GLOSA | Očima Petra Nutila: Zemanův nedobytný hrad a cesta do hlubin chucpe

Víte, co je to chucpe? Tohle hebrejské slovo se používá pro otrlost, cynismus, pokrytectví a aroganci, prostě pro něco, co žádné jiné slovo v žádném jazyce nemůže plně vyjádřit. Jako když je kdosi souzen pro vraždu svých rodičů a žádá přitom soud o shovívavost, protože je sirotek.

Podobný pocit vyvolává poslední aktivita prezidenta Zemana. Ten otevřeným dopisem žádá ministra vnitra, aby zrušil bezpečnostní kontroly na pražském hradě. EuroZprávy.cz o tom psaly zde. Jen tak mimochodem, plošné vstupní bezpečnostní kontroly byly zavedeny už v roce 2016 a už rok předtím, v září 2015, Miloš Zeman prohlašoval, že je potřeba zvýšit ochranu Pražského hradu kvůli možnému teroristickému útoku. 

Což – přiznejme si to – nebylo ani tak kvůli nějakým virtuálním teroristům, jako spíš kvůli tomu, že těsně předtím pronikli aktivisté ze skupiny Ztohoven v převlecích za kominíky na střechu Pražského hradu, kde sundali prezidentovu vlajku a nahradili ji obřími rudými trenkami. 

Miloš Zeman osobně pak neváhal nejen nechat hrad zavřít, ale obří rudé trenky veřejně a osobně rituálně spálit. Mimochodem, byly to právě tyhle trenky vlající nad hradem, které se staly přesně tou trapnou kunderovskou nálepkou, která navždy proměnila svého nositele. Právě proto je Zeman nemohl přenést přes srdce a zapomenout, protože se staly jeho směšným symbolem. A my všichni jsme za to zaplatili šesti lety omezení kontrol na jednom z nejvýznamnějších míst české historie. 

Jak by ale sám Miloš Zeman nejspíš řekl – jen idiot nemění své názory. A tak teď, po dlouhých šesti letech, s náhlým zaujetím píše ministrovi o tom, že současnou situaci, „kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy.“

Ten náhlý zájem hlavy státu o své občany a prostory hradu je opravdu až dojemný, nemyslíte? 

Vím, mohli bychom se teď s panem prezidentem, když je obrat dokonán, zas jednou po cimrmanovsku ptát,  kdo to způsobil, že kdysi dávno sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy. Ale je to marné a navíc i zcela zbytečné. Sledujeme i na tomhle příkladu poslední tóny z doznívajícího requiem za Zemanovým prezidentstvím a tak nějak asi všichni tušíme, že tenhle profesionální obraceč kabátů bude hrát svou hru, dokud bude moci. Hru, které chucpe není rozhodně cizí. 

A můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Související

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Glosa

Smrt nezávislé novinařiny v přímém přenosu: NFNŽ a Seznam vytvářejí monopol na pravdu

Pakt Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Seznamu vytvořil monopol na hodnocení zpravodajského obsahu. Náš šéfredaktor to již komentoval z pozice řídícího pracovníka. Na zástupce Seznamu se mediální skupina INCORP a.s. obrátila prostřednictvím e-mailové komunikace. Na základě odpovědi na tento mail a obvinění, že mé texty nejsou čistě autorské, je na čase, abych se ohradil i jako autor, jehož obsah je stavěn na pranýř. Tento text je adresován přímo lidem z NFNŽ a Seznamu.

Více souvisejících

glosa Pražský Hrad Miloš Zeman Vít Rakušan (STAN) Policie ČR Praha

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy