BBC: Huawei v patentu zmiňuje sledování etnika Ujgurů

Čínská společnost Huawei si nechala patentovat software, který je schopen rozpoznávat lidi podle etnického původu. Huawei v přihlášce výslovně zmiňuje ujgurské etnikum, které v Číně patří k menšině a jehož příslušníci si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany Pekingu. Informuje o tom server BBC na základě poznatků americké výzkumné společnosti IPVM.

Společnost Huawei dříve uváděla, že žádná její technologie není navržena tak, aby identifikovala etnické skupiny. V reakci na zjištění uvedla, že se chystá text v patentové přihlášce změnit a patentový úřad požádá, aby mohla zmínku o Ujgurech vymazat.

Ujguři žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a zaujímá asi šestinu rozlohy země. Místní Ujgurové tvoří 45 procent z téměř 22 milionů obyvatel. Jazykově a etnicky jsou spříznění s Turky a dlouhodobě si stěžují také na masivní přistěhovalectví etnických Chanů do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za poslední roky vyžádaly stovky obětí.

Čínské vládní úřady čelí kritice, že proti Ujgurům využívají sledovací programy a že mnoho jich zadržují v pracovních táborech, kde často oddělují děti od rodičů. Peking tvrdí, že tábory poskytují dobrovolné vzdělávání a trénink.

"Jedním z technických požadavků průzkumné videosítě čínského ministerstva veřejné bezpečnosti je detekce etnicity - zejména Ujgurů," poznamenala Maya Wangová z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. "Zatímco jinde ve světě by takto cílené sledování a perzekuce lidí na základě jejich etnického původu bylo naprosto nepřijatelné, perzekuce a tvrdá diskriminace Ujgurů v mnoha životních situacích zůstává bez odezvy, protože Ujgurové v Číně nemají silné postavení," dodala.

Firma Huawei patentovou přihlášku původně předložila v červenci 2018, a to ve spolupráci s Čínskou akademií věd. Mimo jiné v ní popisuje způsoby používání nástrojů umělé inteligence k identifikaci chodců nebo obecně lidí nafilmovaných na ulici. V této souvislosti zmiňuje i to, jak rozpoznat lidi ujgurského etnika.

"Huawei odsuzuje jakoukoliv diskriminaci, včetně etnické diskriminace za využití technologií," řekl mluvčí podniku. "Identifikovat rasu jednotlivců nikdy nebylo součástí výzkumného projektu," dodal. Se zjištěním ale nejsou spokojeni britští politici, které oslovila BBC.

"Čínští technologičtí giganti, kteří podporují brutální útok na ujgurské obyvatelstvo, nám ukazují, proč my jako spotřebitelé a jako společnost musíme dávat pozor na to, od koho si kupujeme výrobky a s kým navazujeme obchodní vztahy," řekl Tom Tugendhat z výboru pro zahraniční záležitosti v britském parlamentu. Británie je jednou ze zemí, které nejsou ochotny firmě Huawei umožnit účast na budování mobilních sítí páté generace (5G).

Výzkumná společnost IPVM poukázala také na podobný software, který vyvíjejí přední čínské technologické firmy Alibaba a Baidu. Ty ale odkaz na Ujgury v patentových přihláškách nemají.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei Ujgurové Čína

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy