Držitel "Nobelovky" dostane i peníze. Co si koupil Obama a další?

Stockholm - Držitelé Nobelových cen často projevují stejnou dávku vynalézavosti, pokud jde o utrácení finanční části ocenění, jakou vložili do práce, jež jim "Nobelovku" vynesla. Například když sir Paul Nurse v roce 2001 získal Nobelovu cenu za medicínu, rozhodl se vylepšit si motorku. Jeho kolega, laureát z roku 1993 Richard Roberts, si zase před domem nechal udělat hřiště na kroket. A rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková, držitelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2004, uvedla, že cena pro ni znamená "finanční nezávislost".

Jakmile opadne rozvířená pozornost médií, skončí formální povinnosti a ceremonie, budou se muset letošní laureáti Nobelových cen rozhodnout, zač a jak utratí získaných osm miliónů švédských korun (23,6 milionu Kč). Soudě podle minulých zkušeností, stát se může cokoli. Někdy peníze darují na charitu nebo vědecký výzkum, ale to rozhodně neplatí všeobecně. 

Oblíbenou volbou jsou nicméně nemovitosti, přinejmenším mezi těmi, kdo byli ochotní prozradit, zač peníze utratili. Finanční ohodnocení ceny vypadá jako spousta peněz, ale často se o ně dělí několik vítězů, což snižuje jejich "nobelovskou kupní sílu".

Wolfgang Ketterle z Massachusettského technického institutu (MIT), který se o cenu za fyziku v roce 2001 dělil se dvěma kolegy, svůj podíl věnoval na dům a vzdělání svých dětí. "Protože v USA jde půlka na daně, o moc víc toho nezbylo," řekl.

Phillip Sharp, americký spoluvítěz Nobelovy ceny za medicínu v roce 1993, se rozhodl peníze utratit za sto let starý dům. "Vzal jsem ty peníze a koupil si o trochu větší dům... je to nádherné staré místo. Peníze jsou příjemnou součástí ocenění, ale hlavní částí ceny je uznání," dodal.Pro vítěze Nobelovy ceny za mír bývá rozhodování úžeji vymezené. Tato cena obvykle směřuje k politikům, organizacím či aktivistům, kteří jsou více vystaveni zrakům a dohledu veřejnosti. Mnozí, jako například americký prezident Barack Obama v roce 2009 nebo Evropská unie v roce 2012, získané peníze věnovali na charitu. Další podpořili vlastní projekty: bývalý finský prezident Martti Ahtisaari uvedl, že bude financovat skupinu na řešení konfliktů, kterou sám vytvořil.

Nejskoupější na informace, pokud jde o plány, co udělat se získanými penězi, jsou držitelé Nobelovy ceny za literaturu. "Dokonce i když jsou držitelé Nobelovy ceny dobře známí, nevydělávají si psaním příliš mnoho peněz," prohlásila odbornice na literaturu univerzity ve švédské Uppsale Anna Gunderová.

Kontroverzní Nobelova cena míru

Alfred Nobel, vynálezce dynamitu, ve své závěti sepsané v Paříži v listopadu 1895 rozhodl, aby byl z části jeho obrovského jmění vytvořen fond, z jehož úroků mají být každoročně odměňováni ti, kteří v uplynulém roce učinili nejdůležitější vynález nebo objev v oboru fyzika, chemie, fyziologie či medicína, dále ti, kteří vytvořili v literatuře vynikající dílo, či se zasloužili o sbratření národů.

V závěti Nobel stanovil, že ceny za fyziku a za chemii bude udílet Švédská královská akademie věd, ceny za fyziologii a medicínu stockholmský Karolinska Institutet, ceny za literaturu Švédská akademie a ceny za mír norský parlament. Nobelovým přáním bylo udělovat ocenění bez ohledu na národnost kandidátů. Založení a statut Nobelovy nadace schválil švédský král v roce 1900; první ceny byly rozděleny hned o rok později. Tvoří je peněžní odměna, zlatá medaile a diplom.

Ceny za fyziku, chemii, fyziologii a lékařství a za literaturu předává laureátům vždy 10. prosince – v den Nobelovy smrti – panující švédský král ve Stockholmu, cenu za mír norský král v Oslo.

Nobelova cena míru je nepochybně nejkontroverznější z rodiny Nobelových cen a okolo jejího udílení se často rozpoutávají zuřivé debaty. Kromě sporů o zásluhách nominovaných a oceněných osobností, které jsou běžné u všech ostatních cen, se zde vyskytlo několik případů, kdy ocenění některých konkrétních osob nebo organizací vyvolalo morální pobouření v širší veřejnosti.

Asi největší bouře propukly v roce 1994 po ocenění Jásira Arafata, palestinského politika, podezřelého ze spolupráce s teroristy, kdy na protest proti tomuto odstoupila celá třetina členů výboru, který ceny uděluje. Své odpůrce měl i v roce 1973 americký poradce pro národní bezpečnost Henry Kissinger za diplomatické jednání ve válce ve Vietnamu (zvlášť po odtajnění Pentagon Papers).

Vlažné přijetí se v roce 2009 dostalo Baracku Obamovi, kdy i hlavní média diskutovala o výsledcích, které za sebou americký prezident měl, v době, kdy cenu obdržel. Na začátku února 2012 členové výboru pro udělování ceny za mír čelí obvinění za nedržení se výběrových kritérií pro výběr kandidátů z roku 2009.

Související

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 6 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 6 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 8 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 13 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 13 hodinami

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy