Možná, že právě čtete nějakou zprávu od vaší investiční společnosti, makléře či společnosti, která vám spravuje vaše peníze o tom, kolik jste v minulém roce vydělali. Ale než se pustíte do kritického srovnávání všemožných žebříků top investic či vkladů za rok 2023, je dobré si uvědomit, že hodnota investic a výnosů z nich může vždycky (ty „verzály“ jsou napsány schválně, jako varování) klesat i stoupat, takže se vám, opět vždycky, může vrátit méně, než jste investovali. A také, že minulá výkonnost nějakého typu investice není spolehlivým vodítkem pro jeho budoucí výnosy. Snadno řečeno: To, že něco vloni vydělalo 40 procent neznamená, že se to letos určitě zopakuje. Ale nechť.
Všeobecné žebříčky „nejlepších“ investic jsou pro někoho stejně klíčovou informací o tom, do čeho se pustí teď a v tomto okamžiku. Ale než tak uděláte, zkuste se bez stresu zamyslet a srovnat si data. Třeba podle analýzy jednoho z největších globálních správců aktiv na světě, společnosti Fidelity, mimochodem, ta už funguje od roku 1946, je jasné, že celkem devět z 15 sledovaných aktiv dosáhlo v roce 2023 kladné návratnosti ve srovnání s pouhými třemi v roce 2022.
Jen na okraj, experti rozdělují akcie, komodity, hotovost, komodity a komerční majetek. Zatímco podle Fidelity takové „Globální“ a „Evropské“ akcie meziročně zhodnotily lidem peníze téměř o 25 procent, u komodit to byl silný propad. Není divu, vždyť i na těchto stránkách jste si mohli přečíst, jak ceny zemního plynu a elektřiny nebo ropy, namířily meziročně rychle dolů.
A i když řada čtenářů namítne, že přece takové krypto měny vydělaly mnohem víc (a budou mít dozajista pravdu), pro řadu zavedených investičních a správcovských společností nejsou pořád dostatečně „čitelné“ a „průkazné“ na to, aby je sledovaly ve svých analýzách. Velký risk je zkrátka velký risk.
Jenže ten zisk na druhou stranu, třeba v případě ikony celého kryptotrhu, Bitcoinu, přinesl meziroční zhodnocení až o téměř dvě stě procent. No, jo, ale vsaďte na to. Mezi americkými nadnárodními bankami a jejich analytiky vládne shoda na tom, že akciové tituly mohou vděčit za své nečekaně velké zisky v roce 2023 technologickému sektoru.
Když si ale sami uděláte rešerše v mediálním prostoru, rychle zjistíte, že nejen mezi laickou veřejností, ale hlavně mezi odborníky na finanční a kapitálové trhy se v hodnoceních za rok 2023 hodně mluví o akciích.
Není divu, třeba zdroje amerického serveru US News uvádějí deset nejvýkonnějších akcií roku 2023 a to hlavně ze společností, které se obchodovaly na hlavních burzách v USA a měly tržní kapitalizace alespoň 1 miliardu dolarů. První tři místa obsadily tituly s více než tisícovým zhodnocením (!) za rok. Hodně vyzdvihovaný trend, který ovlivnil výkonnost investic za rok 2023 je také umělá inteligence (AI).
Není proto divu, že to byl vloni silný rok pro supervelké technologické a AI akcie. Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms a Tesla, společně známé jako „Magnificent 7“, dominovaly indexu S&P 500 a v roce 2023 vyletěly výrazně nad 100 %. Nvidia získala 246 %, Meta 184 % a Tesla vyletěla o 130 %.
Dobrou zprávou je, že podle amerických zdrojů jsou analytici nyní obecně optimističtí ohledně výhledu cen akcií. Rizikem pro investory ovšem stále zůstává inflace a geopolitické konflikty. Ať už byl rok 2023 v investicích pro vás konkrétně jakýkoli, je tu vzkaz od analytiků J.P.Morgan. Podle nich se nyní trhy pohybují „rychle“, ale jestli jste prý do nich nevstoupili, nevadí.
Pro další směřování investic se může hodit konstatování, že jeden z nejsledovanějších akciových indexů globálního světa, totiž S&P 500 zakončil prosinec 2023 na relativně vysoké úrovni. Proč? Jednoduše proto, že svět investic prý zažívá „pozitivní ekonomická data“, klesající inflaci a vidinu snížení úrokových sazeb v USA v roce 2024.
Zkrátka, jak se mezi analytiky rádo říká, všechno uvedené podporuje příznivý „sentiment investorů“. Tedy jednoduše řečeno, ani výhledy nejsou špatné. Tak si jen přejme, abychom neproinvestovali zbytečně majetek.
Související
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Aktuálně se děje
před 56 minutami
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
Aktualizováno před 1 hodinou
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
před 2 hodinami
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
před 3 hodinami
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
před 4 hodinami
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
před 5 hodinami
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
před 6 hodinami
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
před 8 hodinami
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
Žalobci z amerického státu Nové Mexiko vzdali svou snahu o opětovné vznesení obvinění vůči Alecu Baldwinovi kvůli smrti kameramanky Haliny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Informovala o tom stanice CBS News.
Zdroj: Lucie Podzimková