KOMENTÁŘ | Mírový summit přičítá body Švýcarsku za další iniciativu. Můžeme ho ale považovat za úspěšný?

Summit ve Švýcarsku přinesl obdobná prohlášení, jaká slýcháme už více než dva roky. Osmdesát států vyzvalo Rusko k zanechání agresivního chování za jeho vlastní nepřítomnosti. Mír tímto zůstává zhruba stejně dosažitelný jako před víkendovým jednáním světových lídrů. 

O co se snažila devadesátka zemí na mírovém summitu ve Švýcarsku? Dosažení míru podle všeho vůbec nebylo na stole, šlo spíše o určení cesty k míru. Jde ale určovat takovou cestu bez účasti Ruské federace, přímého účastníka konfliktu? 

Jen 80 z více než 90 zemí účastnících se mírového summitu o Ukrajině se přihlásilo k závěrečnému prohlášení, v němž společně vyzvaly k tomu, aby základem jakékoliv mírové dohody bylo zachování územní celistvosti napadené země. Státy také vyzvaly Rusko k vrácení deportovaných ukrajinských dětí. 

Závěrečnou deklaraci tak nepodepsalo více než deset zemí. Švýcarská prezidentka Viola Amherdová to popsala jako „ukázku, čeho se dá dosáhnout diplomacií“. V rámci takto rozsáhlé iniciativy ale i absence deseti zemí může způsobit vážné problémy. 

Nešlo totiž o malé země – kdyby závěrečné prohlášení nepodepsalo Lucembursko, svět se nezboří. Server RFE/RL ale jmenuje Indii, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, tedy důležité lídry ve svých regionech. 

Na druhou stranu se ale k podpisu přidala kupříkladu Gruzie, jejíž prezidentka Salome Zurabishvili vyzvala Rusko k respektování hranic svého souseda. Podpisu se nevyhnulo ani tradičně neutrální Švýcarsko. 

Blížíme se k přímému angažmá zemí NATO na Ukrajině, říká expert pro EZ po summitu. Rusům doporučuje se zamyslet Tomáš Řepa (použito se svolením T. Řepy)

Summit tak ukázal několik důležitých skutečností.

Malé země, které sousedí s Ruskou federací, se svého obrovského souseda skutečně bojí a stojí za tím, aby došlo k mírovému uzavření konfliktu na Ukrajině – ideálně ve prospěch napadené země a s udržením její teritoriální integrity. Ve stejné chvíli, kdy Gruzie odsuzuje ruskou invazi, Arménie vystupuje z Ruskem ovládané Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Gruzie už v CSTO vůbec nefiguruje, stejně jako Uzbekistán nebo Ázerbájdžán, který posiluje své vazby na Turecko. 

Švýcarsko se zachovalo tradičně „mírotvorně“. Hostilo důležité setkání zemí, které kritickou situaci chtějí řešit. Ukázalo se tak ve stejném světle jako během dvacátého století – vždyť právě ve Švýcarsku došlo například k ukončení Korejské války nebo uzavření konvencí o zákazu biologických a chemických zbraní. Ani ve 21. století tedy malá alpská země neztratila chuť do řešení globálních problémů. 

Největší mocnosti se jen výjimečně, obzvláště v poslední dekádě, na něčem shodnou. Problémy tvoří rozdílné postavení například Spojených států a zemí BRICS v čele s Indií a Brazílií. Ačkoliv jsou tyto dvě země demokratické, sledují své vlastní zájmy a neváhají tvrdě oponovat návrhům západních spojenců. Obdobný přístup ale funguje i obráceně – Spojené státy a jejich spojenci jen málokdy kývnou na iniciativy demokratických zemí, s nimiž je nevážou tak silné spojenecké závazky. 

Obecně ze summitu vzešlo to, co jsme už věděli dávno. 

Osmdesátka států vyzvala, aby základem jakékoli mírové dohody bylo zachování územní celistvosti Ukrajiny. Mezi těmito státy ale chyběly Rusko, Čína, Indie či Saúdská Arábie, jednoznační lídři svých regionů a jeden přímý účastník konfliktu. Signatáři se odvolávají na dodržování Charty OSN, Rusko nicméně při své agresi dělá totéž.

Státy dále vyzvaly Rusko k navrácení deportovaných ukrajinských dětí. Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICJ) ale udělal totéž a jeho zatykač na Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou je závazný pro 120 zemí. 

Jak se zdá, mírový summit, skloňovaný ve všech předních médiích, nepřišel s ničím novým či vymahatelným. Došlo k podpisu závěrečného prohlášení, které de facto opětovně vyzývá Rusko k tomu, k čemu ho mezinárodní společenství vyzývá už více než dva roky. 

Nedlouho po začátku ruské invaze proti Ukrajině Valné shromáždění přijalo rezoluci odsuzující tuto agresi, a to dokonce v poměru 141:5. Proti stálo samotné Rusko, vedle něj Bělorusko, Sýrie, Eritrea a Severní Korea. Ačkoliv tato rezoluce není nijak vymahatelná, i tehdy se dokázalo spojit daleko více států a vyzvat Rusko, ať zanechá jednání, které je v absolutním rozporu s mezinárodním právem. 

Požadavek zněl „…aby Ruská federace okamžitě přestala používat sílu na Ukrajině a zdržela se jakýchkoli dalších ilegálních výhrůžek nebo používání síly proti jakémukoli členskému státu OSN,“ jak stálo v prohlášení vypracovaném státy Evropské unie a Kyjevem. 

Mírový summit o válce na Ukrajině vedl k dalšímu prohlášení, které vyzývá Rusko k zanechání agresivního jednání. Všechno vyznívá velice podobně jako na přelomu února a března 2022. Akorát nejen Ukrajina, ale také Evropská unie, jsou daleko vyčerpanější první mezistátní válkou na evropském kontinentu od expanze nacistického Německa ze 30. a 40. let minulého století.

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.
Kontroverzní kampaň hnutí ANO Komentář

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

Více souvisejících

komentář Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Švýcarsko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy