Mezinárodní měnový fond odložil radikální reformu. Natruc Číně?

Mezinárodní měnový fond (MMF) odložil rozhodnutí o navýšení kapitálu a změně struktury akcionářů, které by dalo větší hlas Číně a dalším rozvíjejícím se zemím, na prosinec 2023. Všech 189 členských zemí se tak dohodlo, že zatím ponechají úvěrové zdroje fondu na jednom bilionu USD (23 bilionů Kč).

Mezinárodní měnový fond plánoval uzavřít pravidelný přezkum kvót a hlasovacích práv na současném výročním zasedání. Reforma by posunula Čínu z její současné pozice třetího největšího přispěvatele do fondu na druhé místo, za Spojenými státy.

Kvóty stanovují maximální částku finančních zdrojů, které jsou členské země povinné poskytnout MMF, a podle fondu odrážejí relativní pozici země ve světové ekonomice. Poslední reforma kvót se uskutečnila v roce 2010 a plně zavedena byla v roce 2016, po schválení americkým Kongresem.

Čína jako druhá největší ekonomika světa podporuje reformu, která by posílila její hlas, ale také hlas dalších velkých, rychle rostoucích rozvíjejících se ekonomik v rámci MMF. Spojené státy jsou ale proti. Předchozí reforma také snížila vliv Německa, Francie a Británie.

Reforma kvót vyžaduje schválení celkem 85 procenty hlasovacích práv. To znamená, že Spojené státy mají faktické veto případné změny, uvedly agentury Kjódó a Reuters.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Ekonomika Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy