KOMENTÁŘ | Putinovo Rusko pokračuje v imperialistické tradici. Příčin jeho přežití je hned několik

Současné Rusko pokračuje v tradici imperiálního rozšiřování vlivu, kterou nastolily carské a později sovětské režimy. Zatímco se světová impéria postupně rozpadla pod tlakem demokratizace a dekolonizace, Rusko si své mocenské ambice udrželo. Jak je možné, že ruské impérium přežilo turbulence, které zničily kdysi mocné obry, jako byla Velká Británie, Francie nebo Španělsko?

Rusko je jedním z posledních impérií, které přežilo turbulentní dvacáté století. Dvě světové války a následná válka studená probudily národy po celém světě, aby usilovaly o vytouženou samostatnost. Ani jedno impérium se nedočkalo 21. století – s výjimkou toho ruského, ač si postupně říkalo Sovětský svaz a Ruská federace. 

V čem se liší ruské impérium od někdejších koloniálních mocností Francie, Velké Británie nebo Španělska? Existuje několik faktorů, které neumožnily udržet impéria, „nad nimiž Slunce nezapadalo“. 

Jak už onen honosný název napovídá, první rozdíl je v rozlehlosti těchto impérií. Kupříkladu Velká Británie a Španělsko udržovaly množství zámořských kolonií. Ty vyžadovaly velké výdaje kvůli dopravě a udržování pořádku. 

Řada z nich se nacházela desítky tisíc kilometrů od hlavního města koloniální země, což už z logiky věci znamená, že plavba tam a zpět zabrala dlouhé měsíce, ne-li roky – závisle na faktorech ovlivňujících plavbu. Samotná vláda nad těmito částmi světa byla velmi náročná kvůli kulturním, politickým i ekonomickým rozdílům. 

Rusko ke svému imperialismu přistupuje z opačného konce – napadá a obsazuje země přímo ve svém okolí. Svědčí o tom existence Sovětského svazu, který zahrnoval proměnlivě až patnáct svazových republik; respektive na nějakou dobu během druhé světové války a po ní i Polsko, Maďarsko či Východní Německo.

Historie ruské dominance nad svými sousedy je plná zásahů do vnitřních záležitostí jiných zemí. Už v době Sovětského svazu se Moskva opakovaně snažila udržet své satelity ve střední a východní Evropě pod kontrolou. 

V roce 1956 SSSR násilně potlačil maďarské povstání, zatímco v roce 1968 vojenská intervence v Československu ukázala, že Moskva je připravena použít sílu, aby zabránila odklonu těchto zemí od komunistického bloku. 

Současná politika Kremlu na Ukrajině a v Gruzii tak pokračuje v tomto historickém vzoru, kdy Rusko zasahuje, aby udrželo svůj vliv na periferii a zabránilo demokratickým změnám v sousedních státech.

Často asimilovalo území přímo sousedící s jeho hranicemi a jeho vliv na tato území byl většinou veden přímo z Moskvy. Tento typ impéria nebyl tak zranitelný v důsledku geografických a kulturních rozdílů jako britské nebo francouzské impérium. 

Přítomnost etnicky a kulturně příbuzných národů, jako jsou Bělorusové nebo Ukrajinci, poskytla Rusku větší míru kontroly, což se projevilo v různých způsobech nátlaku – od ekonomického, přes politický až po vojenský. 

Tato centralizace moci umožnila, aby Rusko bylo schopno prosazovat své zájmy efektivněji a rychleji reagovat na vzpoury nebo hrozby. Carové, generální tajemníci a současný prezident Putin se nikdy neváhali uchýlit k represi, když bylo nutné udržet kontrolu nad územím.

Fakticky bylo jednodušší se odtrhnout od relativně demokratické země jako Francie nebo Británie než od autoritářského Ruska. To je další z faktorů, který odlišuje západní impéria od toho ruského. Zatímco Británie a Francie byly demokratické a měly pluralitní politické systémy, Rusko se tradičně opírá o autokratický styl vlády. 

Za léta vlády Vladimira Putina se Moskvě zřejmě po této temné části světové historie zastesklo. Roku 2008 ruská armáda napadla Gruzii, o šest let později obsadila ukrajinský Krym a Donbas, a konečně před více než dvěma lety podnikla plnohodnotnou invazi proti Kyjevu. 

Pochybení se ale dopustil i Západ. Po rozpadu SSSR nedokázal integrovat Rusko do západního mezinárodního řádu – nikoliv Evropské unie a Severoatlantické aliance, nýbrž poskytl Rusům dojem izolace. 

Touto izolací je myšlen fakt, že například Velká Británie se i po rozpadu svého impéria mohla spolehnout na obchod a spolupráci s bývalými koloniemi ve formě uskupení Commonwealth. Jenže Moskva nic takto účinného neměla a spolehla se spíše na prosazování vlastních zájmů silou. 

Francie si prošla procesem rozpadu impéria v době, kdy se integrovala do Evropských společenství; navázala velice úzkou a postupem času přátelskou spolupráci se Západním Německem, usmířila se s Itálií a následovalo její propojení formou celní a ekonomické unie s dalšími desítkami evropských států. 

Vedle Británie a Francie můžeme zmínit i další koloniální velmoci, jako bylo Nizozemsko a Portugalsko. Tyto země rovněž ovládaly rozsáhlé zámořské oblasti, ale po druhé světové válce musely své impérium uvolnit. 

Důvodem bylo nejen oslabení po válečných konfliktech, ale i rostoucí vliv hnutí za nezávislost a mezinárodní tlak na dekolonizaci. Portugalci se například pokoušeli zachovat svou přítomnost v Angole a Mosambiku, což vyústilo v násilné konflikty.

Vliv ruské agrese zasahuje do stability celého regionu, od bezpečnostních hrozeb pro státy bývalého Sovětského svazu, přes růst militarizace v Evropě, až po posílení geopolitického napětí mezi NATO a Moskvou. Kde Británie a Francie ustupovaly, Rusko naopak dává přednost eskalaci konfliktů, což destabilizuje regionální a globální rovnováhu.

Současná vojenská agrese proti Ukrajině a napjaté vztahy s Evropou a Spojenými státy ukazují, že Rusko stále věří ve svou roli velmoci. Zda však dokáže udržet svou imperiální strategii v 21. století, závisí na globálních změnách i jeho schopnosti čelit domácím problémům, jako je demografický úpadek a ekonomické oslabení.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu Komentář

Vzájemně zaručené zničení se musí připomínat. Ruská snaha o aktivaci článku 5 může mít děsivé důsledky

Existuje riziko, že se Rusové snaží donutit Severoatlantickou alianci k aktivaci článku 5 Smlouvy o NATO. Tento vývoj ale bude mít zásadní dopady na celosvětovou bezpečnost, neboť západní spojenci mají dostatečné prostředky na zasažení většiny velkých ruských měst – a totéž platí pro Rusko, které dokáže zlikvidovat západní hlavní města bez mrknutí oka.

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin Rusko Sovětský svaz historie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy