Mnoho obyvatel západní polokoule se nyní vrací zpět do kanceláře, kde je čas podělit se o příběhy a hodnocení uplynulé dovolené, napsal zpravodajský server Worldcrunch. A jedna otázka vždy zákonitě přijde na přetřes - jak moc tam bylo přelidněno? Cesty do oblíbených turistických destinací stoupají po celém světě.
Loni podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) vyrazilo ve světě do zahraničí odhadem 1,4 miliardy turistů. A odhady letošek předpovídají nárůst o tři až čtyři procenta.
Jistě, turistika přináší zisky a vytváří nové pracovní příležitosti. Přesto ji některé destinace na celém světě vnímají spíše jako problém nadměrného turistického ruchu.
Seznam potíží, které návštěvníci přinášejí, je dlouhý: davy, odpadky, rostoucí ceny bytů a pozemků, skryté náklady na zlepšení infrastruktury, aby splnila turistické požadavky, a finanční zátěž spojená s nutností chránit něco, co už je stejně poškozené - tedy přírodní prostředí a památky. Stoupá také širší povědomí o tom, jak cestování přispívá k emisím skleníkových plynů.
To vše se sčítá v "neviditelném břemenu", což je termín, který používá charitativní Nadace cestování (The Travel Foundation). Ta se snaží propagovat různé způsoby, jak zabránit zahlcování jednotlivých míst hromadnými příjezdy turistů.
Kroky proti sílícím davům návštěvníků už přijala řada světových destinací. Před časem přibyla na interaktivní mapu "míst trpících pod tlakem nadměrné turistiky" na webových stránkách Cestujte zodpovědně (Travel Responsible) dvě místa na Novém Zélandu - Waitangi a Matapōuri Mermaid Pools (Tůně mořské víly).
Matapōuri, která je posvátná pro místní obyvatele, už je od letošního jara na neurčito uzavřená, protože byla znečištěná opalovacím krémem a močí, informoval novozélandský zpravodajský server Stuff.
Novozélandská vláda přijala i celonárodní kroky. Od 1. července musí každý turista přilétající na Nový Zéland zaplatit turistický poplatek 35 novozélandských dolarů (525 Kč) pro zahraniční návštěvníky na ochranu přírody. Tento poplatek pomůže bojovat proti ekologickým škodám, které nadměrná turistika působí světově proslulým místům v zemi.
Velmi odlišný přístup k přílivu turistů na Machu Picchu přijala peruánská vláda. Toto pradávné incké sídlo je klíčovým bodem místní ekonomiky, a vláda nedávno schválila výstavbu nového letiště v oblasti Cuska. Doufá, že tím zdvojnásobí počet turistů na místě, které už teď navštíví ročně více než milion turistů.
Netrvalo dlouho a UNESCO poslalo peruánským úřadům varování, aby chránily inckou citadelu, která je už dlouho na seznamu památek světového dědictví; každá stavba, která by mohla mít vliv na chráněnou oblast, musí být schválena touto agenturou OSN.
Heslem "zoufalé časy si žádají zoufalá opatření" se začalo řídit italské město Benátky, které každoročně praská ve švech pod náporem 36 milionů zahraničních turistů. Zavedlo proto novou sérii pravidel včetně pokut od 25 do 500 eur (650 až 13.000 Kč) a trvalého zákazu vstupu do centra města pro turisty, kteří budou vykazovat "antisociální chování".
Mezi chováním, které je na základě těchto pravidel možné trestat, je například konzumace jídla a nápojů mimo vyhrazené oblasti, chůze po ulici v koupacím oděvu nebo s nahým hrudníkem, zpěv, křik nebo poslouchání hudby bez sluchátek od 23:00 do 08:00 a od 12:00 do 17:00. Italský deník Il Giornale informoval o dvou německých batůžkářích, kteří dostali pokutu 950 eur a pak byli vykázáni z města za to, že si vařili kávu na cestovním vařiči na schodech mostu Rialto.
Související

Po turistických značkách u nás chodíme už 135 let

Český turismus se konečně zotavuje z pandemie. Nejvíce nových turistů je z Tchaj-wanu
turistika , Turisté , Itálie (Benátky) , města , Nový Zéland , cestovní ruch , památky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
před 1 hodinou

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
před 2 hodinami

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
před 4 hodinami

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
před 5 hodinami

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
před 5 hodinami

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil
před 6 hodinami

Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
před 7 hodinami

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové
před 8 hodinami

Zeť premiéra Fialy Chládek vykonává pět placených funkcí. Bere za ně sto tisíc
před 9 hodinami

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU
před 11 hodinami

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi
před 11 hodinami

RECENZE: Degenerace kinematografie ve prospěch TikToku. Sledování Minecraft filmu bolí
před 11 hodinami

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?
před 13 hodinami

USA začaly vybírat 10% základní clo. Vydržte, vzkazuje Trump Američanům
před 14 hodinami

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
před 15 hodinami

Počasí se do příštího víkendu umoudří, ukazuje předpověď
Aktualizováno před 20 hodinami

OBRAZEM: Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera
Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
Do Česka dnes začal proudit chladný arktický vzduch, jehož příliv se již projevuje na teplotách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že může sněžit ve všech polohách. Nejméně dvě následující noci budou mrazivé.
Zdroj: Jan Hrabě