MMF: Globální ekonomika oživuje, ale může ztrácet tempo

Globální ekonomika oživuje z hluboké koronavirové krize, ale objevují se signály zpomalení v zemích, kde se zvyšuje počet nemocných. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své zprávě zveřejněné před schůzkou představitelů skupiny 20 největších ekonomik světa G20. Zpráva zdůrazňuje, že globální oživení je nerovnoměrné, a varuje, že krize pravděpodobně zanechá hluboké a rozdílné jizvy.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová ve svém příspěvku na blogu pak ocenila významný pokrok ve vývoji vakcín, které mají porazit virus. Ten si již vyžádal po celém světě více než milion životů a způsobil ztrátu desítek milionů pracovních míst. Varovala však, že "ekonomická cesta, která je před námi, zůstává obtížná a náchylná k neúspěchům".

MMF minulý měsíc předpověděl, že globální ekonomika letos klesne o 4,4 procenta. V příštím roce by ale měla ekonomika oživit a vzrůst o 5,2 procenta. Výhled pro mnoho rozvíjejících se trhů se však zhoršil.

Georgievová uvedla, že data získaná od minulé prognózy potvrzují pokračující oživení. Spojené státy a další rozvinuté ekonomiky hlásí za třetí čtvrtletí silnější ekonomickou aktivitu, než se čekalo. Současně ale upozornila, že poslední údaje ze sektoru služeb závislého na kontaktech mezi lidmi ukazují zpomalení dynamiky v zemích, kde je pandemie opět na vzestupu.

MMF uvedl, že fiskální výdaje téměř 12 bilionů USD (267 bilionů Kč) a měnové politiky pomohly odvrátit horší výsledky pro ekonomiku. Chudoba a nerovnost se však zvyšují a je zapotřebí větší podpory. Nové případy nemoci covid-19, přísnější omezení pohybu a zpoždění ve vývoji a distribuci vakcíny by mohly omezit růst, zvýšit veřejný dluh a zhoršit ekonomické škody.

Georgievová vyzvala země G20, aby jednaly rychle a jednotně při pomoci ekonomikám a zajistily, aby byl dostatek vakcín po celém světě. Varovala, že pokud se pandemii nepodaří porazit všude, nebude možné udržet ekonomické oživení, napsala agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Kristalina Georgievová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy