Ropa v pololetí zdražila o 45 procent, část trhu čeká cenu 100 dolarů za barel

Ropa v prvním pololetí zdražila o více než 45 procent a část analytiků se domnívá, že růst bude pokračovat. Zmiňují přitom kombinaci faktorů, které za růstem stojí - především postup v očkování a s tím související uvolňování omezujících opatření zavedených za pandemie. Někteří z nich nevylučují, že do příštího léta může být ropa i za 100 dolarů. Ta drahá byla naposledy v roce 2014.

Severomořská ropa Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen pohonných hmot ve světě, se na začátku roku pohybovala těsně pod 52 dolary, nyní stojí zhruba 75 dolarů. Za pololetí tak zdražila asi o 45 procent. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) cenový nárůst od ledna do června přesahuje 51 procent. Jen za červen Brent zdražil o osm procent a WTI o deset, ceny se tak pohybují na maximech od podzimu 2018.

Analytici americké investiční banky Goldman Sachs očekávají, že cena Brentu se ve třetím čtvrtletí bude v průměru pohybovat kolem 80 dolarů. Může se ale skokově zvýšit i výrazně nad tuto hranici, vzhledem k tomu, že se očekává silný růst poptávky. Naproti tomu analytici banky JPMorgan předpokládají, že Brent se v posledním čtvrtletí roku posune do pásma 80 až 90 dolarů za barel, analytici Bank of America pak na příští léto nevylučují cenu 100 dolarů za barel.

Předpoklad pokračujícího růstu cen vychází z očekávání všech tří hlavních organizací, které situaci na trhu systematicky sledují a poskytují prognózy, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Ty všechny očekávají, že kvůli růstu poptávky nabere tempo růstu cen ropy v letošním druhém pololetí na intenzitě.

Analytik společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga upozorňuje, že zásoby ropy na regionální i globální úrovni letos klesají, což podporuje další růst cen. "Tento trend bude pokračovat i po zbytek roku," řekl. Zastavit by to podle něj mohly například centrální banky, pokud by se v obavách z inflace nečekaně rozhodly začít zvyšovat úrokové sazby, anebo kdyby OPEC zvýšil těžbu na úroveň, která už by převyšovala poptávku. Případně pokud by OPEC neřešil dopady přílivu íránské ropy na trh, což ale Varga v tuto chvíli neočekává. Írán podléhá americkým sankcím, proto nemůže na trh dodávat tolik ropy, kolik by chtěl. Teherán se ale snaží Washington přesvědčit, aby sankce zavedené v roce 2018 zrušil.

Výhled ale zastiňuje více nejistot. Experti nejčastěji zmiňují pandemii a nakažlivější mutaci delta, která se šíří v některých zemích. To může mít v kombinaci s návratem íránské ropy na trh zásadní vliv na poptávku. Například obnovené uzávěry a růst cen vstupů už se projevily zpomalením ekonomické aktivity v Číně.

Hlavní analytik trhu s ropou v bance Morgan Stanley Martijn Rats upozornil, že trh si teď hledá takovou cenovou úroveň, při které už se začne snižovat růst poptávky. "Takové věci se těžko analyzují, my ale počítáme s cenou kolem 80 dolarů za barel," řekl Rats v pořadu televize CNBC Street Signs Europe. "Nad touto úrovní očekáváme, že už se začne projevovat docela významná destrukce poptávky," pokračoval. "To by pak mělo dopady na hospodářský růst, protože když poptávka po ropě už tak výrazně neporoste, tak se to dotkne i mnoha jiných ekonomických procesů," dodal. Morgan Stanley zatím očekává, že Brent se až do poloviny příštího roku bude většinou pohybovat v pásmu 75 až 80 dolarů za barel.

OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, což je organizace označovaná OPEC+, se ve čtvrtek nedohodli na dalším postupu při uvolňování těžebních omezení. Podle zdrojů agentury Reuters dohodu o okamžitém zmírnění restrikcí blokují Spojené arabské emiráty. Chris Midgley ze společnosti S&P Global Platts očekává, že postoj OPEC+ bude mít na ceny zásadní vliv. Objem těžby se totiž s vysokou pravděpodobní zvýší už od příštího měsíce.

Související

Více souvisejících

ropa ceny ropy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

před 1 hodinou

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 6 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

před 11 hodinami

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy