GLOSA | Události Petra Nutila: Čarodějnice, výprask pro Babiše a pranice o gymnázia

Týden se zas s týdnem sešel a máme tu jako tradičně souhrn toho podstatného, co se za týden událo nejen u nás, ale i ve světě.  

Máme za sebou české pálení čarodějnic, nebo chcete-li německou Valpuržinu noc, nebo gaelský Beltain. Dopadlo to dobře, jen hasiči museli zasahovat u 69 požárů. Oproti některým optimistickým očekáváním ani letos během této noci nezmizela žádná z ježibab českého veřejného života, a tak jsme nuceni prohlásit tento svátek za čistě symbolický a reálně nefunkční. Škoda.   

České děti se popraly o gymnázia. A bylo to dramatické. Z devátých tříd totiž odchází nejsilnější ročník za posledních třicet let, a střední školy tak zažívají největší přetlak zájmu. I když se tento nápor čekal, kraje nenavýšily kapacity škol dostatečně, a řada dětí proto nyní řeší, co bude dělat dál. Spousta rodičů tak hledá narychlo jakoukoli střední školu, kde je ještě místo. To je taková hezká klasika. O skutečné problémy se lidi začnou v téhle zemi zajímat až ve chvíli, kdy se jich osobně týkají, to by se ještě dalo pochopit. Že přes veškerá dostupná data se na to nedokázal připravit stát, je prostě ukázkou nestoudné neschopnosti a impotence veřejné správy, projevující se jednou u škol, podruhé v neschopnosti postavit dálnice, rychlovlaky, nebo třeba jen svým občanům zajistit reálně funkční eGovernment, korespondenční volby a spoustu dalších věcí. Je cosi shnilého ve státě Dánském, můžeme si poplakat s Hamletem, nebo naopak spolu s Cimrmanem můžeme proti tomu protestovat, nesouhlasit s tím, a to je bohužel všechno, co se s tím dá dělat.   

Andrej Babiš navštívil v ex-prezidentském privátu Miloše Zemana. A dostal za uši jak malej kluk. Za zpackanou kampaň v prezidentských volbách hlavně. Je vlastně pozoruhodné, že si tihle dva pořád ještě hrají tuhle hru na učitele a žáka, podřízeného a šéfa, nebo dominu a submisivam i když už oba pískají druhou ligu. Asi je to baví. No, kdo by to byl do wannabe alfu Andreje řekl, žejo, ale každému podle jeho chuti. 

Osmdesátiletý Joe Biden minulý týden oznámil, že chce příští rok znovu kandidovat na prezidenta Spojených států. A to vyvolalo diskuzi o vhodném věku na výkon této funkce. Biden na to zareagoval vcelku svižně s prohlášením, že tomu, co ostatní mají za stáří, on říká zkušenost a moudrost. Ať si Američané zvolí koho chtějí, jen si tu odložím, že po světě statečně prezidentovali i starší kmeti. V Řecku Karolos Papoulias v 86 letech, v Dominikánské republice Joaquín Balaguer v 89 a v Malawi Hastings Banda dokonce v 96 letech. Biden má tedy ještě kotel času.  

Na střeše Kremlu explodoval dron a Rusové mají za to – alespoň oficiálně – že šlo o pokus Ukrajinců zabít jim pána velkomožného, hlavu osvícenou, totiž Putina. Hned se ale taky objevily spekulace, že si to Rusové udělali sami v rámci propagandy, vysílající signál primárně domácímu publiku, aby bylo ochotné podstoupit ještě větší oběti ve prospěch války. Ani bych se nedivil. Nakonec, připomeňme si dva příklady z nedávné historie. Nacisté si zkraje třicátých let nejdřív zapálili Říšský sněm, aby mohli drasticky omezit lidská práva v zemi, a později nafingovali přepadení vysílačky v Gliwicích pro ospravedlnění napadení Polska. Ne každá sova musí totiž být tím čím se zdá. Jisti si ale můžeme být jedním, žádná sova se nebojí noci, žádný had bažiny a žádný lhář lži.  

Na trhu vlasteneckých spasitelů začíná být celkem těsno a soudem posvěcený předseda parlamentního fašistického hnutí Tomio Okamura z toho asi nemá lehké spaní. Z jedné strany mu krade voliče Mussiolini Rajchl, z druhé odtahuje Andrej Babiš svou už startující kampaní před evropskými volbami. Skoro bych si dovolil tvrdit, že tenhle zápas v bahně bude mít jediný výsledek, totiž že se požerou mezi sebou a spláčou nad výdělkem. I když se to totiž nezdá, tenhle český vlastenecký rybníček je o dost mělčí, než si asi pánové myslí. A dobře jim tak.  

To ale neznamená, že se to nemůže změnit. V podcastu Mezi Proudy jsme si povídali s Jiřím Dienstbierem nejen o snaze ČSSD vrátit se na politickou mapu, ale i o situaci v té naší krásné zemi. Ne zcela překvapivě došlo i na kritiku vlády a na to, že pokud dostanete do existenční nejistoty příliš velké procento lidí, dost možná vcelku ochotně odmítnou i demokracii jako něco zbytečného. Na tom něco je.  

Eurobarometr ukázal, že Češi se obávají inflace, nejsou spokojeni s ekonomikou ani vládou a mají nízkou důvěru v EU. To je, jak víme, živá voda na mlýn populistů všeho druhu a barev. Ne nadarmo se vždycky v historii dařilo těmhle prodavačům teplé vody a jednoduchých receptů na složité problémy světa mnohem lépe v dobách roztřesených a nejistých, než naopak. Být vládou, bral bych to vážně. Vím, státní kasou se po Babišovi prohání jen vítr a myši, ale stejně. Z demokracie a vlády lidu se vláda lůzy může stát docela snadno. A tihle sekáči se už nezakecají.  

Prezident Pavel potvrdil změny ve vládě, školství nově vede Bek, evropské záležitosti Dvořák, což je zpráva, která kromě novinářů nezajímá vůbec nikoho. A jestli si myslíte že ano, zeptejte se u sebe doma, ať vám vyjmenují deset ministrů.  

A to by pro dnešek stačilo. Tak čau zas za týden.   

Související

Více souvisejících

Školství Andrej Babiš Petr Nutil komentář

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Evropská velkoměsta denně čelí nadměrné dopravě

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024

Nekonečné čekání v koloně někdy zažil snad každý řidič. Určitě tedy znáte ten pocit, kdy se za běžných okolností dvacetiminutová cesta změní v hodinové popojíždění po metrech. V takové situaci si možná říkáte, jestli by nebylo rychlejší jít pěšky. Zejména ve velkoměstech se dopravní zácpy staly každodenní realitou. Zjistěte, ve kterých evropských městech stráví řidiči v kolonách nejvíce času.

před 40 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí

Americký viceprezident JD Vance se nakonec rozhodl neuskutečnit plánovanou návštěvu Izraele. Dle informací serveru Axios důvodem nebyly oficiálně uváděné „logistické potíže“, ale obavy z toho, že by cesta mohla být vnímána jako podpora aktuálně rozšiřované izraelské vojenské operace v pásmu Gazy. USA se přitom v posledních dnech snaží o prosazení příměří a dojednání dohody o propuštění rukojmích.

před 2 hodinami

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 7 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 8 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi

Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy