GLOSA | Očima Petra Nutila: Zemanův nedobytný hrad a cesta do hlubin chucpe

Víte, co je to chucpe? Tohle hebrejské slovo se používá pro otrlost, cynismus, pokrytectví a aroganci, prostě pro něco, co žádné jiné slovo v žádném jazyce nemůže plně vyjádřit. Jako když je kdosi souzen pro vraždu svých rodičů a žádá přitom soud o shovívavost, protože je sirotek.

Podobný pocit vyvolává poslední aktivita prezidenta Zemana. Ten otevřeným dopisem žádá ministra vnitra, aby zrušil bezpečnostní kontroly na pražském hradě. EuroZprávy.cz o tom psaly zde. Jen tak mimochodem, plošné vstupní bezpečnostní kontroly byly zavedeny už v roce 2016 a už rok předtím, v září 2015, Miloš Zeman prohlašoval, že je potřeba zvýšit ochranu Pražského hradu kvůli možnému teroristickému útoku. 

Což – přiznejme si to – nebylo ani tak kvůli nějakým virtuálním teroristům, jako spíš kvůli tomu, že těsně předtím pronikli aktivisté ze skupiny Ztohoven v převlecích za kominíky na střechu Pražského hradu, kde sundali prezidentovu vlajku a nahradili ji obřími rudými trenkami. 

Miloš Zeman osobně pak neváhal nejen nechat hrad zavřít, ale obří rudé trenky veřejně a osobně rituálně spálit. Mimochodem, byly to právě tyhle trenky vlající nad hradem, které se staly přesně tou trapnou kunderovskou nálepkou, která navždy proměnila svého nositele. Právě proto je Zeman nemohl přenést přes srdce a zapomenout, protože se staly jeho směšným symbolem. A my všichni jsme za to zaplatili šesti lety omezení kontrol na jednom z nejvýznamnějších míst české historie. 

Jak by ale sám Miloš Zeman nejspíš řekl – jen idiot nemění své názory. A tak teď, po dlouhých šesti letech, s náhlým zaujetím píše ministrovi o tom, že současnou situaci, „kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy.“

Ten náhlý zájem hlavy státu o své občany a prostory hradu je opravdu až dojemný, nemyslíte? 

Vím, mohli bychom se teď s panem prezidentem, když je obrat dokonán, zas jednou po cimrmanovsku ptát,  kdo to způsobil, že kdysi dávno sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy. Ale je to marné a navíc i zcela zbytečné. Sledujeme i na tomhle příkladu poslední tóny z doznívajícího requiem za Zemanovým prezidentstvím a tak nějak asi všichni tušíme, že tenhle profesionální obraceč kabátů bude hrát svou hru, dokud bude moci. Hru, které chucpe není rozhodně cizí. 

A můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Související

Více souvisejících

glosa Pražský Hrad Miloš Zeman Vít Rakušan (STAN) Policie ČR Praha

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy