Emisní povolenky jdou na dračku. Obrat obchodů loni trhl rekord

Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na rekordních 214 miliard USD (4,9 bilionu Kč). Rostl už třetí rok za sebou kvůli současným nebo očekávaným přísnějším regulacím. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.

Největším trhem s emisními povolenkami na světě je evropský systém obchodování s emisemi ETS, který se na celkovém objemu obchodů podílí téměř 80 procenty. Průměrná cena emisní povolenky v systému stoupla loni o deset dolarů na 28 dolarů za tunu. Hlavním důvodem zvýšení ceny byl mechanismus, který vstoupil v platnost loni v lednu a jehož cílem bylo omezit nabídku.

Evropská komise loni představila Zelenou dohodu pro Evropu, ambiciózní balíček opatření, jehož cílem je, aby se region do roku 2050 stal klimaticky neutrální. EK má také v plánu do poloviny letošního roku navrhnout ambicióznější cíle na snížení emisí do roku 2030. Podle Refinitiv oba tyto návrhy přispěly ke zvýšení cen emisních povolenek v EU.

Systémy obchodování s emisemi jsou tržní nástroje omezující emise skleníkových plynů. Stanovují strop na množství skleníkových plynů, které země nebo firmy mohou vypouštět. Pokud subjekty tyto limity překročí, mohou si koupit povolenky od jiných, jejichž emise naopak byly nižší.

Zatímco globální trh s emisními povolenkami zatím zůstává iluzí, 46 zemí a přes 30 měst, států a regionů má nyní stanovené ceny za emise oxidu uhličitého, což pokrývá více než 20 procent ročních celosvětových emisí skleníkových plynů, vyplývá z údajů Světové banky.

Dvěma regionálním trhům s emisemi v Severní Americe - Western Climate Initiative a Regional Greenhouse Gas Initiative - stoupl loni obrat o 74 procent na 24 miliard USD. Důvodem bylo očekávání nižší nabídky v roce 2021, uvádí Refinitiv.

Největším světovým producentem emisí je Čína. Ta spustí národní systém obchodování s emisními povolenkami v letošním roce. Zatím měla v rámci země osm pilotních programů, jejichž obrat loni stoupl o 40 procent na 301 milionů USD, uvedla agentura Reuters.

Související

Evropský parlament

Europoslanci schválili změny v obchodování s emisními povolenkami

Evropští poslanci dnes schválili ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034 a zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027. Odhlasovali také zavedení takzvaného uhlíkového cla na hranicích při dovozu železa, hliníku, hnojiv nebo elektřiny z třetích zemí.
EUR - evropská měna

Cena emisních povolenek v EU pokořila hranici 100 eur za tunu

Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes poprvé v historii vyšplhala na 100 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle obchodníků poptávku po povolenkách v posledních dnech podporují mimo jiné vyhlídky na chladnější počasí a nižší produkci větrných elektráren. Cenu povolenek tlačí vzhůru rovněž spekulativní nákupy.

Více souvisejících

emisní povolenky emise EU (Evropská unie) evropská komise

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy