KOMENTÁŘ | Německo se hlásí o pozornost. Proč sledovat parlamentní volby u sousedů?

Německo je zemí s nesmírně bohatou historií, která sahá daleko za hranice 20. století. Ať už jako součást Svaté říše římské, klíčový aktér Severoněmeckého spolku či mocné Německé císařství, vždy hrálo zásadní roli v evropské politice a bezpečnosti. Navzdory historickým zvratům a ponížení si svůj vliv uchovalo i dnes, kdy zůstává jedním z určujících činitelů nejen v Evropě, ale i na celosvětové scéně.

Pár faktických informací o současném Německu: S populací přibližně 84 milionů obyvatel je po Rusku a Turecku třetím nejlidnatějším státem kontinentu. Německo je ekonomickou velmocí, největší ekonomikou Evropské unie a čtvrtou největší na světě. Je také lídrem v oblasti průmyslu, vědy a technologií, s klíčovými sektory jako automobilový průmysl, strojírenství a farmaceutika. Jako člen NATO, OSN a samozřejmě Evropské unie hraje zásadní roli v mezinárodní politice a udržování stability v regionu.

Historické ponížení

O Německu se často říká, že stálo u zrodu obou světových válek – a do značné míry tomu tak skutečně bylo. Jeho ambice prosadit se jako koloniální velmoc, doprovázené nebývalým zbrojením, výrazně přispěly k rostoucímu napětí, jež v roce 1914 eskalovalo do první světové války, tehdy známé jako Velká válka. Původně zamýšlená jako rychlá mocenská konfrontace, která měla skončit během několika měsíců, se proměnila v jeden z nejničivějších konfliktů moderních dějin.

Po porážce v první světové válce padlo Německé císařství a na jeho troskách vznikla Výmarská republika – stát s demokratickou spolkovou ústavou a parlamentním systémem. Přestože šlo o ambiciózní pokus o demokratizaci země, politická nestabilita, hospodářské otřesy a hluboká krize, vyvolaná světovým hospodářským pádem, vedly k oslabení důvěry veřejnosti v demokratické instituce.

Neustálé změny ve vládě, pouliční nepokoje a rostoucí nespokojenost obyvatelstva vytvořily ideální podmínky pro vzestup extremistických ideologií. Nakonec se moci chopil nacistický diktátor Adolf Hitler, který svou agresivní expanzivní politikou a totalitním režimem přivedl svět k druhé světové válce.

Nacistické Německo, známé také jako Třetí říše, rozpoutalo válku, která zasáhla prakticky celý svět. Bojovalo na mnoha frontách – od západní a východní Evropy, přes Blízký východ a severní Afriku, až po rozlehlé vody Atlantiku. Pod vedením nacistického diktátu dosáhla německá válečná mašinérie nebývalé síly, ovládla rozsáhlá území a na čas se zdála být neporazitelnou.

Přesto však proti ní stála obrovská koalice spojeneckých mocností, v čele se Spojenými státy, Sovětským svazem a Velkou Británií. Společným úsilím a za cenu desítek milionů lidských životů dokázali spojenci tuto agresi zastavit, zlomit německou moc a přivést nacistický režim k jeho definitivnímu pádu v roce 1945.

Jak dokázalo vstát z mrtvých

Po porážce nacistického Německa v roce 1945 byla země rozdělena do čtyř okupačních zón pod správou Spojených států, Sovětského svazu, Velké Británie a Francie. S ohledem na tragické dějiny 20. století nebylo divu, že samotná existence sjednoceného Německa byla v té době zpochybňována – dvakrát během několika desetiletí uvrhlo svět do války a způsobilo smrt desítek milionů lidí.

Skepticismus vůči jeho obnově byl zvláště patrný u politických vůdců, jako byl Charles de Gaulle, tehdejší lídr francouzské exilové vlády (později také prezident), který se obával opětovného vzestupu německé moci. Německo tak po válce stálo na prahu nejasné budoucnosti, rozdělené mezi vítězné mocnosti a zmítané otázkou, zda vůbec někdy znovu získá svou suverenitu.

S rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Sovětským svazem se brzy ukázalo, že rozdělené Německo se stává zcela zásadním geopolitickým faktorem v nové éře studené války. Ležící v samotném srdci Evropy, představovalo nejen symbol poválečného uspořádání, ale i strategický bod, který mohl vyvážit moc mezi Východem a Západem. 

Zatímco západní spojenci začali vnímat obnovu silného a stabilního Německa jako hráz proti sovětské expanzi, Moskva se snažila udržet svou zónu vlivu a zabránit sjednocení země pod demokratickou správou. Německo se během pouhých několika let po druhé světové válce, jejímž bylo strůjcem, stalo dějištěm jedné z největších politických a ideologických konfrontací 20. století.

Byly to především Spojené státy, které si uvědomily strategický význam Německa v nově se formujícím světovém pořádku. Washington vnímal obnovu silného a ekonomicky stabilního Západního Německa jako klíčový krok k vytvoření protiváhy vůči sovětskému bloku. Spolková republika Německo (SRN) se proto stala součástí Marshallova plánu – ambiciózního programu hospodářské pomoci, jehož cílem bylo podpořit poválečnou rekonstrukci Evropy a zabránit šíření komunismu. 

Marshallův plán byl jen prvním krokem k plné integraci SRN do západních struktur. S pokračující snahou o hospodářskou spolupráci a zajištění stability v Evropě se Německo stalo nenahraditelným hráčem i v nově vznikajících organizacích. Když především z francouzské iniciativy vzniklo Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO) – první krok k dnešní Evropské unii – Západní Německo bylo jedním ze zakládajících členů. Stejně tak se zapojilo do Euratomu, organizace zaměřené na společný rozvoj jaderné energetiky.

Nic z toho by nefungovalo bez francouzsko-německého usmíření, které mělo zásadní význam pro stabilitu poválečné Evropy. Nejen Paříž nesla hluboké rány způsobené nacistickou okupací a jen obtížně překonávala historickou nedůvěru vůči svému východnímu sousedovi.

Přesto se pod rostoucím tlakem Spojených států a Velké Británie začal formovat proces smíření, který měl z Německa učinit rovnocenného partnera v novém západním uspořádání. Tento dlouhý a složitý diplomatický proces nakonec vyvrcholil v roce 1955, kdy se Spolková republika Německo po šesti letech existence NATO stala jeho plnohodnotným členem.

Rostoucí Německo

S postupujícími lety a pevnějším ukotvením Západního Německa v západních strukturách zažívala země dynamický hospodářský růst. Díky poválečné rekonstrukci a ekonomickým reformám, které vedly k tzv. hospodářskému zázraku, se Německo rychle stalo jednou z nejsilnějších ekonomik Evropy.

Tento vzestup mu zajistil roli v Evropských společenstvích, kde se stalo jedním z hlavních hybatelů evropské integrace. Když vznikl Evropský parlament, Německo v něm získalo nejvíce křesel – a tento status si udrželo i přes pozdější rozšíření Evropského společenství o Velkou Británii a navzdory přítomnosti tradičně silné Francie.

Znovusjednocení Německa v roce 1990 jen potvrdilo jeho významnou pozici v Evropě i ve světě. Tento historický okamžik završil čtyřicetileté rozdělení země a symbolizoval konec studené války. Přesto i dnes lze vnímat rozdíly mezi někdejším východním a západním Německem – ať už v oblasti životní úrovně, sociálních podmínek či politického smýšlení.

Sjednocené Německo se stalo aktivním členem mezinárodních organizací, jako je G7 (či dříve G8), a významně se podílelo na diplomatických řešeních konfliktu na východní Ukrajině. Zásadní roli sehrálo také ve vyjednáváních s Íránem o omezení jeho jaderného programu.

Vliv této středoevropské mocnosti však nespočívá v demonstraci síly, nýbrž v takzvané soft power – měkké síle, která vychází z diplomacie, ekonomické stability a kulturního vlivu. Ze všech těchto důvodů jsou tamní parlamentní volby zásadní geopolitickou událostí. Jejich výsledek určí směřování celé Evropy. A proto se vyplatí je sledovat.

Související

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.
Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

Více souvisejících

komentář Volby v Německu Německo historie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

Zdroj: David Holub

Další zprávy