KOMENTÁŘ | Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

Těsně předtím, než invazní síly překročily ukrajinsko-ruské hranice, ruský prezident Vladimir Putin pronesl nechvalně známý projev. „Lidové republiky Donbasu požádaly Rusko o pomoc… Rozhodl jsem se spustit speciální vojenskou operaci. Zaměří se na ochranu lidí, kteří byli šikanováni a terčem genocidy kyjevského režimu po osm let. Kvůli tomu budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny,“ prohlásil zřejmě už ve chvíli, kdy se rozhýbaly pásy prvních ruských tanků připravených blízko hranic. 

Vladimir Putin se rozhodl založit válku na nepravdě a ničím neospravedlnitelné agresi. Již dva roky nejen před vlastním lidem obhajuje invazi proti Ukrajině pomocí zkreslování historie a hledání neexistujícího nepřítele. Během svého tažení na západ několikrát změnil rétoriku – od „denacifikace a demilitarizace“ postoupil k ochraně samotné existence Ruska a jeho vlastních hranic, které jsou – dle jeho slov – ohrožené západním expansionismem. 

Na které momenty nesmíme zapomenout?

Hned během prvních hodin války vznikala dnes snad až kultovní videa, když se například reportér ptal ukrajinského bojovníka: „Kdy očekáváte, že budou Rusové v centru Kyjeva?“ Na což voják odvětil jednoduše „nikdy“. Již první hodiny ukázaly odhodlání Ukrajinců, které v nikterak menší míře můžeme sledovat i o dva roky později. 

Řada reportáží ukazovala, jak se ruské obrněné vozy dostávaly do ukrajinské metropole. V Kyjevě rovněž operovaly ruské speciální jednotky. Ačkoliv tehdy hrozila prezidentovi Volodymyru Zelenskému smrt, rozhodl se i s rodinou zůstat. „Chápal, že kdybychom opustili Kyjev, vystresovalo by to obránce Ukrajiny. Přemýšlí jako hlava národa,“ prohlásil tehdejší poradce prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč podle serveru NPR. 

Právě se přehrává:

Video: YouTube

Zelenskyj během dalších dnů poslal Ukrajincům hned několik vzkazů přímo z centra Kyjeva. „Všichni jsme tady, naši vojáci jsou tady… bráníme naši nezávislost,“ zveřejnil ve videu na Twitteru jen několik dní po začátku invaze. 

Během dvou let se válka na ukrajinském území změnila. Zatímco Kreml plánoval velice rychlý pád zdejší vlády, Ukrajinci se nevzdávali a původní „blitzkrieg“ postupně odrazili. Eventuelně se v září odhodlali k protiofenzívě a Rusy z velké části území vytlačili. Především z okolí Kyjeva, Charkova, Černihivu, pravého břehu Dněpru a částí Doněcké a Luhanské oblasti.

Právě tehdy došlo na osvobození jediného ruskými vojsky obsazeného velkého oblastního města – Chersonu. Současná situace ale nutí místní obyvatele schovávat se do krytů. Znovu postupující Rusové město opět ostřelují děly. „Zvládli jsme utéct z postele a schovat se. Rusové chtějí ať Cherson opustíme a utečeme, srovnat město se zemí,“ uvedl jeden z místních na dotaz americké stanice CNN. „Prostě si vezmou náměstí a pálí tam, pak znovu. Nikdy to nemůžete odhadnout,“ pokračoval. 

Od té doby se ale frontová linie příliš nepohnula. Ukrajinci se sice pokusili o protiofenzívu i v uplynulém roce 2023, nebyla ale úspěšná, a dokonce se dočkala značné kritiky i z řad spojenců. „Plivete do tváří vojáků,“ uvedl loni v srpnu šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba s tím, že kritici mají „sklapnout“. 

Opomenuty by neměly být ani nejbrutálnější bitvy celé války, jejichž prozatímními vítězi zůstávají Rusové – Bachmut a Avdijivka. Druhé jmenované město Ukrajinci opustili sotva před týdnem. Oba střety se vyznačují ohromným množstvím obětí na obou stranách. Konkrétní čísla nejsou nezávisle ověřitelná, ale patrně se pohybují v desítkách tisíc. A nejde pouze o vojenské oběti. 

Jedno je zcela jisté – válka ani zdaleka neskončila a patrně se potáhne ještě několik let. Zatímco svižný postup Ukrajinců z podzimu 2022 sliboval možný brzký konec války, ruští okupanti se poučili z původních chyb. Nyní je každý metr osvobozeného území vykoupen daleko větším utrpením jak na straně vojáků, tak civilistů.

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Ukrajina Armáda Ukrajina Ruská armáda Rusko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy