Boeing 737 MAX čekají klíčové testy. Stroj prověří kanadský regulační úřad

Po americkém Federálním úřadu pro letectví (FAA) plánuje letadlo Boeing 737 MAX příští týden testovat kanadský regulační úřad Transport Canada (TC). Informovala o tom agentura Reuters. Americký výrobce letecké techniky Boeing usiluje o novou certifikaci stroje, který byl loni na jaře kvůli dvěma tragickým nehodách vyřazen z provozu.

Letadlo 737 MAX bylo až do loňska nejprodávanější model Boeingu, po dvou tragických nehodách v letech 2018 a 2019 ale nesměl být dál používán.

Vládní úřad Transport Canada je první regulátor mimo Spojené státy, který letoun prověří. Na konci června zahájil ve spolupráci s výrobcem sérii zkušebních letů americký úřad FAA.

FAA po sérii zkušebních letů analyzuje letová data a vyhodnocuje, zda je možné letadlu znovu udělit povolení ke komerčnímu provozu. Úřad musí také schválit nové postupy pro výcvik pilotů. Návrat stroje do provozu se čeká příští rok.

Kanaďané budou 737 MAX testovat v areálu Boeingu v americkém státě Washington, sdělily agentuře Reuters dva zdroje. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) zatím nemá takový test v rozvrhu, řekla agentuře Reuters mluvčí agentury.

Kanadská prověrka je součástí "nezávislého posouzení", zda schválit změny stroje, které navrhuje Boeing, uvedl úřad TC v prohlášení. "Tyto testy potvrdí klíčové oblasti certifikace FAA," dodal regulátor.

Kanaďané se též zapojí do hodnotícího výboru pod vedením Američanů, v němž společně s Evropou a Brazílií stanoví - podle zdrojů v polovině září - minimální požadavky pro výcvik pilotů.

Americký regulátor FAA uvedl, že "každá země učiní vlastní rozhodnutí", zda se stroj vrátí do provozu. Kanadské testy pokládá za další krok v celém procesu.

Během zkušebních letů FAA byl záměrně aktivován stabilizační systém MCAS, jehož software selhal během dvou zmíněných nehod. Při nich zahynulo v Etiopii a v Indonésii dohromady 346 lidí. Automatický bezpečnostní systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj prudce dolů a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Boeing ve středu oznámil, že od dostal první objednávku na stroje 737 MAX od dvou tragických havárií těchto letadel. Až čtyři tyto stroje si objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air.

Související

Více souvisejících

Boeing 737 MAX boeing Kanada Federální úřad pro letectví (FAA) letadla, letectví Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy