Německo je zemí s nesmírně bohatou historií, která sahá daleko za hranice 20. století. Ať už jako součást Svaté říše římské, klíčový aktér Severoněmeckého spolku či mocné Německé císařství, vždy hrálo zásadní roli v evropské politice a bezpečnosti. Navzdory historickým zvratům a ponížení si svůj vliv uchovalo i dnes, kdy zůstává jedním z určujících činitelů nejen v Evropě, ale i na celosvětové scéně.
Pár faktických informací o současném Německu: S populací přibližně 84 milionů obyvatel je po Rusku a Turecku třetím nejlidnatějším státem kontinentu. Německo je ekonomickou velmocí, největší ekonomikou Evropské unie a čtvrtou největší na světě. Je také lídrem v oblasti průmyslu, vědy a technologií, s klíčovými sektory jako automobilový průmysl, strojírenství a farmaceutika. Jako člen NATO, OSN a samozřejmě Evropské unie hraje zásadní roli v mezinárodní politice a udržování stability v regionu.
Historické ponížení
O Německu se často říká, že stálo u zrodu obou světových válek – a do značné míry tomu tak skutečně bylo. Jeho ambice prosadit se jako koloniální velmoc, doprovázené nebývalým zbrojením, výrazně přispěly k rostoucímu napětí, jež v roce 1914 eskalovalo do první světové války, tehdy známé jako Velká válka. Původně zamýšlená jako rychlá mocenská konfrontace, která měla skončit během několika měsíců, se proměnila v jeden z nejničivějších konfliktů moderních dějin.
Po porážce v první světové válce padlo Německé císařství a na jeho troskách vznikla Výmarská republika – stát s demokratickou spolkovou ústavou a parlamentním systémem. Přestože šlo o ambiciózní pokus o demokratizaci země, politická nestabilita, hospodářské otřesy a hluboká krize, vyvolaná světovým hospodářským pádem, vedly k oslabení důvěry veřejnosti v demokratické instituce.
Neustálé změny ve vládě, pouliční nepokoje a rostoucí nespokojenost obyvatelstva vytvořily ideální podmínky pro vzestup extremistických ideologií. Nakonec se moci chopil nacistický diktátor Adolf Hitler, který svou agresivní expanzivní politikou a totalitním režimem přivedl svět k druhé světové válce.
Nacistické Německo, známé také jako Třetí říše, rozpoutalo válku, která zasáhla prakticky celý svět. Bojovalo na mnoha frontách – od západní a východní Evropy, přes Blízký východ a severní Afriku, až po rozlehlé vody Atlantiku. Pod vedením nacistického diktátu dosáhla německá válečná mašinérie nebývalé síly, ovládla rozsáhlá území a na čas se zdála být neporazitelnou.
Přesto však proti ní stála obrovská koalice spojeneckých mocností, v čele se Spojenými státy, Sovětským svazem a Velkou Británií. Společným úsilím a za cenu desítek milionů lidských životů dokázali spojenci tuto agresi zastavit, zlomit německou moc a přivést nacistický režim k jeho definitivnímu pádu v roce 1945.
Jak dokázalo vstát z mrtvých
Po porážce nacistického Německa v roce 1945 byla země rozdělena do čtyř okupačních zón pod správou Spojených států, Sovětského svazu, Velké Británie a Francie. S ohledem na tragické dějiny 20. století nebylo divu, že samotná existence sjednoceného Německa byla v té době zpochybňována – dvakrát během několika desetiletí uvrhlo svět do války a způsobilo smrt desítek milionů lidí.
Skepticismus vůči jeho obnově byl zvláště patrný u politických vůdců, jako byl Charles de Gaulle, tehdejší lídr francouzské exilové vlády (později také prezident), který se obával opětovného vzestupu německé moci. Německo tak po válce stálo na prahu nejasné budoucnosti, rozdělené mezi vítězné mocnosti a zmítané otázkou, zda vůbec někdy znovu získá svou suverenitu.
S rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Sovětským svazem se brzy ukázalo, že rozdělené Německo se stává zcela zásadním geopolitickým faktorem v nové éře studené války. Ležící v samotném srdci Evropy, představovalo nejen symbol poválečného uspořádání, ale i strategický bod, který mohl vyvážit moc mezi Východem a Západem.
Zatímco západní spojenci začali vnímat obnovu silného a stabilního Německa jako hráz proti sovětské expanzi, Moskva se snažila udržet svou zónu vlivu a zabránit sjednocení země pod demokratickou správou. Německo se během pouhých několika let po druhé světové válce, jejímž bylo strůjcem, stalo dějištěm jedné z největších politických a ideologických konfrontací 20. století.
Byly to především Spojené státy, které si uvědomily strategický význam Německa v nově se formujícím světovém pořádku. Washington vnímal obnovu silného a ekonomicky stabilního Západního Německa jako klíčový krok k vytvoření protiváhy vůči sovětskému bloku. Spolková republika Německo (SRN) se proto stala součástí Marshallova plánu – ambiciózního programu hospodářské pomoci, jehož cílem bylo podpořit poválečnou rekonstrukci Evropy a zabránit šíření komunismu.
Marshallův plán byl jen prvním krokem k plné integraci SRN do západních struktur. S pokračující snahou o hospodářskou spolupráci a zajištění stability v Evropě se Německo stalo nenahraditelným hráčem i v nově vznikajících organizacích. Když především z francouzské iniciativy vzniklo Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO) – první krok k dnešní Evropské unii – Západní Německo bylo jedním ze zakládajících členů. Stejně tak se zapojilo do Euratomu, organizace zaměřené na společný rozvoj jaderné energetiky.
Nic z toho by nefungovalo bez francouzsko-německého usmíření, které mělo zásadní význam pro stabilitu poválečné Evropy. Nejen Paříž nesla hluboké rány způsobené nacistickou okupací a jen obtížně překonávala historickou nedůvěru vůči svému východnímu sousedovi.
Přesto se pod rostoucím tlakem Spojených států a Velké Británie začal formovat proces smíření, který měl z Německa učinit rovnocenného partnera v novém západním uspořádání. Tento dlouhý a složitý diplomatický proces nakonec vyvrcholil v roce 1955, kdy se Spolková republika Německo po šesti letech existence NATO stala jeho plnohodnotným členem.
Rostoucí Německo
S postupujícími lety a pevnějším ukotvením Západního Německa v západních strukturách zažívala země dynamický hospodářský růst. Díky poválečné rekonstrukci a ekonomickým reformám, které vedly k tzv. hospodářskému zázraku, se Německo rychle stalo jednou z nejsilnějších ekonomik Evropy.
Tento vzestup mu zajistil roli v Evropských společenstvích, kde se stalo jedním z hlavních hybatelů evropské integrace. Když vznikl Evropský parlament, Německo v něm získalo nejvíce křesel – a tento status si udrželo i přes pozdější rozšíření Evropského společenství o Velkou Británii a navzdory přítomnosti tradičně silné Francie.
Znovusjednocení Německa v roce 1990 jen potvrdilo jeho významnou pozici v Evropě i ve světě. Tento historický okamžik završil čtyřicetileté rozdělení země a symbolizoval konec studené války. Přesto i dnes lze vnímat rozdíly mezi někdejším východním a západním Německem – ať už v oblasti životní úrovně, sociálních podmínek či politického smýšlení.
Sjednocené Německo se stalo aktivním členem mezinárodních organizací, jako je G7 (či dříve G8), a významně se podílelo na diplomatických řešeních konfliktu na východní Ukrajině. Zásadní roli sehrálo také ve vyjednáváních s Íránem o omezení jeho jaderného programu.
Vliv této středoevropské mocnosti však nespočívá v demonstraci síly, nýbrž v takzvané soft power – měkké síle, která vychází z diplomacie, ekonomické stability a kulturního vlivu. Ze všech těchto důvodů jsou tamní parlamentní volby zásadní geopolitickou událostí. Jejich výsledek určí směřování celé Evropy. A proto se vyplatí je sledovat.
Související

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
komentář , Volby v Německu , Německo , historie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 2 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 3 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 4 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 4 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 5 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 7 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek