GLOSA | Události Petra Nutila: Čarodějnice, výprask pro Babiše a pranice o gymnázia

Týden se zas s týdnem sešel a máme tu jako tradičně souhrn toho podstatného, co se za týden událo nejen u nás, ale i ve světě.  

Máme za sebou české pálení čarodějnic, nebo chcete-li německou Valpuržinu noc, nebo gaelský Beltain. Dopadlo to dobře, jen hasiči museli zasahovat u 69 požárů. Oproti některým optimistickým očekáváním ani letos během této noci nezmizela žádná z ježibab českého veřejného života, a tak jsme nuceni prohlásit tento svátek za čistě symbolický a reálně nefunkční. Škoda.   

České děti se popraly o gymnázia. A bylo to dramatické. Z devátých tříd totiž odchází nejsilnější ročník za posledních třicet let, a střední školy tak zažívají největší přetlak zájmu. I když se tento nápor čekal, kraje nenavýšily kapacity škol dostatečně, a řada dětí proto nyní řeší, co bude dělat dál. Spousta rodičů tak hledá narychlo jakoukoli střední školu, kde je ještě místo. To je taková hezká klasika. O skutečné problémy se lidi začnou v téhle zemi zajímat až ve chvíli, kdy se jich osobně týkají, to by se ještě dalo pochopit. Že přes veškerá dostupná data se na to nedokázal připravit stát, je prostě ukázkou nestoudné neschopnosti a impotence veřejné správy, projevující se jednou u škol, podruhé v neschopnosti postavit dálnice, rychlovlaky, nebo třeba jen svým občanům zajistit reálně funkční eGovernment, korespondenční volby a spoustu dalších věcí. Je cosi shnilého ve státě Dánském, můžeme si poplakat s Hamletem, nebo naopak spolu s Cimrmanem můžeme proti tomu protestovat, nesouhlasit s tím, a to je bohužel všechno, co se s tím dá dělat.   

Andrej Babiš navštívil v ex-prezidentském privátu Miloše Zemana. A dostal za uši jak malej kluk. Za zpackanou kampaň v prezidentských volbách hlavně. Je vlastně pozoruhodné, že si tihle dva pořád ještě hrají tuhle hru na učitele a žáka, podřízeného a šéfa, nebo dominu a submisivam i když už oba pískají druhou ligu. Asi je to baví. No, kdo by to byl do wannabe alfu Andreje řekl, žejo, ale každému podle jeho chuti. 

Osmdesátiletý Joe Biden minulý týden oznámil, že chce příští rok znovu kandidovat na prezidenta Spojených států. A to vyvolalo diskuzi o vhodném věku na výkon této funkce. Biden na to zareagoval vcelku svižně s prohlášením, že tomu, co ostatní mají za stáří, on říká zkušenost a moudrost. Ať si Američané zvolí koho chtějí, jen si tu odložím, že po světě statečně prezidentovali i starší kmeti. V Řecku Karolos Papoulias v 86 letech, v Dominikánské republice Joaquín Balaguer v 89 a v Malawi Hastings Banda dokonce v 96 letech. Biden má tedy ještě kotel času.  

Na střeše Kremlu explodoval dron a Rusové mají za to – alespoň oficiálně – že šlo o pokus Ukrajinců zabít jim pána velkomožného, hlavu osvícenou, totiž Putina. Hned se ale taky objevily spekulace, že si to Rusové udělali sami v rámci propagandy, vysílající signál primárně domácímu publiku, aby bylo ochotné podstoupit ještě větší oběti ve prospěch války. Ani bych se nedivil. Nakonec, připomeňme si dva příklady z nedávné historie. Nacisté si zkraje třicátých let nejdřív zapálili Říšský sněm, aby mohli drasticky omezit lidská práva v zemi, a později nafingovali přepadení vysílačky v Gliwicích pro ospravedlnění napadení Polska. Ne každá sova musí totiž být tím čím se zdá. Jisti si ale můžeme být jedním, žádná sova se nebojí noci, žádný had bažiny a žádný lhář lži.  

Na trhu vlasteneckých spasitelů začíná být celkem těsno a soudem posvěcený předseda parlamentního fašistického hnutí Tomio Okamura z toho asi nemá lehké spaní. Z jedné strany mu krade voliče Mussiolini Rajchl, z druhé odtahuje Andrej Babiš svou už startující kampaní před evropskými volbami. Skoro bych si dovolil tvrdit, že tenhle zápas v bahně bude mít jediný výsledek, totiž že se požerou mezi sebou a spláčou nad výdělkem. I když se to totiž nezdá, tenhle český vlastenecký rybníček je o dost mělčí, než si asi pánové myslí. A dobře jim tak.  

To ale neznamená, že se to nemůže změnit. V podcastu Mezi Proudy jsme si povídali s Jiřím Dienstbierem nejen o snaze ČSSD vrátit se na politickou mapu, ale i o situaci v té naší krásné zemi. Ne zcela překvapivě došlo i na kritiku vlády a na to, že pokud dostanete do existenční nejistoty příliš velké procento lidí, dost možná vcelku ochotně odmítnou i demokracii jako něco zbytečného. Na tom něco je.  

Eurobarometr ukázal, že Češi se obávají inflace, nejsou spokojeni s ekonomikou ani vládou a mají nízkou důvěru v EU. To je, jak víme, živá voda na mlýn populistů všeho druhu a barev. Ne nadarmo se vždycky v historii dařilo těmhle prodavačům teplé vody a jednoduchých receptů na složité problémy světa mnohem lépe v dobách roztřesených a nejistých, než naopak. Být vládou, bral bych to vážně. Vím, státní kasou se po Babišovi prohání jen vítr a myši, ale stejně. Z demokracie a vlády lidu se vláda lůzy může stát docela snadno. A tihle sekáči se už nezakecají.  

Prezident Pavel potvrdil změny ve vládě, školství nově vede Bek, evropské záležitosti Dvořák, což je zpráva, která kromě novinářů nezajímá vůbec nikoho. A jestli si myslíte že ano, zeptejte se u sebe doma, ať vám vyjmenují deset ministrů.  

A to by pro dnešek stačilo. Tak čau zas za týden.   

Související

Donald Trump

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výkonný příkaz, který nařizuje postupné rozpuštění ministerstva školství. Tento krok představuje realizaci dlouholetého cíle Republikánské strany, která usiluje o převedení pravomocí v oblasti vzdělávání zpět na jednotlivé státy a místní samosprávy. Výnos nařizuje ministryni školství Lindě McMahon, aby „v maximální možné míře a v souladu se zákonem učinila veškeré nezbytné kroky k uzavření ministerstva školství“.

Více souvisejících

Školství Andrej Babiš Petr Nutil komentář

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

včera

Šárka Shoup

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

včera

Donald Trump

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza

Americký prezident Donald Trump dál neustupuje v otázce cel a jeho tvrdý přístup může vést k dramatickým dopadům na světovou ekonomiku i domácí trh. Přestože trhy v pondělí nezažily takové propady jako v minulém týdnu, Trump nadále hrozí zvýšením cel na čínské zboží až na více než 100 %. To by znamenalo prudké zdražení produktů jako jsou iPhony, počítače či hračky. 

včera

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

včera

Ilustrační foto

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec

Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA

Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?

včera

Miami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

včera

včera

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

včera

7. dubna 2025 21:59

7. dubna 2025 21:02

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení

Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy