Gazprom podepsal s Čínou největší kontrakt na plyn ve své historii

Šanghaj - Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom dnes podepsal dlouho očekávanou obří dohodu o dodávkách této suroviny do Číny. Kontrakt s čínskou státní společností China National Petroleum Corporation (CNPC) v celkovém objemu bilion krychlových metrů je dosud největší smlouvou o dodávkách plynu v historii firmy, uvedl šéf Gazpromu Alexej Miller. Dohoda by mohla snížit závislost ruského exportu na Evropě coby hlavním odběrateli ruského plynu.

Gazprom má do Číny dodávat 38 miliard krychlových metrů plynu ročně po dobu 30 let, předpokládá dohoda podepsaná za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga. Je to zhruba čtvrtina současné čínské roční poptávky a necelá čtvrtina objemu plynu, který Rusko loni vyvezlo do Evropy.Podle Millera činí celková hodnota rusko-čínského kontraktu zhruba 400 miliard dolarů (osm bilionů Kč). Plyn bude Rusko do Číny posílat novým plynovodem, který spojí sibiřská plynová pole s oblastmi u čínského pobřeží. Jeho výstavba spolu s rozvojem polí a stavbami dalších zařízení si vyžádají od Ruska investice 55 miliard dolarů, zatímco Čína by měla přispět 20 miliardy USD."Otevřeli jsme zásadně nový exportní trh s ohromným potenciálem," řekl Miller. Projekt organizace dodávek označil za "největší investiční projekt globálního významu". Symbolicky je dohoda velkým triumfem pro šéfa Kremlu, který se v době ukrajinské krize a snahy evropských zákazníků omezit svou závislost na ruském plynu pokouší najít nová partnerství v Asii.Státem ovládaný Gazprom o dodávkách plynu do Číny jednal více než deset let a hlavní překážku sjednání transakce představovala cena. Rozhovory na toto téma pokračovaly ještě v posledních hodinách Putinovy dvoudenní návštěvy v Šanghaji.Podrobnosti o ceně zůstávají podle Gazpromu obchodním tajemstvím. Podnik jen sdělil, že cena bude navázána na vývoj cen ropy a bude obsahovat klauzuli "odeber, nebo zaplať", kdy odběratel musí platit za celé nasmlouvané množství, i za to, které neodebere.Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters Čína nabídla zaplatit více než zhruba devět dolarů za milion britských termálních jednotek (mmBtu), které v současnosti zřejmě platí za plyn Turkmenistánu. Nejnižší nabídka Gazpromu přitom prý byla zhruba 9,67 dolaru za mmBtu. Evropě loni Gazprom prodával plyn průměrně za 10,6 USD za mmBtu, což podle zvyklostí používaných v Rusku odpovídá zhruba 380 dolarům za tisíc krychlových metrů plynu.Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka by Čína v rámci kontraktu za budoucí dodávky plynu mohla předem zaplatit až 25 miliard dolarů. Dodávky by měly začít v roce 2018.Čína bude odebírat plyn z východosibiřských polí Kovykta a Čajandin. To jsou podle Gazpromu jiné zdroje, než z jakých dodává plyn do Evropy.Zdroje z odvětví tvrdí, že Čína si uvědomila rostoucí izolaci Ruska v Evropě a nutnost najít nové zákazníky a v závěrečných etapách jednání měla navrch. Ve hře prý mohly být i politické a další faktory. "Vzhledem k sankcím Evropské unie, které by potenciálně mohly zasáhnout Rusko, si nemyslím, že Gazprom je v postavení, kdy by mohl dosáhnout velmi vysoké ceny za svůj plyn," uvedl podle Reuters analytik Gordon Kwan ze společnosti Nomura.Akcie Gazpromu bezprostředně po oznámení podpisu stouply skoro o dvě procenta. Později oslabily a končily s přírůstkem asi jedno procento. 

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

Gazprom Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy