WTO čelí dilematu, kdo bude jejím novým šéfem. Hlasování může být "výbušné"

Kvůli plánovanému vetu ze strany Spojených států má nyní Světová obchodní organizace (WTO) dvě nepříjemné možnosti při výběru svého nového lídra. Buď při hlasování nedbat názoru svého největšího finančního přispěvatele, anebo doufat ve změnu amerického prezidenta a čekat s volbou do doby, kdy se ujme funkce. Píše to agentura Reuters.

Do prezidentských voleb v USA zbývá pár dnů. Orgánu, který má na starosti dohled nad globálním obchodem, uštědřila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu další ránu, když odmítla, aby se novou šéfkou WTO stala bývalá nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjová-Iwealová. Právě tu do funkce doporučil nominační výbor. Okonjová-Iwealová by byla první Afričankou v čele WTO a je také občankou USA.

Úřad amerického obchodního zmocněnce v krátkém prohlášení uvedl, že podporuje druhou kandidátku, jihokorejskou ministryni obchodu Ju Mjong-hi. Podle úřadu má praktické zkušenosti s mezinárodním obchodem.

Jeden z ženevských diplomatů uvedl, že Washington změnil na poslední chvíli směr velmi chaotickým způsobem, aby podpořil Ju a proces zablokoval. "Vypadá to, jako by improvizovali," řekl podle Reuters diplomat.

Trump označil WTO za "hroznou", podle něj upřednostňuje Čínu. Pohrozil také, že Spojené státy organizaci opustí. Je obtížné si představit, že by se jeho vláda smířila s volbou do 9. listopadu, kdy se má konat schůzka WTO, na které bude zvolen nový šéf. I kdyby Trump nadcházející volby prohrál, zůstane ve funkci až do inaugurace 20. ledna, takže jakékoliv brzké řešení je ještě méně pravděpodobné.

Není to poprvé, kdy WTO čelí problémům při volbě vedení. V minulosti se ale vždy podařilo najít řešení. V roce 1999 dva kandidáti rozdělili členy WTO, nakonec byl spor vyřešen tak, že oba dva si funkční období mezi sebe rozdělili. Následně byla zavedena nová pravidla, aby se zabránilo opakování podobné situace.

Kandidáti, u nichž je nejméně pravděpodobné, že se u nich podaří dosáhnout shody, by podle pravidel z roku 2003 měli odstoupit. Hlasování se považuje za poslední možnost. Jihokorejka Ju by tedy mohla kandidaturu stáhnout, ale její tým zatím nereagoval na otázky týkající se jejích budoucích záměrů.

Hlasování se může zdát jako snadné řešení, je to ale spíše výbušná možnost. Profesor pro obchod na švýcarské univerzitě v St. Gallen Simon Evenett upozornil, že velcí členové WTO to budou považovat za nevítaný precedens. "Velcí hráči mají rádi rafinované veto. Veřejná ztráta hlasu je ponižující," uvedl.

Washington by také mohl využít hlasování za záminku k tomu, aby omluvil Trumpovu hrozbu pro odchod z WTO. Není také jasné, jak by se členové WTO nakonec rozhodli hlasovat. Zůstává tak poslední možnost - spolehnout se na změnu amerického prezidenta.

Bývalý vysoký zástupce amerického ministertva obchodu Rufus Yerxa uvedl, že výsledky voleb budou rozhodující. Další z činitelů uvedl, že pokud by zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, bude členům WTO doporučeno, aby vydrželi, než se ujme funkce, protože Biden bude chtít mít s WTO dobré vztahy.

Spojené státy už zablokovaly roli WTO jako globálního obchodního arbitra, když znemožnily jmenování členů jeho odvolacího orgánu. Ten působí jako nejvyšší obchodní soud.

Mohla by tak WTO fungovat měsíce bez svého šéfa? ptá se Reuters. Teoreticky je role generálního ředitele omezená. Vede sekretariát s více než 600 lidmi, což je práce, kterou mohou plnit jeho současní zástupci. Bývalý ředitel WTO Pascal Lamy tvrdí, že šéf WTO má částečně funkci zprostředkovatele, částečně vizionáře, a tato funkce bude v mnohostranném obchodu chybět.

Související

Kyjev

Ukrajina pozastavila stížnosti podané u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko

Ukrajina zastavila své stížnosti, které podala minulý měsíc u Světové obchodní organizace (WTO) na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Toto rozhodnutí souvisí s tím, že země udržují embargo na dovoz ukrajinského obilí. Ukrajinský obchodní zástupce Taras Kačka dodal, že Kyjev pracuje na hledání komplexního řešení obchodního sporu.

Více souvisejících

wto Ekonomika Donald Trump USA (Spojené státy americké) Ju Mjong-hi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy