Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru

Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dohodli, že podniknou náležité kroky k omezení dopadů epidemie nového typu koronaviru na globální hospodářství.

Uvedl to dnes podle agentury Reuters saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán po dvoudenním zasedání finančních představitelů G20 v Rijádu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Z letošního růstu globální ekonomiky epidemie podle MMF ubere zhruba 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 procenta, jak fond předpokládal v lednové prognóze.

Základní scénář, na kterém jsou nové odhady založeny, podle fondu předpokládá, že se uskuteční ohlášená opatření a že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. Fond nicméně upozornil, že existují i pesimističtější scénáře.

"Jsme připraveni podniknout další ekonomická opatření, pokud bude zapotřebí řešit případnou eskalaci dopadů (koronaviru) na světové hospodářství," uvedl dnes podle agentury AFP francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Le #G20 est particulièrement vigilant sur l'impact du #coronavirus sur la croissance mondiale. La présidence du G20 et le FMI en suivront l'évolution en permanence. Nous sommes prêts à prendre des mesures supplémentaires en cas de besoin.

— Bruno Le Maire (@BrunoLeMaire) February 23, 2020

Globální růst by měl i podle zhoršené prognózy MMF zrychlit z loňských 2,9 procenta. "Očekává se, že globální růst bude v roce 2020 a 2021 mírně zrychlovat. Oživení je podporováno přetrvávajícími příznivými finančními podmínkami a známkami poklesu obchodního napětí," píše se v komuniké ze zasedání G20.

Finanční představitelé G20 ve svém komuniké poprvé poukázali na klimatické změny, neoznačili je však za významnou hrozbu pro ekonomiku. Podle agentury Reuters zablokovaly zařazení klimatických změn na seznam hospodářských rizik Spojené státy. Součástí komuniké tak nakonec byla pouze zmínka, že G20 zkoumá vliv klimatických změn na finanční stabilitu.

Ministři a centrální bankéři G20 dnes rovněž vyzvali Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby pokračovala v práci na globálních pravidlech pro zdanění velkých digitálních společností, jako jsou Google, Amazon či Facebook.

Spojené státy mají vůči zavedení globální digitální daně výhrady, protože by zasáhla řadu amerických podniků. Navrhly proto, aby firmy měly možnost se rozhodnout, zda se k novým daňovým pravidlům připojí. Tento návrh se ale stal terčem kritiky ze strany Francie i dalších zemí.

Kvůli pomalému pokroku mezinárodních rozhovorů se některé státy včetně České republiky rozhodly zavést vlastní digitální daň. V Česku by měla začít platit ještě letos a do státního rozpočtu by měla přinést kolem pěti miliard korun ročně. Sedmiprocentní daň se má vztahovat na internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard Kč), které budou mít v Česku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Související

Více souvisejících

Summit G20 Saúdská Arábie Bruno Le Maire Ekonomika digitální daň oecd Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 39 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy