KOMENTÁŘ | Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Měli jsme tu nespočet komisí, které měly navrhnout ideální podobu změny fungování českého penzijního systému, měli jsme tu snahy na změnách parametrů, vydávanými za reformy, které měly přinést lepší stav rok od roku zvyšujících se schodků důchodového účtu, vše ale marně. Nikam to totiž nevedlo. Zmar a snad i záměrná neschopnost tu populistických, tu levicových, jindy zase jiných vlád změnit fungování celého aparátu penzijního systému, opravdu systémově nic nepřinesl. Má proto šanci uspět a prorazit zamrzlý led s penzijní reformou po dlouhé době snaha, která vychází od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky?

Zlý jazykové tvrdí, že někteří politici, kteří mají ve své „gesci“ právě pracovně-sociální záležitosti, slíbí důchodcům (a zřejmě nejen jin) nyní všechno co půjde, jen aby se dostali zpět do vládního křesla a pak… Děj se (zase) vůle Boží. Konec konců, srdce ryvné televizní výjevy fanynek šéfa hnutí Ano, které mu líbali ruce za pětitisícové všimné, není snad radno ani komentovat.  A protože žijeme ‒ prý ‒ v digitálním věku, tak lidé mají rádi hned jasno ve všem.

Z veřejně dostupných informací proto vyplývá, že klíčové změny v penzijním systému se mají týkat dle návrhu ministra Jurečky nejen důchodového věku, který se má v Česku zvyšovat nad 65 let podle doby dožití, ale i stanovení tzv. minimální penze, která má mít stanovenu svou výši, odvozenou od průměrné mzdy. V navrhované podobě penzijní reformy jsou samozřejmě i další různé záležitosti, které mají za cíl nastavit udržitelnost státních výdajů právě na důchody, které jsou rok od roku stále vyšší položkou tzv. mandatorních výdajů státu.

A nutno říct, že kdyby se dal udělat nějaký jednoduchý nadpis podle hodnocení většiny ekonomických odborníků v tuzemsku, pak by právě díky zmiňovaným položkám mohl mít třeba tuhle podobu: Penzijní systém nové úpravy parametrů zachrání, v delším čase bude ale pro jeho udržení nutné najít další peníze. A tady, řekněme si to na rovinu, je bez ohledu na potřebu nějaké reformy zakopaný pes. Ani parlamentní fašisté, natož populisté z Ano totiž nikdy nepřistoupí na výše popsané skutečnosti, protože by je pak už nikdo nikam nezvolil. Tudíž, že přesvědčit nynější politickou opozici v Parlamentu České republiky o nutnosti přijmout potřebné změny právě v penzijní oblasti nebude vůbec legrace, není nutné psát.  

Jsou tu ale i další skupiny a party, které se rády a s chutí do výrazně exaltované diskuse o penzích zapojí. A nutno říct, že na konci zase zjistíme, že to všechno bylo spíše méně než více. Nikdo totiž po skončení práce jakékoliv z nich neudělal nic zásadního proto, aby se změny v nastavení českého důchodového systému pohnuly. A teď, ptáte se? V čase, kdy se státní finance nacházejí v rozvalinách a kdy je nutné vzít rozum do hrsti a přestat prázdně tlachat o ničem?

Inu, těžko říct, ale pochybuji o tom, že lidé jako pan Juchelka, paní Schillerová či pan Babiš někdy kývnou na to, že by svým voličům měli oznámit, že odsouhlasili jakékoliv nápady o vlastním spoření lidí na penzi, či navyšování věku ochodu do důchodu, nebo podobných záležitostech. Ale třeba se mýlím a stávající výstupy proti plánům nynějších politiků u moci jsou jen „plamennou diskusí“ o důležité problematice. Bojím se ale, že v představách opozici je stát tím, kdo má vše řídit, ne lidé, kdo má vše organizoval, aby se voliči nemuseli o nic starat sami, ne? Big Brother is watching you, baby!  

A tak místo, abychom slyšeli, četli a poslouchali věcné diskuse o tom, v čem se všichni můžeme rychle shodnout tak, abychom nemuseli hasit nějaký požár s důchody místo za pět minut dvanáct, pět minutý po dvanácté, máme tu kouskování problematiky na jednotlivé žaloby u Ústavního soudu, tu na valorizaci, jindy zase na procesní kritiku schvalování jednotlivostí, zkrátka strategii založenou na rozbití tématu na padrť a odvedené pozornosti od něj. Můžete namítnout, že podobné děje jsme mohli vidět nedávno třeba i ve Francii, kde prošly změny v důchodech opravdu dosti tvrdě, a ne úplně v souladu se zavedenými mravy.

Přesto, část ekonomů hodnotí navrhované změny v penzích krátkým označením, že vláda chce jen zkrátka šetřit. Jenže jiná část zase vesměs chválí právě ten spořící záměr a odvolává se na to, že stejně bude nutné hledat další zdroje na financování důchodů bez ohledu na nějaké parametry. No a ti ostatní v řadě případů komentují jen jednotlivosti. Nedivím se jim. A tak snad ojediněle příznivou zprávou je to, že v rámci internetového portálu České správy sociálního zabezpečení si může každý sám, po přihlášení třeba prostřednictvím Bank ID zjistit nejen výši pobírané penze, ale i datum nástupu. Ne na vlak, ale do důchodu. A není snad nutné dodávat, že se pak může podle toho sám zařídit, aby nemusel v penzi strádat, že ne? 

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

důchody komentář

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy