Ekonomika USA zpomalila. Analytici mají špatné zprávy i pro zbytek roku

Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 3,1 procenta v předchozím kvartálu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Zpomalení je nicméně slabší, než odhadovali analytici, kteří v průměru počítali s růstem kolem 1,8 procenta. Příznivá statistika povzbudila akcie i kurz dolaru.

Zlepšení spotřebitelských výdajů částečně utlumilo vliv slabšího vývozu. Podle analytiků ale ani tato relativně pozitivní zpráva neodradí americkou centrální banku (Fed) od snížení základní úrokové sazby už na nejbližším zasedání jejího měnového výboru, které bude příští týden.

Spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří zhruba 70 procent ekonomické aktivity, zrychlily tempo růstu na 4,3 procenta. Za celý uplynulý rok však vzrostly jen mírně, a to o 1,1 procenta.

Vývoj spotřebitelských výdajů ale zastínil prohlubující se obchodní deficit a pomalejší tvorba zásob.

Ekonomové se obávají, že hospodářství poroste pomaleji i po zbytek roku. Dopadá na něj totiž zpomalení globálního růstu a důvěrou otřásá pokračující obchodní konflikt mezi USA a Čínou.

Prezident Donald Trump sliboval, že zajistí, aby americká ekonomika dlouhodobě rostla zhruba tříprocentním tempem. Za tímto účelem provedl Trump daňové škrty a zvýšil vládní výdaje, efekt těchto opatření ale podle analytiků už slábne.

Agentura AP upozornila, že vláda snížila odhad loňského růstu americké ekonomiky na 2,5 procenta z dříve odhadovaných tří procent. Očekává se, že letošní růst bude kolem 2,5 procenta.

"Je to trochu lepší, než se čekalo, ale určitě ne dost na to, aby to změnilo přístup, jaký Fed zvolí na zasedání koncem tohoto měsíce," řekl agentuře Reuters analytik Art Hogan z newyorské společnosti National Securities.

"Nazval bych to velmi povzbudivou zprávou, přinejmenším to posiluje myšlenku, že ekonomika stojí na stabilnějším základě, než se lidé v poslední době obávali. Je zřejmé, že jde o mírné ekonomické zpomalení oproti minulému čtvrtletí a že to tak bude i po zbytek roku. Ekonomika trochu zpomaluje, ale ne natolik, že by nám v krátkodobém horizontu hrozila recese," domnívá se analytik Aaron Anderson z kalifornské společnosti Fisher Investments.

Dolar se v reakci na nejnovější údaje o růstu ekonomiky vyšplhal na dvouměsíční maximum. Obchodníci ocenili, že zpomalení ekonomiky bylo nakonec slabší, než se čekalo. Podobné zadostiučinění projevili také investoři na akciových trzích, které se přiblížily rekordním hodnotám - zisky si připisovaly všechny tři hlavní akciové indexy.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika USA (Spojené státy americké) Fed (Americká centrální banka)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy