KOMENTÁŘ | Korespondenční volba nestačí, zaveďme online volby

I když jde o krok správným směrem, korespondenční volba v podobě vládního návrhu je komplikovaná, neefektivní a zásadní problémy s volbami na dálku v podstatě neřeší. Bude mít jen velmi malý dopad na celkové výsledky a ve smyslu odstraňování volebních bariér zůstává na půli cesty. Křiku opozice nedbejte, ti si na tom jen honí body. Pojďme se na tohle téma podívat blíže.

Současný akt voleb provozovaný nutností osobní návštěvy volební místnosti a vhozením papíru do bedny je metoda hodná 19. století. Samozřejmě rozumím lidem, kteří mají volby spojené s pocitem slavnostní chvíle a vnímají celou tu proceduru jako svátek demokracie, včetně osobní návštěvy za plentou. Nikdo by jim neměl bránit činit tak i nadále. 

Zároveň je zhola zbytečné, aby stát bránil novým formám voleb, přestože už v mnoha zemích existují a jsou vcelku snadno dostupné. Je načase vstoupit do 21. století. A obavy ze zneužití? Podívejte se do Estonska, Švýcarska, Norska nebo Španělska. Celkem na světě korespondenční volbu umožňuje 126 zemí. Jenomže můžeme jít ještě o kus dál v technologii. 

Jestliže jsme z velké části dokázali nahradit úřední dopisy datovými schránkami, jestliže se chystají doklady v mobilu, není jediný důvod, aby pro volby byla vyžadována archaická a omezující forma osobních návštěv za plentou. Ano, vím o tom, že mnozí lidé považují osobní účast u voleb za jakýsi filtr odhodlanosti, přesvědčení atd., nicméně ani to nezakládá potřebu trvat na archaických formách. Obavy ze zásadního přílivu hlasů od lidí, kteří o politice nevědí zhola nic, jsou totiž liché. 

Doporučené články

Studie Ministerstva vnitra z roku 2018 konstatuje: „Teoretický předpoklad, že nižší bariéry pro provedení hlasování automaticky mobilizují dosud absentující voliče, nebyl ve vybraných případech (viz země výše, pozn. PN) přesvědčivě empiricky prokázán. Přínos internetového hlasování se pohybuje pouze v řádech jednotek procent.“

Suma sumárum, strašení od opozice s argumenty, že korespondenční volba (nebo nedejbože online hlasování) má zvrátit výsledky budoucích voleb, je konspiračním strašením. Data v zemích, kde takové hlasování bylo zavedeno, nic podobného neukazují. Není důvod, aby tomu u nás bylo jinak.

Je čas zbořit bariéry bránící konzumovat volební právo a zároveň celý proces zjednodušit a odstranit z něj (alespoň pro ty, co chtějí) zavalení papíry, plentami atd.

A vzal bych si inspiraci u toho nejpovolanějšího, totiž Andreje Babiše. Respektive u Babišovy verze z roku 2017. Tehdy totiž ve své slavné knize O čem sním, když náhodou spím psal toto: „A samozřejmě ty jejich slavné elektronické volby. Jste občan Estonska? Fajn, volit můžete kdekoliv na světě. Spousta mladých lidí u nás si nevyřídí voličské průkazy, protože nemají cestu za rodiči, kde mají trvalé bydliště a kde volí, a jejich hlas tak propadne. Elektronická volba trvá tři minuty, je pro stát 2,5krát levnější než klasické volby.“

Jistěže, můžete namítnout, že Babiš je populistická améba a jednotka prolhanosti, anebo že prostě tahle strana svůj postoj přehodnotila (jako mnohé jiné postoje, například k zavedení eura). I tak má ale v tomhle bodě své knihy, kterou sice nenapsal, ale na tom nesejde, pravdu.

Elektronické volby jsou jednodušší, levnější a efektivnější. Není důvod, proč volební systém nechávat zaparkovaný v papírovém skanzenu. 

Howgh.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář Volby korespondenční volba Andrej Babiš Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých

Ničivé přívalové deště a rozsáhlé záplavy na jihovýchodě Španělska si vyžádaly již nejméně 205 obětí, oznámily v pátek místní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy