Čína manipuluje s měnou? MMF se neshoduje s tvrzením Trumpa

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve výročním hodnocení čínské ekonomiky potvrdil svůj názor, že hodnota čínské měny je zhruba v souladu s ekonomickými faktory. Pekingu ale doporučil, aby prosazoval flexibilnější směnný kurz a méně intervence.

Postoj fondu se liší od názoru administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle které Čína kurzem domácí měny manipuluje.

Ředitel oddělení MMF pro Čínu James Daniel uvedl, že při hodnocení čínské hospodářské politiky zjistil, že směnný kurz jüanu loni "nebyl výrazně nadhodnocen ani podhodnocen". Čínu ale vyzval, aby zveřejňovala informace o měnových intervencích.

Trump minulý týden oznámil, že od 1. září zavede dodatečné desetiprocentní clo na zboží z Číny, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů (sedm bilionů Kč). Čína pak nechala jüan vůči dolaru oslabit na nejnižší úroveň za více než deset let, což Spojené státy přimělo k tomu, aby Čínu poprvé od roku 1994 oficiálně označily za zemi, která manipuluje měnou.

China dropped the price of their currency to an almost a historic low. It’s called “currency manipulation.” Are you listening Federal Reserve? This is a major violation which will greatly weaken China over time!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 5, 2019

Americký ministr financí Steven Mnuchin nedávno prohlásil, že se chce obrátit na MMF, aby Washingtonu pomohl korigovat nepoctivé obchodní výhody způsobené měnovými zásahy Pekingu. Daniel však odmítl říct, jak MMF na žádost odpověděl. Prohlásil, že jednání s americkým ministerstvem financí o řadě otázek pokračují.

MMF ve zprávě varoval, že zhoršení obchodního napětí s USA může ohrozit ekonomickou a finanční stabilitu Číny, což by vyžadovalo, aby vláda zavedla nová opatření k podpoře fiskální politiky. Pokud by USA uvalily 25procentní clo na zbývající čínský dovoz za 300 miliard USD, snížilo by to v následujících 12 měsících ekonomický růst země asi o 0,8 procentního bodu. To by mělo výrazný negativní vedlejší dopad po celém světě. Daniel podle agentury Reuters dodal, že plánované desetiprocentní clo na toto zboží, které má být začít uplatňování od 1. září, může snížit růst o 0,3 procentního bodu.

Větší flexibilita směnného kurzu by mohla Číně pomoci vyrovnat se s vnějším tlakem a uvolnit měnovou politiku, aby se mohla zaměřit na domácí poptávku. Čína by také podle Daniela měla pokročit se strukturálními reformami své politiky, včetně otevření více sektorů zahraniční konkurenci a omezení úlohy státu v některých odvětvích. O to usiluje rovněž Trumpova vláda.

Obchodní konflikt mezi USA a Čínou již delší dobu vyvolává obavy ohledně vývoje světové ekonomiky. MMF předpokládá, že růst čínské ekonomiky v letošním roce zpomalí na 6,2 procenta z loňských 6,6 procenta. Se zpomalováním hospodářského růstu v Číně počítá fond i v následujících dvou letech, kdy by ekonomika měla vzrůst o šest procent. V roce 2022 se má tempo růstu HDP dál snížit a dosáhnout 5,7 procenta.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Čína Donald Trump Ekonomika USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy