KOMENTÁŘ | Putinovo Rusko pokračuje v imperialistické tradici. Příčin jeho přežití je hned několik

Současné Rusko pokračuje v tradici imperiálního rozšiřování vlivu, kterou nastolily carské a později sovětské režimy. Zatímco se světová impéria postupně rozpadla pod tlakem demokratizace a dekolonizace, Rusko si své mocenské ambice udrželo. Jak je možné, že ruské impérium přežilo turbulence, které zničily kdysi mocné obry, jako byla Velká Británie, Francie nebo Španělsko?

Rusko je jedním z posledních impérií, které přežilo turbulentní dvacáté století. Dvě světové války a následná válka studená probudily národy po celém světě, aby usilovaly o vytouženou samostatnost. Ani jedno impérium se nedočkalo 21. století – s výjimkou toho ruského, ač si postupně říkalo Sovětský svaz a Ruská federace. 

V čem se liší ruské impérium od někdejších koloniálních mocností Francie, Velké Británie nebo Španělska? Existuje několik faktorů, které neumožnily udržet impéria, „nad nimiž Slunce nezapadalo“. 

Jak už onen honosný název napovídá, první rozdíl je v rozlehlosti těchto impérií. Kupříkladu Velká Británie a Španělsko udržovaly množství zámořských kolonií. Ty vyžadovaly velké výdaje kvůli dopravě a udržování pořádku. 

Řada z nich se nacházela desítky tisíc kilometrů od hlavního města koloniální země, což už z logiky věci znamená, že plavba tam a zpět zabrala dlouhé měsíce, ne-li roky – závisle na faktorech ovlivňujících plavbu. Samotná vláda nad těmito částmi světa byla velmi náročná kvůli kulturním, politickým i ekonomickým rozdílům. 

Rusko ke svému imperialismu přistupuje z opačného konce – napadá a obsazuje země přímo ve svém okolí. Svědčí o tom existence Sovětského svazu, který zahrnoval proměnlivě až patnáct svazových republik; respektive na nějakou dobu během druhé světové války a po ní i Polsko, Maďarsko či Východní Německo.

Historie ruské dominance nad svými sousedy je plná zásahů do vnitřních záležitostí jiných zemí. Už v době Sovětského svazu se Moskva opakovaně snažila udržet své satelity ve střední a východní Evropě pod kontrolou. 

V roce 1956 SSSR násilně potlačil maďarské povstání, zatímco v roce 1968 vojenská intervence v Československu ukázala, že Moskva je připravena použít sílu, aby zabránila odklonu těchto zemí od komunistického bloku. 

Současná politika Kremlu na Ukrajině a v Gruzii tak pokračuje v tomto historickém vzoru, kdy Rusko zasahuje, aby udrželo svůj vliv na periferii a zabránilo demokratickým změnám v sousedních státech.

Často asimilovalo území přímo sousedící s jeho hranicemi a jeho vliv na tato území byl většinou veden přímo z Moskvy. Tento typ impéria nebyl tak zranitelný v důsledku geografických a kulturních rozdílů jako britské nebo francouzské impérium. 

Přítomnost etnicky a kulturně příbuzných národů, jako jsou Bělorusové nebo Ukrajinci, poskytla Rusku větší míru kontroly, což se projevilo v různých způsobech nátlaku – od ekonomického, přes politický až po vojenský. 

Tato centralizace moci umožnila, aby Rusko bylo schopno prosazovat své zájmy efektivněji a rychleji reagovat na vzpoury nebo hrozby. Carové, generální tajemníci a současný prezident Putin se nikdy neváhali uchýlit k represi, když bylo nutné udržet kontrolu nad územím.

Fakticky bylo jednodušší se odtrhnout od relativně demokratické země jako Francie nebo Británie než od autoritářského Ruska. To je další z faktorů, který odlišuje západní impéria od toho ruského. Zatímco Británie a Francie byly demokratické a měly pluralitní politické systémy, Rusko se tradičně opírá o autokratický styl vlády. 

Za léta vlády Vladimira Putina se Moskvě zřejmě po této temné části světové historie zastesklo. Roku 2008 ruská armáda napadla Gruzii, o šest let později obsadila ukrajinský Krym a Donbas, a konečně před více než dvěma lety podnikla plnohodnotnou invazi proti Kyjevu. 

Pochybení se ale dopustil i Západ. Po rozpadu SSSR nedokázal integrovat Rusko do západního mezinárodního řádu – nikoliv Evropské unie a Severoatlantické aliance, nýbrž poskytl Rusům dojem izolace. 

Touto izolací je myšlen fakt, že například Velká Británie se i po rozpadu svého impéria mohla spolehnout na obchod a spolupráci s bývalými koloniemi ve formě uskupení Commonwealth. Jenže Moskva nic takto účinného neměla a spolehla se spíše na prosazování vlastních zájmů silou. 

Francie si prošla procesem rozpadu impéria v době, kdy se integrovala do Evropských společenství; navázala velice úzkou a postupem času přátelskou spolupráci se Západním Německem, usmířila se s Itálií a následovalo její propojení formou celní a ekonomické unie s dalšími desítkami evropských států. 

Vedle Británie a Francie můžeme zmínit i další koloniální velmoci, jako bylo Nizozemsko a Portugalsko. Tyto země rovněž ovládaly rozsáhlé zámořské oblasti, ale po druhé světové válce musely své impérium uvolnit. 

Důvodem bylo nejen oslabení po válečných konfliktech, ale i rostoucí vliv hnutí za nezávislost a mezinárodní tlak na dekolonizaci. Portugalci se například pokoušeli zachovat svou přítomnost v Angole a Mosambiku, což vyústilo v násilné konflikty.

Vliv ruské agrese zasahuje do stability celého regionu, od bezpečnostních hrozeb pro státy bývalého Sovětského svazu, přes růst militarizace v Evropě, až po posílení geopolitického napětí mezi NATO a Moskvou. Kde Británie a Francie ustupovaly, Rusko naopak dává přednost eskalaci konfliktů, což destabilizuje regionální a globální rovnováhu.

Současná vojenská agrese proti Ukrajině a napjaté vztahy s Evropou a Spojenými státy ukazují, že Rusko stále věří ve svou roli velmoci. Zda však dokáže udržet svou imperiální strategii v 21. století, závisí na globálních změnách i jeho schopnosti čelit domácím problémům, jako je demografický úpadek a ekonomické oslabení.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin Rusko Sovětský svaz historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy