KOMENTÁŘ | Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Měli jsme tu nespočet komisí, které měly navrhnout ideální podobu změny fungování českého penzijního systému, měli jsme tu snahy na změnách parametrů, vydávanými za reformy, které měly přinést lepší stav rok od roku zvyšujících se schodků důchodového účtu, vše ale marně. Nikam to totiž nevedlo. Zmar a snad i záměrná neschopnost tu populistických, tu levicových, jindy zase jiných vlád změnit fungování celého aparátu penzijního systému, opravdu systémově nic nepřinesl. Má proto šanci uspět a prorazit zamrzlý led s penzijní reformou po dlouhé době snaha, která vychází od ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky?

Zlý jazykové tvrdí, že někteří politici, kteří mají ve své „gesci“ právě pracovně-sociální záležitosti, slíbí důchodcům (a zřejmě nejen jin) nyní všechno co půjde, jen aby se dostali zpět do vládního křesla a pak… Děj se (zase) vůle Boží. Konec konců, srdce ryvné televizní výjevy fanynek šéfa hnutí Ano, které mu líbali ruce za pětitisícové všimné, není snad radno ani komentovat.  A protože žijeme ‒ prý ‒ v digitálním věku, tak lidé mají rádi hned jasno ve všem.

Z veřejně dostupných informací proto vyplývá, že klíčové změny v penzijním systému se mají týkat dle návrhu ministra Jurečky nejen důchodového věku, který se má v Česku zvyšovat nad 65 let podle doby dožití, ale i stanovení tzv. minimální penze, která má mít stanovenu svou výši, odvozenou od průměrné mzdy. V navrhované podobě penzijní reformy jsou samozřejmě i další různé záležitosti, které mají za cíl nastavit udržitelnost státních výdajů právě na důchody, které jsou rok od roku stále vyšší položkou tzv. mandatorních výdajů státu.

A nutno říct, že kdyby se dal udělat nějaký jednoduchý nadpis podle hodnocení většiny ekonomických odborníků v tuzemsku, pak by právě díky zmiňovaným položkám mohl mít třeba tuhle podobu: Penzijní systém nové úpravy parametrů zachrání, v delším čase bude ale pro jeho udržení nutné najít další peníze. A tady, řekněme si to na rovinu, je bez ohledu na potřebu nějaké reformy zakopaný pes. Ani parlamentní fašisté, natož populisté z Ano totiž nikdy nepřistoupí na výše popsané skutečnosti, protože by je pak už nikdo nikam nezvolil. Tudíž, že přesvědčit nynější politickou opozici v Parlamentu České republiky o nutnosti přijmout potřebné změny právě v penzijní oblasti nebude vůbec legrace, není nutné psát.  

Jsou tu ale i další skupiny a party, které se rády a s chutí do výrazně exaltované diskuse o penzích zapojí. A nutno říct, že na konci zase zjistíme, že to všechno bylo spíše méně než více. Nikdo totiž po skončení práce jakékoliv z nich neudělal nic zásadního proto, aby se změny v nastavení českého důchodového systému pohnuly. A teď, ptáte se? V čase, kdy se státní finance nacházejí v rozvalinách a kdy je nutné vzít rozum do hrsti a přestat prázdně tlachat o ničem?

Inu, těžko říct, ale pochybuji o tom, že lidé jako pan Juchelka, paní Schillerová či pan Babiš někdy kývnou na to, že by svým voličům měli oznámit, že odsouhlasili jakékoliv nápady o vlastním spoření lidí na penzi, či navyšování věku ochodu do důchodu, nebo podobných záležitostech. Ale třeba se mýlím a stávající výstupy proti plánům nynějších politiků u moci jsou jen „plamennou diskusí“ o důležité problematice. Bojím se ale, že v představách opozici je stát tím, kdo má vše řídit, ne lidé, kdo má vše organizoval, aby se voliči nemuseli o nic starat sami, ne? Big Brother is watching you, baby!  

A tak místo, abychom slyšeli, četli a poslouchali věcné diskuse o tom, v čem se všichni můžeme rychle shodnout tak, abychom nemuseli hasit nějaký požár s důchody místo za pět minut dvanáct, pět minutý po dvanácté, máme tu kouskování problematiky na jednotlivé žaloby u Ústavního soudu, tu na valorizaci, jindy zase na procesní kritiku schvalování jednotlivostí, zkrátka strategii založenou na rozbití tématu na padrť a odvedené pozornosti od něj. Můžete namítnout, že podobné děje jsme mohli vidět nedávno třeba i ve Francii, kde prošly změny v důchodech opravdu dosti tvrdě, a ne úplně v souladu se zavedenými mravy.

Přesto, část ekonomů hodnotí navrhované změny v penzích krátkým označením, že vláda chce jen zkrátka šetřit. Jenže jiná část zase vesměs chválí právě ten spořící záměr a odvolává se na to, že stejně bude nutné hledat další zdroje na financování důchodů bez ohledu na nějaké parametry. No a ti ostatní v řadě případů komentují jen jednotlivosti. Nedivím se jim. A tak snad ojediněle příznivou zprávou je to, že v rámci internetového portálu České správy sociálního zabezpečení si může každý sám, po přihlášení třeba prostřednictvím Bank ID zjistit nejen výši pobírané penze, ale i datum nástupu. Ne na vlak, ale do důchodu. A není snad nutné dodávat, že se pak může podle toho sám zařídit, aby nemusel v penzi strádat, že ne? 

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchody komentář

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy