Ruský plynárenský gigant Gazprom loni nesplnil svůj vlastní, konzervativní cíl pro vývoz plynu do Evropy a Turecka. Vyplývá to z výpočtu agentury Bloomberg, které vycházejí z údajů od firmy. Snížený tok plynu přispěl k nejhorší krizi v dodávkách energie na evropském kontinentě za poslední desetiletí.
Pro Gazprom byl však loňský rok rekordní - firma uvedla, že produkce plynu vystoupila na 514,8 miliardy metrů krychlových, což je nejlepší výsledek za 13 let.
Gazprom loni dodal svým hlavním zákazníkům v zahraničí, včetně Evropy, Turecka a Číny a bez bývalých členských zemí Sovětského svazu, celkem 185,1 miliardy metrů krychlových plynu, uvedl generální ředitel firmy Alexej Miller. To bylo o 3,2 procenta více než v roce 2020, ale méně než v letech 2018 a 2019, kdy se vývoz pohyboval kolem 200 miliard metrů krychlových. Zdaleka nejvíce plynu Gazprom dodává na domácí, tedy ruský trh. Loni to bylo 257,8 miliardy metrů krychlových. To je rovněž nejvíce za 13 let.
Podle výpočtu agentury Bloomberg a společnosti BCS Global Markets na základě údajů od Gazpromu dodávky do Evropy a Turecka loni činily 177 miliard metrů krychlových. Gazprom ale předpokládal, že dodá 183 miliard metrů krychlových.
Analytik společnosti Sova Capital Mitch Jennings se domnívá, že tok plynu do Evropy a Turecka mohl být ještě nižší, a to 175,4 miliardy metrů krychlových. Jeho výpočet vychází z předpokladu, že denní tok plynu do Číny byl v listopadu a prosinci o více než třetinu vyšší, než činily smluvně dohodnuté objemy.
Vývoz Gazpromu analytici a obchodníci pečlivě sledují, protože omezené dodávky v Evropě koncem loňského roku přispěly k růstu cen plynu na další rekordy. EU dlouhodobě deklaruje, že chce snížit závislost na ruském plynu, Gazprom se tak začal zaměřovat na vývoz plynu na lukrativnější asijské trhy.
S nástupem zimy a s nebezpečně nízkými zásobami plynu v EU Gazprom posílá zákazníkům v unii jen tolik plynu, kolik má dohodnuto v rámci dlouhodobých kontraktů. Už několik měsíců nenabízí dodávky na promptním trhu, kde poptávce může vyhovět, ale také nemusí. Důvod není jasný. Firma poukazuje na snížení poptávky kvůli prudkému růstu cen v EU. Evropští představitelé tvrdí, že ruský producent zdržuje dodávky záměrně v naději, že tak urychlí schvalování sporného plynovodu Nord Stream 2. Takové nařčení Gazprom odmítá.
Gazprom nezveřejňuje podrobné údaje o vývozu podle zemí, takže je těžké odhadnout, kolik plynu loni poslal na jednotlivé trhy. Miller uvedl, že největší byl růst dodávek do Německa, Turecka a Itálie. Tok plynu do Číny podle něj loni převýšil smluvní závazky firmy. Gazprom v prosinci těžil v průměru 1,523 miliardy metrů krychlových plynu denně, což bylo nejvíce pro tento měsíc od roku 2013.
Vývoz ruskými plynovody do většiny zemí v EU byl v prosinci omezen, většina dodatečného plynu tak zůstala v Rusku, kde byly v posledních dnech roku abnormálně nízké teploty. S poklesem teplot se dodávky domácím zákazníkům koncem prosince zvýšily na 1,656 miliardy metrů krychlových denně, což je více, než činila průměrná denní produkce v prosinci. Gazprom uvedl, že kvůli uspokojení poptávky sáhnul do svých podzemních zásobníků. Odběr plynu ze zásobníků pak byl nejvyšší za pět let.
Rusko si může dovolit odebírat rekordní objem plynu ze svých zásob. Gazprom totiž v listopadu naplnil na zimu svá domácí úložiště na rekordní objem 72,6 miliardy metrů krychlových.
Související
Gazprom skončil ve ztrátě 160 miliard korun. Poprvé od roku 1999
Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE
Gazprom , EU (Evropská unie) , Turecko , plyn , plynovod Nord Stream 2
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 50 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek