Indie zakázala další čínské mobilní aplikace, představují bezpečnostní hrozbu

Indická vláda zakázala dalších 118 čínských mobilních aplikací, svůj krok zdůvodnila obavami o národní bezpečnost. Ministerstvo pro informační technologie uvedlo, že má důvěryhodné informace, podle nichž tyto technologie fungují v rozporu se zájmy Indie. Informuje o tom dnes BBC. Peking už se vůči zákazu ostře ohradil.

Mezi oběma zeměmi roste napětí kvůli sporům o dlouhou hranici v oblasti Himálaje a Dillí už v červnu zakázalo 59 převážně čínských aplikací včetně TikToku.

Na seznamu nově zakázaných aplikací je podle BBC mimo jiné aplikace WeChat Work firmy Tencent, která slouží pro firemní komunikaci, populární videohra PUBG Mobile, mobilní platební aplikace internetového obchodu Alibaba Alipay nebo dvě aplikace čínského internetového vyhledávače Baidu.

Indické ministerstvo sdělilo, že obdrželo mnoho stížností z různých zdrojů o zneužívání některých mobilních aplikací dostupných přes systémy Android a iOS. Slouží prý ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie.

"Shromažďování těchto údajů, jejich těžba a profilování pomocí prvků nepřátelských vůči národní bezpečnosti a obraně Indie v konečném důsledku zasahuje do svrchovanosti a integrity Indie a je předmětem velmi hlubokého a bezprostředního znepokojení, které vyžaduje mimořádná opatření," uvedlo ministerstvo.

Čínské ministerstvo obchodu v reakci uvedlo, že krok Indie poškozuje zájmy čínských investorů a poskytovatelů služeb. Čína proto žádá Indii, aby chybu napravila, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí ministerstva obchodu Kao Feng.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára.

V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let. Satelitní snímky ukázaly, že Čína vybudovala nové základny s výhledem na himálajskou oblast.

Proti některým čínským mobilním aplikacím se postavila také americká vláda. Pohrozila například, že zakáže platformu TikTok a nařídila americkým společnostem, aby přestaly spolupracovat s platformou Tencentu WeChat. Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro řekl, že kabinet má v hledáčku i jiné čínské aplikace.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie Čína mobilní aplikace mobily WeChat TikTok Ekonomika

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 46 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy