v posledních letech stále aktuálnější, a to zejména kvůli rostoucím obavám o duševní zdraví a vývoj mladých lidí. Zatímco věk, kdy děti dostávají svůj první smartphone, se v mnoha zemích snižuje, některé státy začaly zavádět zákony a iniciativy, které mají tento trend zvrátit, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

mobily smartphone Samsung Jižní Korea Japonsko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

před 3 hodinami

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

před 4 hodinami

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 8 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy