Finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 se dohodli, že podniknou náležité kroky k omezení dopadů epidemie nového typu koronaviru na globální hospodářství.
Uvedl to dnes podle agentury Reuters saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán po dvoudenním zasedání finančních představitelů G20 v Rijádu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli epidemii koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 procenta z šesti procent, s nimiž počítal ještě v lednu. Z letošního růstu globální ekonomiky epidemie podle MMF ubere zhruba 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 procenta místo 3,3 procenta, jak fond předpokládal v lednové prognóze.
Základní scénář, na kterém jsou nové odhady založeny, podle fondu předpokládá, že se uskuteční ohlášená opatření a že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. Fond nicméně upozornil, že existují i pesimističtější scénáře.
"Jsme připraveni podniknout další ekonomická opatření, pokud bude zapotřebí řešit případnou eskalaci dopadů (koronaviru) na světové hospodářství," uvedl dnes podle agentury AFP francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
Le #G20 est particulièrement vigilant sur l'impact du #coronavirus sur la croissance mondiale. La présidence du G20 et le FMI en suivront l'évolution en permanence. Nous sommes prêts à prendre des mesures supplémentaires en cas de besoin.
— Bruno Le Maire (@BrunoLeMaire) February 23, 2020
Globální růst by měl i podle zhoršené prognózy MMF zrychlit z loňských 2,9 procenta. "Očekává se, že globální růst bude v roce 2020 a 2021 mírně zrychlovat. Oživení je podporováno přetrvávajícími příznivými finančními podmínkami a známkami poklesu obchodního napětí," píše se v komuniké ze zasedání G20.
Finanční představitelé G20 ve svém komuniké poprvé poukázali na klimatické změny, neoznačili je však za významnou hrozbu pro ekonomiku. Podle agentury Reuters zablokovaly zařazení klimatických změn na seznam hospodářských rizik Spojené státy. Součástí komuniké tak nakonec byla pouze zmínka, že G20 zkoumá vliv klimatických změn na finanční stabilitu.
Ministři a centrální bankéři G20 dnes rovněž vyzvali Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby pokračovala v práci na globálních pravidlech pro zdanění velkých digitálních společností, jako jsou Google, Amazon či Facebook.
Spojené státy mají vůči zavedení globální digitální daně výhrady, protože by zasáhla řadu amerických podniků. Navrhly proto, aby firmy měly možnost se rozhodnout, zda se k novým daňovým pravidlům připojí. Tento návrh se ale stal terčem kritiky ze strany Francie i dalších zemí.
Kvůli pomalému pokroku mezinárodních rozhovorů se některé státy včetně České republiky rozhodly zavést vlastní digitální daň. V Česku by měla začít platit ještě letos a do státního rozpočtu by měla přinést kolem pěti miliard korun ročně. Sedmiprocentní daň se má vztahovat na internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard Kč), které budou mít v Česku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.
Související
Macron vyzval členy G20, aby jednomyslně rozhodli, zda na summit (ne)pozvat Putina
Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout
Summit G20 , Saúdská Arábie , Bruno Le Maire , Ekonomika , digitální daň , oecd , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková