Tchajwanské China Airlines zvažují přímé spojení s Prahou. Jednání dopadlo pozitivně, řekl Hřib

Tchajwanská letecká společnost China Airlines má zájem o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí. Po jednání předsedy Senátu Miloše Vystrčila a jeho delegace s představiteli této společnosti to novinářům řekl pražský primátor Zdeněk Hřib. K plánům na realizaci se podle něj firma vrátí, až odezní současná situace spojená s bojem proti koronaviru.

Zástupci China Airlines podle Hřiba senátní delegaci řekli, že posoudili ekonomickou výhodnost přímé linky. "Dozvěděli jsme se, že to dopadlo v podstatě pozitivně. Akorát momentálně díky té situaci kolem covidu není možné tu linku realizovat hned teď, ale jakmile ta situace pomine, tak se opět vrátí k plánům na (její) realizaci," řekl primátor.

Na twitteru zároveň uvedl, že linka by měla být zavedena, až se kromě koronavirové situace aerolinkám podaří dořešit rovněž dostatek letadel pro dálkové lety.

Přímá letecká linka mezi Prahou a Tchaj-pejí je na dobré cestě. Zástupci China Airlines (tchaj-wanského leteckého přepravce) ji podporují. Poté co dořeší dostatek letadel pro dálkové lety, a uklidní se situace okolo Covid19, měla by být zavedena. Mám z toho radost.

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 31, 2020

"Jsem za to velice rád, velice rád budu v Praze vysvětlovat, že ty China Airlines, které k nám budou lítat, nejsou aerolinky Čínské lidové republiky, ale tchajwanské aerolinky," řekl Hřib. Reagoval tak na debatu na českých sociálních sítích po zveřejnění fotografií letadla právě China Airlines, které Vystrčila na Tchaj-wan přepravily. Lidé si tuto společnost pletli s čínskými leteckými firmami.

Vystrčil na začátek setkání s touto společností za přepravu poděkoval. Řekl, že byl spokojen s bezpečností i obsluhou od palubního personálu. Podotkl, že by bylo dobře, kdyby letadla mezi Tchaj-pejí a Prahou létala pravidelně.

Hřib novinářům také řekl, že pražské letiště poskytuje přímé lince velkou podporu. Zmínil také potřebu nejen osobní dopravy, ale i nákladní.

Vystrčil dnes ráno jednal i s vedením Tchajwanské asociace výrobců elektroniky (Taiwan Electrical and Electronic Manufacturers Association - TEEMA), která podle Senátu zvažuje založení české pobočky. Podle Hřiba se česká delegace na této schůzce dozvěděla "spoustu pozitivních zpráv". "Víme teď, na co se zaměřit pro to, aby se třeba do Prahy dostalo nějaké vývojové centrum," řekl.

Senát uvedl, že TEEMA patří mezi osm největších průmyslových uskupení na Tchaj-wanu a sdružuje 3000 členů. Podle podkladů, které dostali novináři, má asociace široký záběr a pokrývá oblasti od polovodičů, domácích spotřebičů přes chladicí a klimatizační jednotky, zkušební a měřicí přístroje až po kabely či baterie.

"V reakci na globální dění dochází k přesměrování aktivit TEEMA z čínského trhu do dalších destinací," uvedl Senát před jednáním. TEEMA podle zástupců české horní parlamentní komory zvažuje otevřít pobočku pro střední a východní Evropu, která by se později nejspíš stala centrálou pro celou Evropskou unii. "Vzhledem k aktivitám tchajwanských firem je Česká republika mezi favority," dodal Senát.

Vystrčil společně s delegací na Tchaj-wan přiletěl v neděli, zpět odletí v pátek. Do té doby má v plánu jednání i s dalšími tchajwanskými firmami.

Související

letectví

WSJ: Záznamy z černé skříňky naznačují, že pád Boeingu v Číně byl úmyslný

Záznamy z černé skříňky naznačují, že březnový pád Boeingu 737-800 letecké společnosti China Eastern Airlines, při kterém zahynulo 132 lidí, byl úmyslný. Píše to list The Wall Street Journal s odkazem na předběžnou analýzu amerických expertů, kteří se účastní vyšetřování pádu. Podle zdroje agentury Reuters vyšetřovatelé nenalezli známky o technické poruše letadla, a proto se zaměřili na chování pilotů. Čínský úřad pro civilní letectví informace nekomentoval.

Více souvisejících

China Airlines Zdeněk Hřib Tchaj-Wan Letiště Václava Havla Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy