Na letišti v Porto Alegre na jihu Brazílie dnes přistál Boeing 737 MAX letecké společnosti Gol. Jde o první komerční let s pasažéry, který tento letoun absolvoval po 20měsíčním zákazu. Dosud v letadle 737 MAX byli od listopadového zrušení zákazu létat hlavně zkušební piloti a novináři. Let ze Sao Paula do Porto Alegre dnes trval asi hodinu a půl a obešel se bez jakýchkoli problémů.
Informovala o tom agentura AFP, která měla na palubě svého reportéra.
Boeing také v úterý dodal první stroj 737 MAX od zrušení zákazu tato letadla provozovat. Letadlo převzala americká letecká společnost United Airlines. Potížím ale výrobce těchto letadel čelí i nadále, jiné aerolinky totiž dřívější objednávky dál ruší. Letadla Boeing 737 MAX nemohla do vzduchu od loňského jara, kdy úřady po celém světě nařídily stroj po dvou tragických nehodách odstavit.
Zákaz provozovat letadla Boeing 737 MAX v listopadu zrušil americký Federální úřad pro letectví (FAA). Ke stejnému kroku se chystá Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA), která už za tímto účelem vydala návrh směrnice o letové způsobilosti. Ta by měla umožnit, že letadla by po téměř dvou letech mohla v lednu získat v Evropě povolení k obnově provozu. Obnovení provozu je rovněž podmíněno úpravami letadel a novým školením pilotů. Evropská směrnice požaduje stejné změny jako ta od FAA, takže u letadel provozovaných americkými a evropskými přepravci nebudou softwarové ani technické rozdíly.
Boeing oznámil, že v listopadu zákazníci zrušili objednávky na dalších 88 letadel 737 MAX, což celkový počet zrušených objednávek v letošním roce posunulo na 536. Firma uvádí 27 zakázek na toto letadlo, ale 25 z nich je nová zakázka od společnosti Virgin Australia, která nahradila dřívější, mnohem větší zakázku. Ta byla na 48 letadel, avšak letecká společnost ji zrušila. Stála tak za většinou zrušených zakázek za listopad.
Listopadová čísla o vývoji zakázek na letadla Boeing 737 MAX neodrážejí oznámení irských nízkonákladových aerolinek Ryanair z minulého týdne. Boeing informoval, že si objedná dalších 75 letadel tohoto typu, uvedla agentura AP.
Boeing za listopad dodal celkem sedm komerčních letadel, většinou nákladních pro firmy UPS, FedEx, DHL a další. Celkový počet letadel dodaných v letošním roce se tím zvýšil na 118. Evropský rival Airbus pak v listopadu dodal 64 letadel, od začátku roku 477.
Boeing byl nucen přerušit provoz svých nejprodávanějších letadel 737 MAX loni v březnu po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zahynulo celkem 346 lidí. Jako problém se ukázal software řízení letu, který musel výrobce upravit. Odstavení těchto strojů bylo nejdelší takovou pauzou v dějinách komerčního letectví a náklady s tím spojené Boeing přišly asi na 20 miliard dolarů (zhruba 433 miliard Kč).
Letadla Boeing 737 MAX provozuje i česká společnost Smartwings. Vlastní celkem sedm těchto strojů, konkrétně typ 737 MAX 8, dalších 21 strojů se chystala převzít ještě loni. Firma v závěru loňského roku vyčíslila ztráty kvůli nutnosti letadla 737 MAX odstavit na více než 1,5 miliardy korun.
Související

Boeing 737 MAX 7 zřejmě do konce roku neobdrží certifikaci od amerického regulátora

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci
Boeing 737 MAX , boeing , letadla, letectví , USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , United Airlines , RyanAir
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard
před 25 minutami

Smrtelnou nehodu na dálnici D1 následovala další havárie na D2. Z cisterny unikl džus
před 31 minutami

Příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás se opět prodlužuje
před 57 minutami

Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny
před 2 hodinami

Mrazivé počasí vydrží i příští týden. Teploty klesnou až na -15 stupňů
včera

Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek
včera

Protest nabírá na obrátkách. Nemocnice kvůli nedostatku lékařů zavřou některá oddělení, Fiala chce jednat
včera

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036
včera

Szijjártó: Válka na Ukrajině není válkou Evropy, její členství v NATO podle spojenců nepřichází v úvahu
včera

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková
včera

NATO se obává hybridního útoku ze strany Ruska. Podle Finů už probíhá
včera

Erdogan označil izraelského premiéra Netanjahua za řezníka z Gazy
včera

Kuleba: Patová situace na bojištích na Ukrajině neexistuje, nemůžeme ustoupit
včera

První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku
včera

Putin neuzavře mír na Ukrajině před prezidentskými volbami v USA. Výhra Trumpa může válku změnit
včera

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna
včera

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun
včera

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
včera
Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.
Zdroj: Martin Hájek