Šéfka MMF chce nízkoúročené půjčky i pro země se středními příjmy

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová chce jednat s členskými zeměmi o tom, zda podpoří poskytnutí bezúročných a nízkoúročených půjček zemím se středními příjmy, které těžce zasáhla pandemie nemoci covid-19.

V současnosti mají k těmto půjčkám z programu MMF zaměřeného na snížení chudoby a podporu růstu (Poverty Reduciton and Growth Trust, PRGT) přístup jen nejchudší země, uvedla agentura Reuters.

Georgievová v projevu při zahájení letošního jarního zasedání MMF a Světové banky uvedla, že jí dělají starost země vysoce závislé na turistice a další státy se středními příjmy, které měly slabší základy a vysoký dluh již před pandemií. Podporuje také přijetí širší definice toho, co dělá zemi "zranitelnou".

Ministři financí skupiny 20 největších zemí světa G20 dnes podpořili rozšíření nouzových rezerv MMF, takzvaných zvláštních práv čerpání (Special Drawing Rights - SDR), o 650 miliard USD (14,2 bilionu Kč). Tyto peníze budou určené na pomoc nejchudším zemím. Georgievová očekává, že práce na formálním návrhu přesunu peněz do SDR bude hotová do poloviny června a členské země by mohly získat přístup k těmto penězům do poloviny srpna. Kdy by mohly získat přístup k penězům i země se středními příjmy však neuvedla.

Podle Georgievové existují také další způsoby, jak podpořit země se středními příjmy. Chce však projednat s členskými zeměmi možnost zvýhodněného financování za určitých podmínek také pro tyto státy. Podle jejího osobního názoru by navíc mezinárodní společenství mělo rozšířit svůj pohled na zranitelnost. "Mezinárodní komunita by se měla podívat také na další faktory zranitelnosti, když uvažujeme o vhodných způsobech podpory rozvojových zemí, a tato diskuse bude v příštích měsících poměrně intenzivní," prohlásila.

Podle definice Světové banky země se středními příjmy mají hrubý národní důchod (GNI) na hlavu v rozmezí 1036 USD až 12.535 USD. V těchto zemích žije zhruba 75 procent světové populace a 62 procent chudých lidí světa. Na globálním hrubém domácím produktu se tyto země podílejí asi třetinou a jsou velkým pohonem globálního růstu.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Kristalina Georgievová

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 28 minutami

před 37 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy