KOMENTÁŘ | Jak velké má mít Česko daně a lze z nich zalepit chyby levicových vlád?

Ta shakespearovská otázka je tu snad pořád. Má mít země vysoké anebo nízké daně? Jedni říkají, že když byl svět ještě normální, rozumějte milí čtenáři, pro lidi‒voliče, kteří se rozhodovali podle „levice“ či „pravice“, byla odpověď většinou jasná. Pro levici, která si vždy jaksi mimoděk „nárokovala“ vítězství v politické soutěži za to, že se dokáže o lidi lépe postarat, když prosadí vyšší daně, větší stát a o to míň prý starosti lidem, kdežto pravice většinou vždy zastávala pravý opak. Jenže, jak se zase s určitým zjednodušením, ukázalo, když do souboje nejen o přízeň voličů, ale hlavně o daně, přišli populisté, extrémisté či jiní byznysoví politici a místo jasné volby tu tak z nabídek nejen daní máme pěkný guláš, je všechno jinak. A nejen zdánlivě. Jenže ta původní otázka zůstává pořád stejná. A pořád na ní, aspoň v Česku, chybí jasná politická odpověď.

Odhlédněme od toho, že tuzemské vox populi jasné žádá, aby ti bohatí platili, na rozdíl od nás „chudých“, vyšší daně. Data ukazují, že si Česko zas tak na vysoké daně stěžovat nemůže. Tak třeba: Květnová zpráva Evropské unie ohledně daňového zatížení členských států, a to včetně těch, které platí eurem, říká, že nejvyšší daně z příjmů fyzických osob má Finsko (56,95 %), následované Dánskem (55,90 %) a Rakouskem (55 %).

České zemičce patří dvaadvacátá příčka s číslem 23 %. A ani u právnických osob si Česko nemá v porovnání nominálních čísel u daní možná na co stěžovat. Míra korporátního zdanění ukazuje, že zatímco tuzemsku patří s devatenácti procenty osmnáctá pozice z členských zemí EU, žebříček této kategorie vedou Malta (35 %), Německo (30 %) a Francie (26,5 %). A tak by se dalo pokračovat. 

Bohužel se ale v Česku, možná zjednodušeně řečeno, ukázalo jedno. Totiž, že i přes letitou vládu levicových politiků se nějak výrazně kvalita státních služeb nezvýšila, stát v porovnání se svou Západní konkurencí nijak zvlášť neprospívá ani po změnách daní. Takže, filmovým klasikem řečeno, kdepak jsme asi udělali chybu?

Nesmíme se pak divit, že možné zvyšování daní v Česku, snad kromě zalepení obrovského státního zadlužení, způsobeného skutečnými "odborníky" z hnutí ANO a ČSSD, ve kterém se ale bohužel i kvůli okolnostem ve světě stále pokračuje i nyní, by s největší pravděpodobností nic výrazně lepšího nepřineslo.

Tak jaké mají být ty daně, ptáte se jistě se mnou. Receptů máme už dnes hodně. Ale jak už to tak bývá, pro politiky není snadné si ani z velké nabídky vybrat. Možná by proto stálo za to, i v těch daních udělat jednoduchou věc. A klidně ať ministr financí řekne, že se budou zvyšovat. A že se mýlil. Ale rád bych za to viděl srozumitelnou a pochopitelnou prezentaci o tom, co zvýšené daně přinesou, kde a jak bude stát šetřit a jak rychle bude zefektivňovat svou práci. Kde nejvíce ušetří a v jakém časovém horizontu. Ne virtuální plány.

Rád bych za to zvýšení daní viděl v prezentaci státu i to, do čeho a proč bude chtít investovat, čeho všeho a proč se zbaví a s jakými alternativami ekonomického vývoje se dá podle prognostiků vlády počítat (viz třeba nyní válka, inflace, krize) a jak na to bude po zvýšení těch daní stát připraven, co se bude dít, když své závazky úředníci a exekutiva nesplní. Nejen, že nebudou příště zvoleni. Ale možná, že toho chceme na tuzemské poměry příliš.

Nerad bych někomu sahal do svědomí, ale tak nějak podobně to fungovalo i ve vzývané Skandinávii, známé právě díky vysokým daním a tzv. sociálnímu státu, který dokázal skloubit fungování úředních stavů s poskytováním efektivních a snadno dostupných služeb a vytvářel i nezpochybnitelné podmínky pro byznys. Možná, že nyní jsou i tam ty staré dobré časy také pryč a vše se mění k horšímu.

Dobrá, ale mít jasnou vizi, prosazovat jí i v daních a říct lidem jasně, proč a kvůli čemu se daně zvyšují bude vždycky lepší než jen argumentovat čísly a procenty. Chce se mi říct, že to bude platit ať bude vládnout kdokoliv, ale…

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.
Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Více souvisejících

komentář Daně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 2 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

včera

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

včera

včera

včera

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku

Podezření na ebolu se u amerického pacienta, který v pátek putoval z Tábora do Prahy, nepotvrdilo. Oznámil to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) poté, co do Česka dorazily výsledky testů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy