Buenos Aires - Argentina se podruhé za více než 12 let ocitla v platební neschopnosti, nedokázala totiž ve stanovené lhůtě vyřešit s věřiteli spor o svůj dluh. Oznámil to zprostředkovatel jednání mezi oběma stranami Daniel Pollack. Argentinský premiér Jorge Capitanich dnes ale prohlásil, že země není v insolvenci. Vývoj na finančních trzích zatím naznačuje, že investoři stále ještě věří v možnost dohody.
Po dlouhé právní bitvě s investory, kteří po minulém bankrotu Argentiny z roku 2002 odmítli podmínky restrukturalizace, nedokázala třetí největší latinskoamerická ekonomika dospět k dohodě do stanovené lhůty pro úhradu splátky, což bylo do středeční půlnoci newyorského času (dnes 6:00 SELČ). Pollack během jednání podle agentury Reuters navrhl kompromis, který argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof odmítl.
Stále není zcela jasné, co teď bude následovat. Podle Reuters se pozornost bezprostředně zaměřila na to, zda skupina velkých banka a fondů, na které dohlíží Mezinárodní sdružení pro swapy a deriváty (ISDA), prohlásí situaci za "úvěrovou událost". To by spustilo sérii vyplácení pojistného pro tyto případy a většině současných držitelů argentinských dluhopisů umožnilo žádat okamžité proplacení pojistek. Lhůta pro tyto případy podle analytiků vyprší 4. srpna.
Náklady na pojištění argentinského dluhu však dnes podle společnosti Markit prudce klesly, neboť investoři spekulovali, že dohoda je možná, byť pouze v dlouhodobém horizontu. Cena pětiletého úvěrového swapu (CDS), což je nástroj k zajištění proti riziku nesplacení dluhu, klesla o čtyři procentní body. "Situace, která insolvenci vyvolala, byl právní spor, nikoli neschopnost země přesunout prostředky na splacení stávajícího dluhu," upozornil analytik Emiliano Surballe z Bank Julius Baer.
Argentina odmítá vyplatit vlastníky původních dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří tehdy také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak podle Buenos Aires mohla dosáhnout 15 miliard USD, což je víc než polovina devizových rezerv Argentiny.
Podle verdiktu z roku 2012 má Argentina žalujícím vlastníkům původních dluhopisů vyplatit 1,33 miliardy dolarů (27,1 miliardy Kč) plus úroky dřív, než vyrovná splatnou částku vlastníkům restrukturalizovaných dluhopisů. Buenos Aires žádá odklad tohoto verdiktu.
Současná situace by neměla způsobit turbulenci na zahraničních finančních trzích, protože Argentina je od bankrotu v roce 2002 izolována od zahraničních úvěrových trhů.
S hodnotou vytvořeného HDP v běžných cenách v nominální hodnotě 485 mld. USD v roce 2013 Argentina zústává třetí největší ekonomikou Latinské Ameriky. Podle předběžných oficiálních údajů státního statistického úřadu INDEC argentinská ekonomika vzrostla v roce 2013 o 3 %, což je výrazně výše než v roce 2012, kdy HDP vzrostl o 1,9 %, ale je to jeden z nejnižších ukazatelů v regionu. Je však nutné mít na paměti, že rychlejší tempo růstu zaznamenávají zaostalejší ekonomiky a například hospodářství Brazílie vzrostlo za rok 2013 o 2,3 %.
Objem průmyslové výroby poklesl v roce 2013 oproti předešlému roku o 0,2% a na tvorbě HDP se podílel 17,7 %. Sektor automobilového průmyslu zaznamenal v roce 2013 největší pokles (6,6 %), jak zdůvodňují vládní zdroje, především vlivem poklesu poptávkyz Brazílie. Sektor zpracovatelského průmyslu (bez automobilového průmyslu) zaznamenal v roce 2013 pokles o 8,7 %.
Růst ekonomiky v uplynulém roce byl tažen především rostoucí spotřebou domácností (+4,4 %) a vyššími veřejnými výdaji (+6,5 %). Přes všechna protekcionistická opatření došlo v roce 2013 ke zvýšení dovozů o 10,5 %, když import dosáhl 73,463 mld. USD. K růstu dochází téměř ve všech kategoriích. Dovoz výrobních prostředků zaznamenal růst o 5,7 %, dovoz polotovarů klesl o 2,1 %, paliv se dovezlo o 23,2 % více, náhradních dílů o 8,6 % a spotřebního zboží o 3 %.
Export v roce 2013 meziročně klesl o 2 % a dosáhl hodnoty 82,972 mld. USD. Největší podíl na exportu mají zemědělské výrobky (35,8 %), průmyslové výrobky (33,6 %), nerostné a zemědělské suroviny (23,7 %), paliva a energie (6,9 %), píše businessinfo.cz.
Související
Prezidentem Argentiny bude Javier Milei. Vzor vidí v Bolsonarovi a Trumpovi
Javier Milei: Argentinský Trump je na dobré cestě stát se prezidentem
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák