Firma Huawei je ochromena sankcemi USA, konkurenční výrobci mobilů větří příležitost

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční společnost Huawei. Ta je ochromena americkými sankcemi, co pociťuje i její dodavatelský řetězec. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Minulý týden Huawei oznámila, že kvůli americkému tlaku prodává svou divizi levných telefonů Honor.

V srpnu společnost Huawei uvedla, že nebude schopna vyrábět čipy pro své nejdražší chytré telefony. "Nyní pozorujeme, ať už jde o Xiaomi, Oppo nebo Vivo, že zlepšují výhled na příští rok," uvedl Derek Wang z firmy Realme. Ta sdílí dodavatelský řetězec s firmou Oppo. "Jsou přesvědčeny, že sankce firmu Huawei na mezinárodním trhu více či méně poškodí a možná budou chtít jí část tržního podílu vzít," dodal.

Firma Realme byla založena v roce 2018 a letos meziročně patrně zdvojnásobí odbyt svých chytrých telefonů na 50 milionů. Pomocí nízkých cen si vybudovala základnu v jihovýchodní Asii a v Indii. Příští rok hodlá expandovat v oblasti nejluxusnějších telefonů v Evropě a Číně, nehledě na situaci společnosti Huawei.

Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale čínský podnik dlouhodobě odmítá. V srpnu administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila zpřísnění květnových sankcí, které čínskému podniku znemožňují získat bez zvláštního povolení čipy vyvinuté či vyráběné s využitím amerických technologií.

V letošním prvním pololetí Huawei krátce předstihla jihokorejský Samsung a byla největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Ve třetím čtvrtletí ale čínské firmě klesl odbyt o 23 procent ba 51,7 milionu přístrojů, uvedla společnost Canalys. Ve třetím čtvrtletí tak měl Huawei na čínském trhu stále ještě 41,2 procenta, podíl firmy Vivo činil 18,2 procenta, zatímco firma Oppo ovládala 16,8 procenta a Xiaomi 12,6 procenta. Americký Apple měl na čínském trhu podíl 6,2 procenta. Poptávku však zvyšují jeho přístroje z nové řady iPhone 12, které mohou využívat mobilní sítě páté generace (5G).

Společnosti Xiaomi se výhled objednávek na období mezi čtvrtým čtvrtletím 2020 a první kvartálem příštího roku zvýšil na 100 milionů přístrojů. Je tak o 50 procent vyšší než před srpnovým zostřením sankcí proti firmě Huawei. Výhled společností Oppo a Vivo se od srpna zvýšil asi o osm procent na 90 milionů, respektive 70 milionů přístrojů, informovala výzkumná společnost Isaiah Research. Objednávky Huawei na toto období klesly o 55 procent na 42 milionů přístrojů.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei Honor mobily Čína Ekonomika Xiaomi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 6 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 7 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy