KOMENTÁŘ | Putinovo Rusko pokračuje v imperialistické tradici. Příčin jeho přežití je hned několik

Současné Rusko pokračuje v tradici imperiálního rozšiřování vlivu, kterou nastolily carské a později sovětské režimy. Zatímco se světová impéria postupně rozpadla pod tlakem demokratizace a dekolonizace, Rusko si své mocenské ambice udrželo. Jak je možné, že ruské impérium přežilo turbulence, které zničily kdysi mocné obry, jako byla Velká Británie, Francie nebo Španělsko?

Rusko je jedním z posledních impérií, které přežilo turbulentní dvacáté století. Dvě světové války a následná válka studená probudily národy po celém světě, aby usilovaly o vytouženou samostatnost. Ani jedno impérium se nedočkalo 21. století – s výjimkou toho ruského, ač si postupně říkalo Sovětský svaz a Ruská federace. 

V čem se liší ruské impérium od někdejších koloniálních mocností Francie, Velké Británie nebo Španělska? Existuje několik faktorů, které neumožnily udržet impéria, „nad nimiž Slunce nezapadalo“. 

Jak už onen honosný název napovídá, první rozdíl je v rozlehlosti těchto impérií. Kupříkladu Velká Británie a Španělsko udržovaly množství zámořských kolonií. Ty vyžadovaly velké výdaje kvůli dopravě a udržování pořádku. 

Řada z nich se nacházela desítky tisíc kilometrů od hlavního města koloniální země, což už z logiky věci znamená, že plavba tam a zpět zabrala dlouhé měsíce, ne-li roky – závisle na faktorech ovlivňujících plavbu. Samotná vláda nad těmito částmi světa byla velmi náročná kvůli kulturním, politickým i ekonomickým rozdílům. 

Rusko ke svému imperialismu přistupuje z opačného konce – napadá a obsazuje země přímo ve svém okolí. Svědčí o tom existence Sovětského svazu, který zahrnoval proměnlivě až patnáct svazových republik; respektive na nějakou dobu během druhé světové války a po ní i Polsko, Maďarsko či Východní Německo.

Historie ruské dominance nad svými sousedy je plná zásahů do vnitřních záležitostí jiných zemí. Už v době Sovětského svazu se Moskva opakovaně snažila udržet své satelity ve střední a východní Evropě pod kontrolou. 

V roce 1956 SSSR násilně potlačil maďarské povstání, zatímco v roce 1968 vojenská intervence v Československu ukázala, že Moskva je připravena použít sílu, aby zabránila odklonu těchto zemí od komunistického bloku. 

Současná politika Kremlu na Ukrajině a v Gruzii tak pokračuje v tomto historickém vzoru, kdy Rusko zasahuje, aby udrželo svůj vliv na periferii a zabránilo demokratickým změnám v sousedních státech.

Často asimilovalo území přímo sousedící s jeho hranicemi a jeho vliv na tato území byl většinou veden přímo z Moskvy. Tento typ impéria nebyl tak zranitelný v důsledku geografických a kulturních rozdílů jako britské nebo francouzské impérium. 

Přítomnost etnicky a kulturně příbuzných národů, jako jsou Bělorusové nebo Ukrajinci, poskytla Rusku větší míru kontroly, což se projevilo v různých způsobech nátlaku – od ekonomického, přes politický až po vojenský. 

Tato centralizace moci umožnila, aby Rusko bylo schopno prosazovat své zájmy efektivněji a rychleji reagovat na vzpoury nebo hrozby. Carové, generální tajemníci a současný prezident Putin se nikdy neváhali uchýlit k represi, když bylo nutné udržet kontrolu nad územím.

Fakticky bylo jednodušší se odtrhnout od relativně demokratické země jako Francie nebo Británie než od autoritářského Ruska. To je další z faktorů, který odlišuje západní impéria od toho ruského. Zatímco Británie a Francie byly demokratické a měly pluralitní politické systémy, Rusko se tradičně opírá o autokratický styl vlády. 

Za léta vlády Vladimira Putina se Moskvě zřejmě po této temné části světové historie zastesklo. Roku 2008 ruská armáda napadla Gruzii, o šest let později obsadila ukrajinský Krym a Donbas, a konečně před více než dvěma lety podnikla plnohodnotnou invazi proti Kyjevu. 

Pochybení se ale dopustil i Západ. Po rozpadu SSSR nedokázal integrovat Rusko do západního mezinárodního řádu – nikoliv Evropské unie a Severoatlantické aliance, nýbrž poskytl Rusům dojem izolace. 

Touto izolací je myšlen fakt, že například Velká Británie se i po rozpadu svého impéria mohla spolehnout na obchod a spolupráci s bývalými koloniemi ve formě uskupení Commonwealth. Jenže Moskva nic takto účinného neměla a spolehla se spíše na prosazování vlastních zájmů silou. 

Francie si prošla procesem rozpadu impéria v době, kdy se integrovala do Evropských společenství; navázala velice úzkou a postupem času přátelskou spolupráci se Západním Německem, usmířila se s Itálií a následovalo její propojení formou celní a ekonomické unie s dalšími desítkami evropských států. 

Vedle Británie a Francie můžeme zmínit i další koloniální velmoci, jako bylo Nizozemsko a Portugalsko. Tyto země rovněž ovládaly rozsáhlé zámořské oblasti, ale po druhé světové válce musely své impérium uvolnit. 

Důvodem bylo nejen oslabení po válečných konfliktech, ale i rostoucí vliv hnutí za nezávislost a mezinárodní tlak na dekolonizaci. Portugalci se například pokoušeli zachovat svou přítomnost v Angole a Mosambiku, což vyústilo v násilné konflikty.

Vliv ruské agrese zasahuje do stability celého regionu, od bezpečnostních hrozeb pro státy bývalého Sovětského svazu, přes růst militarizace v Evropě, až po posílení geopolitického napětí mezi NATO a Moskvou. Kde Británie a Francie ustupovaly, Rusko naopak dává přednost eskalaci konfliktů, což destabilizuje regionální a globální rovnováhu.

Současná vojenská agrese proti Ukrajině a napjaté vztahy s Evropou a Spojenými státy ukazují, že Rusko stále věří ve svou roli velmoci. Zda však dokáže udržet svou imperiální strategii v 21. století, závisí na globálních změnách i jeho schopnosti čelit domácím problémům, jako je demografický úpadek a ekonomické oslabení.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin Rusko Sovětský svaz historie

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy