Zástupci vedení továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku, kde dnes ráno část zaměstnanců zahájila neomezenou stávku, chtějí požadavky odborářů probrat s korejskými vlastníky firmy. ČTK to řekl po dnešním jednání předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Stávka tak pokračuje.
Vyjádření vedení firmy ČTK zjišťuje, nicméně firma na dotazy dlouhodobě nereaguje. Část zaměstnanců jihokorejské výrobny pneumatik stávkuje s cílem uzavřít kolektivní smlouvu, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd.
Ve firmě pracuje 1100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich. Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.
"My jsme jim oznámili požadavky, které mají už týden na stole. Seznámili jsme je s nimi a oni si vzali nějakou dobu na propočet, aby nám nakonec řekli, že si berou pár dní na projednání s korejskými vlastníky," sdělil Ďurčo. Ten už ráno ČTK informoval, že odhaduje denní ztrátu podniku na 15 milionů korun a společnost podle písemného vyjádření pro MF Dnes až na 20 milionů korun denně. "My jednáme o nárůstu kolem 30 až 50 milionů korun, takže se dá spočítat, kdy se jim to přestane vyplácet," uvedl ráno předseda. Dnešní schůzka podle něj byla v jisté části pozitivní, zástupci továrny se totiž poprvé po letech sešli s odboráři z Nexenu u jednoho stolu. "Považuji to za úspěch, protože včera (v pondělí) nás nechali vyvést," dodal.
Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Velké části pracovníků se podle nich nezvýšily mzdy od roku 2018. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22.700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. Zaměstnanci, které dnes novináři před továrnou oslovili, sice stávku podporují, výši platu ale nechtěli uvádět. "Vzhledem k inflaci mám mzdu hodně malou," řekl bez podrobností pracovník Lukáš Holý.
Průměrná mzda v Ústeckém kraji ve třetím čtvrtletí loňského roku činila podle statistiků zhruba 37.000 korun a byla šestá nejvyšší mezi kraji v Česku. Minimální mzda v Česku od letošního ledna činí 17.300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti odbornosti a odpovědnosti práce, činí nejvyšší 34.600 korun. Například mzda v dělnické profesi u otrokovického výrobce pneumatik Continental Barum loni činila v průměru 49.000 korun měsíčně.
Zaměstnanci jsou odhodlaní ve stávce pokračovat. Vedení firmy však nechce, aby se stávkující zaměstnanci zdržovali ve fabrice, přestože mají směnu. "Považujeme to za porušení našich právních předpisů," podotkl Ďurčo s tím, že pokud bude situace dál eskalovat, jsou odboráři připraveni učinit právní kroky. Už dopoledne zaměstnavatel obsazoval stávkující místa jinými zaměstnanci a stávkující pracovníky nechtěl pustit do továrny.
Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Jde o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka.
Související
Odročená stání, zavřené podatelny. Soudy vstoupily do stávky
Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim nízké platy státních zaměstnanců
stávka , Nexen Tire , Odborový svaz KOVO
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
před 1 hodinou
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
před 2 hodinami
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
před 3 hodinami
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
před 3 hodinami
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
před 3 hodinami
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
před 4 hodinami
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
před 5 hodinami
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
před 6 hodinami
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno před 6 hodinami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 6 hodinami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 7 hodinami
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 7 hodinami
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 8 hodinami
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 8 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 9 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 9 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 9 hodinami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
před 10 hodinami
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
Podle zprávy organizace Human Rights Watch (HRW) jsou izraelské akce v Gaze, zahrnující záměrné omezování přístupu k vodě, označovány za „akty genocidy“ proti Palestincům. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák