Držitel "Nobelovky" dostane i peníze. Co si koupil Obama a další?

Stockholm - Držitelé Nobelových cen často projevují stejnou dávku vynalézavosti, pokud jde o utrácení finanční části ocenění, jakou vložili do práce, jež jim "Nobelovku" vynesla. Například když sir Paul Nurse v roce 2001 získal Nobelovu cenu za medicínu, rozhodl se vylepšit si motorku. Jeho kolega, laureát z roku 1993 Richard Roberts, si zase před domem nechal udělat hřiště na kroket. A rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková, držitelka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2004, uvedla, že cena pro ni znamená "finanční nezávislost".

Jakmile opadne rozvířená pozornost médií, skončí formální povinnosti a ceremonie, budou se muset letošní laureáti Nobelových cen rozhodnout, zač a jak utratí získaných osm miliónů švédských korun (23,6 milionu Kč). Soudě podle minulých zkušeností, stát se může cokoli. Někdy peníze darují na charitu nebo vědecký výzkum, ale to rozhodně neplatí všeobecně. 

Oblíbenou volbou jsou nicméně nemovitosti, přinejmenším mezi těmi, kdo byli ochotní prozradit, zač peníze utratili. Finanční ohodnocení ceny vypadá jako spousta peněz, ale často se o ně dělí několik vítězů, což snižuje jejich "nobelovskou kupní sílu".

Wolfgang Ketterle z Massachusettského technického institutu (MIT), který se o cenu za fyziku v roce 2001 dělil se dvěma kolegy, svůj podíl věnoval na dům a vzdělání svých dětí. "Protože v USA jde půlka na daně, o moc víc toho nezbylo," řekl.

Phillip Sharp, americký spoluvítěz Nobelovy ceny za medicínu v roce 1993, se rozhodl peníze utratit za sto let starý dům. "Vzal jsem ty peníze a koupil si o trochu větší dům... je to nádherné staré místo. Peníze jsou příjemnou součástí ocenění, ale hlavní částí ceny je uznání," dodal.Pro vítěze Nobelovy ceny za mír bývá rozhodování úžeji vymezené. Tato cena obvykle směřuje k politikům, organizacím či aktivistům, kteří jsou více vystaveni zrakům a dohledu veřejnosti. Mnozí, jako například americký prezident Barack Obama v roce 2009 nebo Evropská unie v roce 2012, získané peníze věnovali na charitu. Další podpořili vlastní projekty: bývalý finský prezident Martti Ahtisaari uvedl, že bude financovat skupinu na řešení konfliktů, kterou sám vytvořil.

Nejskoupější na informace, pokud jde o plány, co udělat se získanými penězi, jsou držitelé Nobelovy ceny za literaturu. "Dokonce i když jsou držitelé Nobelovy ceny dobře známí, nevydělávají si psaním příliš mnoho peněz," prohlásila odbornice na literaturu univerzity ve švédské Uppsale Anna Gunderová.

Kontroverzní Nobelova cena míru

Alfred Nobel, vynálezce dynamitu, ve své závěti sepsané v Paříži v listopadu 1895 rozhodl, aby byl z části jeho obrovského jmění vytvořen fond, z jehož úroků mají být každoročně odměňováni ti, kteří v uplynulém roce učinili nejdůležitější vynález nebo objev v oboru fyzika, chemie, fyziologie či medicína, dále ti, kteří vytvořili v literatuře vynikající dílo, či se zasloužili o sbratření národů.

V závěti Nobel stanovil, že ceny za fyziku a za chemii bude udílet Švédská královská akademie věd, ceny za fyziologii a medicínu stockholmský Karolinska Institutet, ceny za literaturu Švédská akademie a ceny za mír norský parlament. Nobelovým přáním bylo udělovat ocenění bez ohledu na národnost kandidátů. Založení a statut Nobelovy nadace schválil švédský král v roce 1900; první ceny byly rozděleny hned o rok později. Tvoří je peněžní odměna, zlatá medaile a diplom.

Ceny za fyziku, chemii, fyziologii a lékařství a za literaturu předává laureátům vždy 10. prosince – v den Nobelovy smrti – panující švédský král ve Stockholmu, cenu za mír norský král v Oslo.

Nobelova cena míru je nepochybně nejkontroverznější z rodiny Nobelových cen a okolo jejího udílení se často rozpoutávají zuřivé debaty. Kromě sporů o zásluhách nominovaných a oceněných osobností, které jsou běžné u všech ostatních cen, se zde vyskytlo několik případů, kdy ocenění některých konkrétních osob nebo organizací vyvolalo morální pobouření v širší veřejnosti.

Asi největší bouře propukly v roce 1994 po ocenění Jásira Arafata, palestinského politika, podezřelého ze spolupráce s teroristy, kdy na protest proti tomuto odstoupila celá třetina členů výboru, který ceny uděluje. Své odpůrce měl i v roce 1973 americký poradce pro národní bezpečnost Henry Kissinger za diplomatické jednání ve válce ve Vietnamu (zvlášť po odtajnění Pentagon Papers).

Vlažné přijetí se v roce 2009 dostalo Baracku Obamovi, kdy i hlavní média diskutovala o výsledcích, které za sebou americký prezident měl, v době, kdy cenu obdržel. Na začátku února 2012 členové výboru pro udělování ceny za mír čelí obvinění za nedržení se výběrových kritérií pro výběr kandidátů z roku 2009.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

včera

včera

Marine Le Penová

Le Penová je vítězkou prvního kola voleb ve Francii, vyplývá z odhadů

První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii skončilo podle očekávání, vyplývá z odhadů. Vítězství totiž přisuzují Národnímu sdružení (RN) Marine Le Penové, které podle povolebních průzkumů získalo 34 procent hlasů. Volby vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na výsledky červnových voleb do Evropského parlamentu. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Divoký zápas pod rozbouřeným nebem zvládli Němci a přes Dány postoupili do čtvrtfinále

Domácí reprezentace bude nadále dělat radost svou účastí na fotbalovém Euru německým fanouškům. Po divokém osmifinále, které bylo poznamenáno nečekanou pětadvacetiminutovou pauzou kvůli bleskům s kroupami a vodopády deště, ale také častými vstupy videosystému VAR, který neuznal dva góly (po jednom na obou stranách), ale zase přisoudil Němcům penaltu po Andersenově ruce. Tu následně proměnil Havertz, po chybném rozhodnutí gólmana Schmeichela pak po úniku zvýšil na 2:0 Musiala a dvougólový náskok si už Němci dokázali pohlídat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

Andrej Babiš, Viktor Orbán a Herbert Kickl založili novou frakci v Evropském parlamentu, Patrioti pro Evropu.

Změna v Bruselu. Babiš zakládá frakci s Orbánem a rakouskými Svobodnými

Hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem, maďarská strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska (FPÖ) oznámily vytvoření nové politické aliance. Informoval o tom dnes ve Vídni šéf FPÖ Herbert Kickl na tiskové konferenci. Aliance zve ke spolupráci i další evropské politické strany.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Babišovo ANO v novém průzkumu posílilo. Do Sněmovny by prošlo jen pět stran

Nejsilnější opoziční subjekt si v nejnovějším průzkumu preferencí opět polepšil. Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše by momentálně volila více než třetina lidí, konkrétně 34 procent. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo jen pět stran či hnutí. Řádné parlamentní volby proběhnou v Česku na podzim příštího roku. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Italové s bezzubým výkonem na Švýcary neměli a úřadující mistři Evropy po osmifinále končí

Švýcarsko celkem v klidu a s přehledem pokořilo Itálii v prvním osmifinále letošního fotbalového Eura v Německu 2:0 a i když trochu senzačně, tak přeci jen zaslouženě postoupilo do čtvrtfinále. Italové coby úřadující evropští šampioni si prakticky nevytvořili žádnou velkou příležitost a o jejich největší šanci se postaral svou tečí Schär, který hlavou namířil ve druhé půli míč na tyčku své vlastní branky. Jinak ale se o výkonu Itálie nedá říct nic, co by stálo za zmínku.

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Vážná nehoda zkomplikovala provoz na D1. Šest lidí se zranilo

Vážná nehoda zkomplikovala v neděli dopoledne provoz na páteřní české dálnici D1 ve středních Čechách. Několik lidí utrpělo zranění, jsou mezi nimi i děti. Na místě zasahovaly všechny složky záchranného systému, na dálnici se utvořila kolona. 

včera

včera

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-una znepokojuje "asijské NATO". Prsty v něm mají Američané

Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO". 

včera

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy