KOMENTÁŘ | Kde v roce 2024 vydělat peníze? Investice mohou i letos přinést slibné výnosy

Možná, že právě čtete nějakou zprávu od vaší investiční společnosti, makléře či společnosti, která vám spravuje vaše peníze o tom, kolik jste v minulém roce vydělali. Ale než se pustíte do kritického srovnávání všemožných žebříků top investic či vkladů za rok 2023, je dobré si uvědomit, že hodnota investic a výnosů z nich může vždycky (ty „verzály“ jsou napsány schválně, jako varování) klesat i stoupat, takže se vám, opět vždycky, může vrátit méně, než jste investovali. A také, že minulá výkonnost nějakého typu investice není spolehlivým vodítkem pro jeho budoucí výnosy. Snadno řečeno: To, že něco vloni vydělalo 40 procent neznamená, že se to letos určitě zopakuje. Ale nechť. 

Všeobecné žebříčky „nejlepších“ investic jsou pro někoho stejně klíčovou informací o tom, do čeho se pustí teď a v tomto okamžiku. Ale než tak uděláte, zkuste se bez stresu zamyslet a srovnat si data. Třeba podle analýzy jednoho z největších globálních správců aktiv na světě, společnosti Fidelity, mimochodem, ta už funguje od roku 1946, je jasné, že celkem devět z 15 sledovaných aktiv dosáhlo v roce 2023 kladné návratnosti ve srovnání s pouhými třemi v roce 2022.

Jen na okraj, experti rozdělují akcie, komodity, hotovost, komodity a komerční majetek. Zatímco podle Fidelity takové „Globální“ a „Evropské“ akcie meziročně zhodnotily lidem peníze téměř o 25 procent, u komodit to byl silný propad. Není divu, vždyť i na těchto stránkách jste si mohli přečíst, jak ceny zemního plynu a elektřiny nebo ropy, namířily meziročně rychle dolů. 

A i když řada čtenářů namítne, že přece takové krypto měny vydělaly mnohem víc (a budou mít dozajista pravdu), pro řadu zavedených investičních a správcovských společností nejsou pořád dostatečně „čitelné“ a „průkazné“ na to, aby je sledovaly ve svých analýzách. Velký risk je zkrátka velký risk.

Jenže ten zisk na druhou stranu, třeba v případě ikony celého kryptotrhu, Bitcoinu, přinesl meziroční zhodnocení až o téměř dvě stě procent. No, jo, ale vsaďte na to. Mezi americkými nadnárodními bankami a jejich analytiky vládne shoda na tom, že akciové tituly mohou vděčit za své nečekaně velké zisky v roce 2023 technologickému sektoru.  

Když si ale sami uděláte rešerše v mediálním prostoru, rychle zjistíte, že nejen mezi laickou veřejností, ale hlavně mezi odborníky na finanční a kapitálové trhy se v hodnoceních za rok 2023 hodně mluví o akciích.

Není divu, třeba zdroje amerického serveru US News uvádějí deset nejvýkonnějších akcií roku 2023 a to hlavně ze společností, které se obchodovaly na hlavních burzách v USA a měly tržní kapitalizace alespoň 1 miliardu dolarů. První tři místa obsadily tituly s více než tisícovým zhodnocením (!) za rok. Hodně vyzdvihovaný trend, který ovlivnil výkonnost investic za rok 2023 je také umělá inteligence (AI). 

Není proto divu, že to byl vloni silný rok pro supervelké technologické a AI akcie. Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms a Tesla, společně známé jako „Magnificent 7“, dominovaly indexu S&P 500 a v roce 2023 vyletěly výrazně nad 100 %. Nvidia získala 246 %, Meta 184 % a Tesla vyletěla o 130 %.

Dobrou zprávou je, že podle amerických zdrojů jsou analytici nyní obecně optimističtí ohledně výhledu cen akcií. Rizikem pro investory ovšem stále zůstává inflace a geopolitické konflikty. Ať už byl rok 2023 v investicích pro vás konkrétně jakýkoli, je tu vzkaz od analytiků J.P.Morgan. Podle nich se nyní trhy pohybují „rychle“, ale jestli jste prý do nich nevstoupili, nevadí.  

Pro další směřování investic se může hodit konstatování, že jeden z nejsledovanějších akciových indexů globálního světa, totiž S&P 500 zakončil prosinec 2023 na relativně vysoké úrovni. Proč? Jednoduše proto, že svět investic prý zažívá „pozitivní ekonomická data“, klesající inflaci a vidinu snížení úrokových sazeb v USA v roce 2024.

Zkrátka, jak se mezi analytiky rádo říká, všechno uvedené podporuje příznivý „sentiment investorů“. Tedy jednoduše řečeno, ani výhledy nejsou špatné. Tak si jen přejme, abychom neproinvestovali zbytečně majetek. 

Související

Donald Trump

Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?

Evropská unie se chystá posílit své sankce vůči Rusku. Tento krok souvisí s obavou, že případné znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by mohlo ohrozit společný tlak Západu na izolaci Moskvy. Agentura Reuters na základě informací od nejmenovaných zdrojů uvádí, že evropští představitelé hledají způsoby, jak zajistit dlouhodobé platnosti sankcí EU a přísnější dohled nad jejich dodržováním. Mezi navrhovanými opatřeními se objevují doložky pro odhalení podezřelých zásilek směřujících do Ruska a širší omezení přepravy ropy.

Více souvisejících

Ekonomika Akcie investice

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy