Ceny výrobců v Česku v únoru pokračovaly v meziročním růstu. Tempo růstu ale bylo mírnější než v lednu. Nejvýrazněji, o 22,2 procenta, stouply ceny zemědělských výrobců. O 16 procent vyšší byly ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací v únoru stouply meziročně o více než desetinu a tržní služby pro podniky zdražily o 5,6 procenta.
Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
"Meziroční růst cen všech výrobců v únoru zpomalil," potvrdil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V lednu stouply ceny zemědělských výrobců meziročně o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ceny stavebních prací o 11,4 procenta. Služby pro podniky v lednu meziročně rostly o 6,3 procenta.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka výrobní inflace zpomaluje díky vyšší srovnávací základně, protože ceny zatím plošně neklesají. "Tempo zdražování ve výrobě alespoň zpomaluje. K výraznějšímu upuštění inflační páry by časem měla přispět silnější koruna zlevňující dovážené suroviny a komponenty, stejně jako výrazně levnější námořní doprava. Pozitivní vývoj zaznamenávají i ceny surovin včetně ropy," sdělil ČTK.
Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v únoru klesly o 0,7 procenta. Cena mléka se oproti lednu snížila o necelé procento, olejniny zlevnily o 3,3 procenta a obiloviny o 4,2 procenta.
Meziročně se naopak ceny v zemědělství zvedly o více než pětinu. Zdražovalo se v rostlinné i zemědělské výrobě. Vejce zdražila oproti loňskému únoru o 85,6 procenta, prasata téměř o 55 procent a drůbež o více než třetinu. Cena zeleniny byla vyšší o 44,6 procenta a brambory zdražily o 42,7 procenta. Klesly naopak ceny ovoce, a to o 8,5 procenta, a olejnin.
Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snížily o 0,3 procenta. Oproti lednu klesly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Významně se snížily také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.
Meziročně ceny v průmyslu o 16 procent stouply. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 25,7 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 21,2 procenta," uvedl ČSÚ. Ceny průmyslových výrobců bez energií se v únoru meziročně zvýšily o 12,4 procenta.
Ceny stavebních prací se podle odhadů statistiků meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví stouply o necelé procento.
V porovnání s loňským únorem se ceny stavebních prací zvýšily o 10,4 procenta. Materiály a výrobky pro stavebníky zdražily o 13,8 procenta.
Ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně vzrostly o více než procento v důsledku zvýšení cen za reklamní služby a průzkum trhu o 11,7 procenta. Zvýšily se ale i ceny za poštovní a kurýrní služby nebo za služby v oblasti zaměstnání. Meziročně stouply ceny tržních služeb pro firmy o 5,6 procenta.
Vývozní a dovozní ceny v lednu meziročně opět rostly
Vývozní ceny v lednu meziročně opět vzrostly o 8,6 procenta, dovozní ceny se zvýšily o 8,1 procenta. Největší vliv na to mělo zdražování energií a paliv. Meziměsíčně ale vývozní i dovozní ceny klesly. Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně dosáhly hodnoty 100,5 procenta a do pozitivních hodnot se vrátily poprvé od dubna 2021. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
"Ceny vývozu a dovozu byly v lednu významně ovlivněny pohybem kurzu koruny vůči euru a dolaru. (...) Meziroční směnné relace byly 100,5 procenta, do pozitivních hodnot se vrátily poprvé od dubna 2021," uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Na meziroční růst vývozních cen mělo podle ČSÚ největší vliv zdražování minerálních paliv, hlavně elektřiny, plynu a ropných výrobků, o 49,7 procenta. O 19 procent meziročně stouply také ceny potravin, především mléčných výrobků a vajec, a o 10,2 procenta ceny polotovarů. Zlevnily pouze ostatní suroviny.
Vývozní ceny v lednu meziměsíčně klesly o 0,2 procenta, přičemž největší vliv mělo snížení cen minerálních paliv o 1,8 procenta. Statistici evidují také pokles cen potravin o 2,1 procenta. Meziměsíčně nejvíce stouply ceny nápojů, a to o 13,1 procenta.
Také na meziroční zvýšení dovozních cen měl největší vliv růst cen minerálních paliv o 27,5 procenta. Ceny podle statistiků zdražily ve všech sledovaných skupinách. Zhruba o pětinu se zvedly ceny potravin, hlavně masa, masných výrobků a kávy, a asi o desetinu také ceny průmyslového spotřebního zboží.
Ve srovnání s předcházejícím měsícem v lednu dovozní ceny zaznamenaly dvouprocentní pokles. Ovlivnilo jej hlavně snížení cen minerálních paliv o 8,1 procenta, dále pak cen potravin o 1,6 procenta. Rostly pouze ceny nápojů a tabáku o 11,1 procenta.
Ceny v dovozu a vývozu v meziročním srovnání rostou dlouhodobě. Za celý loňský rok vývozní ceny stouply o 12,7 procenta a dovozní o 17,2 procenta.
Související
Ekonomika stoupla o více než procento, odhadují statistici
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
práce , Český statistický úřad , Průmysl , zemědělství , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 44 minutami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 1 hodinou
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 1 hodinou
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 2 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 2 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 2 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 3 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 3 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 4 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 4 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 4 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 4 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 5 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 5 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 6 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 7 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 7 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 8 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 8 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák