Banky bojují proti praní špinavých peněz, mají ale málo lidí

Po celá desetiletí platilo, že rostoucí závislost na technologii a automatizaci znamená pro zaměstnance jediné: méně pracovních míst. V jednom rychle se rozvíjejícím zákoutí finančního sektoru se děje pravý opak, banky po celé Evropě se intenzivně snaží získat zaměstnance na pozice pro boj proti praní špinavých peněz.

Banky v poslední době reagují na řadu skandálů, které je od roku 2012 stály na pokutách přes 20 miliard dolarů (téměř 464 miliard Kč), píše agentura Bloomberg.

Finanční instituce využívají umělou inteligenci, aby objevily snahy zakrýt původ ilegálně získaných peněz. Tato technologie tak chrlí tolik dat, ze banky musejí najímat řady pracovníků, aby to všechno rozdělili a oddělili darebáky od poctivých.

Personál pro odhalování finanční kriminality dnes podle společnosti Boston Consulting Group (BCG) představuje asi tři procenta průměrného počtu zaměstnanců bank v USA a Evropě, což je více než dvojnásobek úrovně z roku 2013. Většina poskytovatelů úvěrů nyní důkladně vyhodnocuje obchodní klienty každým rokem namísto dřívějšího intervalu tří až pěti let. Velké banky obvykle vydají za operace proti praní špinavých peněz více než 300 milionů dolarů ročně, uvedla BCG.

Investiční banka Mediobanca SpA odhaduje, že evropské finanční domy budou muset v příštích dvou letech najmout 10.000 lidí, kvalifikovaných kandidátů ale není dost. Jak uvedl partner BCG Norbert Gittfried, "je pracovní krize a každodenní potřeba stále stoupá".

Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a slabé regionální ekonomice, která tlačí na zisky, je zvyšování personálu obtížné, banky však nemají na výběr. V lednu vstoupí v platnost nové nařízení Evropské unie proti praní špinavých peněz, které zpřísňuje pravidla a rozšiřuje rozsah činností, které je třeba prověřit. Danske Bank, přes jejíž estonskou pobočku prošly podezřelé transakce za asi 220 miliard dolarů, potřebuje na tyto účely 600 lidí.

Nizozemská ING Groep, která v roce 2018 zaplatila pokutu ve výši 775 milionů eur (19,9 miliardy Kč) za případy praní peněz, vytvořila v letošním druhém čtvrtletí 500 pozic k monitorování podezřelých transakcí, což představuje nárůst o 20 procent. Největší francouzský věřitel, BNP Paribas SA, v posledních třech letech zvýšil počet osob v oblasti boje proti finanční kriminalitě o 40 procent na 4200. Deutsche Bank, která chce do roku 2022 zrušit 18.000 pracovních míst, slíbila, že škrty se sféry boje s finanční kriminalitou týkat nebudou.

Podle personální firmy Korn Ferry se platy zaměstnanců v této oblasti zvýšily od roku 2016 o 20 procent a výrazně tak předčily tempo růstu platů ostatních zaměstnanců ve finančnictví. Charles Delingpole, šéf softwarové firmy ComplyAdvantage, nicméně upozorňuje, že najmutí spousty lidí nestačí. Banky musejí bedlivěji sledovat transakce v době, kdy lze vše od devizových obchodů k připsání hypotéky získat jedním dotykem na chytrém telefonu. Pokaždé, když banka zastaví transakci nebo začne klienta vyšetřovat, může přijít o obchod.

Nejde jen o personál a software, vážnou výzvou dneška je dosažení rovnováhy, a to vyžaduje nové myšlení v celé organizaci, zdůraznil Delingpole. "Praní špinavých peněz je nesmírně inovativní a řada regulačních požadavků a přísnost sankcí za přestupky dále poroste," řekl.

Související

Více souvisejících

banky praní špinavých peněz Ekonomika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy